Karanlıkta yat, kanserden korun

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve jovi tarafından 5 Eylül 2006 başlatılmıştır.

5 Eylül 2006
    Konu Sahibi : jovi
  1. jovi

jovi Guest

Karanlıkta yat, kanserden korun

Gece ışıklı ortamda uyumak kanser riskini artırıyor. Çünkü kansere karşı vücudun doğal savunması olan melatonin hormonu geceleri ve karanlıkta salgılanıyor.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü ile Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre; uyku düzenini bozan modern hayat meme kanseri riskini artırıyor.

Nitekim meme kanseri gelişmiş ülkelerde gelişmemiş olanlara göre 5 kat daha fazla görülüyor. İşte bu durumun nedenini sorgulayan bilimadamları, meme kanseri ile yapay ışık arasındaki ilişkiyi araştırdı. Buna göre, gece çalışmak, geç yatmak ve ışıkta uyumak hastalık riskin yüzde 60 artırıyor.

Çünkü kansere karşı vücudun doğal savunması olan melatonin hormonları geceleri ve karanlıkta salgılanıyor. Ancak ışıklı ortamlar gündüz olduğu yanılgısı yaratarak hormonun işleyişini bozuyor.

Uzmanlar, kansere karşı korunma için zifiri karanlıkta ve dokuz saat uyumayı öneriyor.

Türkiye'de her yıl ortalama 30 bin kadına tanı konuyor
    Dünyada her 11 dakikada 1 kadın, meme kanseri nedeni ile hayatını kaybediyor ve her 3 dakikada 1 kadına, yeni meme kanseri tanısı konuyor.

Türkiye'de ise, yeterli istatistik bulunmamakla birlikte Türkiye Meme Vakfı, her yıl 30 bin kadının meme kanserine yakalandığını hesaplıyor.

2. 3 Temmuz 2012
  3. BenArabesk

BenArabesk Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    hiçte uyuyamam karanlıktaa :KK43: şu yasa geldım hala korkuyorumm :KK17::KK17:

hasta hıkayesınde meme kanserıde mevcut maalesef ailemde.. gitmiştim bi sertlık vardı sızı filan.. dr süt bezin sertlesmıs bişi yok dedi ama ancak ilerde bi zararı olmaz insallah..

verdgın bilgile riçin tşkler bu arada..

4. 16 Temmuz 2012
  5. elif_sena

elif_sena gobusume mutluluk kondu .. Üye

Beğenildi:
    34
    Ödül Puanları:
    148
    bizede oglum dogdugunda pediatrimiz soylemisti .. bu hormonun buyumeyede cok faydasi varmis
    kesinlikle karanlikta uyumaya alistirin hafif bi gece lambasi dahi koymayin odasina demisti ..
    gercekten bebeklikten beri hic gece lambasi kullanmadik .. oglum suan 2 yasinda ve alisti karanliga ..

6. 26 Temmuz 2012
  7. Lyd_____

Lyd_____ Hiç Umudum Kalmadı. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    26
    bende uyuyamam karanlıkta odamda tv açık olur mutlaka:KK43:

8. 26 Temmuz 2012
  9. eSmerimSin

eSmerimSin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    150
    Ödül Puanları:
    118
    cok severim karanlikta uyumayi :KK31:

10. 26 Temmuz 2012
  11. larminem

larminem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    26
    çok rahat uyurum karanlıkta aydınlık gözümü alıyo tüm ışıkları kapıyorum öyle yatıyorum sokak lambası tam önümüzde oda hafif loş oluyo