Kardeşime şizofreni ve epiletik kişilik bozukluğu tanısı kondu :(

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve cubish tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

31 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : cubish
  1. cubish

cubish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba kızlar.
    20 yaşında olan erkek kardeşim 1 sene önce kendi isteğiyle işten ayrıldı ve psikolojik sorunlar yaşadı.Psikologa gittik önce ayaktan sonra yatılı tedavi gördü ve şizofreni ile epileptik kişilik bozukluğu dediler.Annem ve babam ayrılar 4 senedir.biz kardeşim annem ve ben beraber yaşıyoruz.annem ve ben çalışyoruz mecburen.Kardeşim son zamanlarda çok saldırganlaştı anneme bana sürekli vurup küfürler ediyor biliyorum hasta o elimden geldiğince anlayışlı olmaya çalışıyorum ama çok zor gerçekten.Gözüne görüntülerin geldiğini sesler duyduğunu söylüyor.Annemle ben çalıştığımız için mecburen evde tek bırakıyoruz onu ve kime ne yapacağını bilmiyoruz korku içindeyiz birilerine zarar vericek diye.Kapıyı her açtığımda anneme bişey oldumu acaba diye düşünmekten çok yoruