Kardeşim...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve duyguud tarafından 9 Ocak 2009 başlatılmıştır.

9 Ocak 2009
    Konu Sahibi : duyguud
  1. duyguud

duyguud HeR şEy çOk GüZeLL....... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    mrb kızlar şu sıralar annemle benim moralimiz çok bozuk yaklaşık bi haftadırsenağlama
    abim askerde şuan ayda 200 ytl gönderiyoruz ve erkek kardeşiminde son senesi öss ye iyi hazırlansın diye yurda verdik evde çalışmıyo diye onada ayda 150 ytl babamda memur memur maaşıyla nekadar olur siz düşünün bunun üstüne erkek kardeşim okula giden yani 2 haftada 70 milyon kadar para harcamış anneme söylemiş annemde nasihat etmiş yapma oğlum abinde askerde bitek babanın maaşına baıkıyoz demiş baya konuşmuşlar bizimki yetmez gibi 40 ytlde arkadaşına borçlanmış annemden para istiyodu bende içeri girdim konuyu anlltılar kardeşim kızdı yurda gitt bende biraz para vardı verdim al borcunu ver dedim ayağınıda yorganına göre uzat deim almadı parayısenağlama çok kızmış bende götürdüm parayı montunun cebine koydum nys yurduna gitti 1 gün sonra msj attım soğuk soğuk msjlar atıyo bazen karşılık vermiyo hatta hiç vermiyo size kırgınım yazmış sonunda okadar annem diyo ya kıracak bişeyde söylemedim diyo canımız sıkılıyo genç diyoruz ama yook eşşek inadı varr iiyilikle konuşuyoruz anlmıyoda biz napalım kızlar yaa :uhm:valla insanın ister istemez morali bozuluyo:sm_confused:

2. 9 Ocak 2009
  3. jelibonbon

jelibonbon kötüyüm ben kötüyümm:( Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    şimdi kendinizi suçluyorsunuz galiba,ama siz doğru olanı yapmışsınız.aman üzülmesin kırılmasın diye tek laf etmez benim annem abime.kimseyede ettirmez.kötü giden hiç birşeyden haberdar değildir.sonuç olarakta sorumsuz sadece kendini düşünen bir evlat yetiştirmiş.bırakın kırılsın üzülsün mutlaka anlayacak birgün sizi üzülmeyin.

4. 10 Ocak 2009
  5. sessizLik

sessizLik Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    maddi siQinti yasadigi icin huzursuzdur belkide..
    üstelik kaldigi yurtta arkadaslarinin eli daha bo lise..
    ister istemez cani siQiliyordur bu duruma..
    ama bencede siz dogru olani yaptiniz..
    hayirlisi olsun.. insallah kendini bu duruma alistirir..
    ve giderlerini ona göre hall eder..
    Allah yardimciniz olsun..
    hayirli teskereler bu arada..

6. 10 Ocak 2009
  7. temmuziki

temmuziki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    daha yaşı küçük sanırım sen takma kafanaa bi gün anlar senin degerini

8. 10 Ocak 2009
  9. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    öss'ye hazırlanan kardeşiniz çocuk değil. ağabeyinizin askerde olduğunu, kendisi için yurda bile para verildiğini düşünerek daha tutumlu gitmesi gerekirken etrafa borç yapmaya kalkabiliyor. ben özenme bahanesini kabul edemiyorum böyle durumlarda. siz bunları düşünebildiğinize göre o da düşünebilir. şimdi eğitemezseniz onu bu konuda ileride başınız daha çok ağrır. üniversiteyi kazanması güzel bir şey olur tabii, ama bu yöndeki düşünce eğitimi de çok önemli bence, hatta daha önemli.

10. 10 Ocak 2009
  11. duyguud

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    çokk saolun kızlar eskiden böyle değildi parasına çok iyidi abim varkende elimiz çok rahattı askere gidince bi maaaşa bakınca zorlanıyoruz tabi ama çok şükür maddi sıkıntımız yok yinede yaşı 18 olcak son senesi bi arkadaşı var biraz parası bol ona ayak uydurmaya çalışıyo sanırım inşallah hatasınıa nlar annemden özür diler çünkü annem benden önemli ve bu yaşda böyle yapması bizi endişelendiriyo çok saolun tetkrar kızlar

12. 10 Ocak 2009
  13. viva la vita

viva la vita Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Pardon uzun oldu ama yinede okumak istersen sevinirim : )

Kardesine bir iyilik yapmak istiyorsan ona hazir ekstradan para vermeyi gercekten birak. Sizin verdiginiz parayla idare etmeyi ögrenmeli.
    Cok acil ve vahim bir durum olmadiktan sonra birde kendin gidip teslim etme.
    Hayatin sartlarini ögrenmesi gerek. Borc yapinca o borcu geri ödüyememek insani ne duruma soktugunu anlamali. Birde anladigim kadariyla soguk davranislariyla hic ona karsi yaptiginizin iyiliginin bile farkinda degil.

Tabii türkiyenin sartlarini bilemem, ama burda bile annesi babasi lüx icinde yasasa bile hemen hemen her ögrenci calisiyor. En azindan kendi harcligini cikartacak kadari.

Örnek: Pizzacida bir genc oglan calisiyor günde 3 saat okuldan sonra geliyor siparisleri aliyor telefonda. Oglanin altinda son model arabasi var (babasindan 18ine hediye), anne babasi okul müdürü ögretmen daha yeni lüx bir misir tatilinden geldiler, oturduklari evi bugün satsan en az 1 Milyon Euro eder. Esim sormus oglana: Sen niye calisiyorsunki? Baban sana harclik vermiyormu?
    Oglanin cevabi: Dogdugumdan berli babamgil benim icin para yatirmis, bankada faiz isliyor, ilerde kendime bir ev almak istiyorum. O paraya hic dokunmuyorum, üniversteye basliyali bagamgil göndermiyor artik aylik kesilen parayi, ben her ay 50 Euro transfer ediyorum kontoya. Birde Üniverste parami cikartmak icin calisiyorum. Babasi vermiyormus, hem okusun hem calissin daha verimli olur, daha iyi okur diyormus.
    Birde: bir evin bir oglu.

Cok güzel kitablar var: Nasil zengin olabilirim? Nasil basarili olabilirim? Nasil iyi bir insan olabilirim? diye. Richard Templer´in kitablari mesela mükemmel. En güzeli: Herzaman ilk siralardaki söz: Asla konsum borclari yapmayin (Konsum- gerekli olmayan seyler: parfüm, tatil, lüx esya, araba (ise lazim olmadigi sürece), disarda yemekler, asiri hediyeler, disari eglenceler vs.

Al öyle bir kitab ve kardesine hediye et, cok tavsiye ederim. Nekadari erken okursa okadari iyi. Bahsettigim oglana babasi 15 yasinda baslamis bu tarz kitablar hediye etmeye.

Ayrica benimde 23 yasina bir erkek kardesim var, borc üstüne borc yapan, calismayan, psikopat bir tipdi, bir sene öncesine kadari. Aynen bunlari bende uyguladim. Baslangicta alip atti kitablari, hic ellemedim, geldim gittim yerlerde sürünüyor. Sonra birden bire artik canimi sIkIlmis kafasina dankmi etmis okumus. Cok sükür simdi borclarindan kurtuldu hatta para bile biktirdi (Bankada parasi olacakti ve o aninda harcamiyacakti? 10 Euro bile olsa gidip cekerdi hemen!) ve haril haril dogru dürüst bir is ariyor, kendi capinda en azindan ugrasmaya basladi.

Son düzenleme: 10 Ocak 2009
  14. 10 Ocak 2009
  15. duyguud

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    viva la vita çok saol canım yaa inşallah o kitaplardan alırım keşke okunca olgunlaşacağını bilsem bende 19 yaşındayıma am çok şükür herşeyin farkındayım ve yaşıma göre çok olgunum off off bu çocuk hiç abisine çekmemiş tekrar saol

16. 10 Ocak 2009
  17. _vanilla_

_vanilla_ o bir anne:) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Yaptığınız davranış yanlış bence...
    Kardeşine para vererek, ne yaparsam yapıyım arkamı toplayan annem var ablam var imajınıda veriyorsunuz...
    Madem arkadaşından borç almış bırakında kıvransın biraz, ki hayatın acı yüzünüde öğrensin..Aksi takdirde aynı hataları tekrarlayabilir...
    Şu an tam deli çağında fazla üstüne gitmeyin ama her kabahatinide ört pas etmeyin...

18. 10 Ocak 2009
  19. duyguud

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    evet bunların farkındayız ama insan dayanamıyo:KK43::KK43: evet bide deli çağı
    fazla üstünede gitmek istemiyoz tekrar çok saol canım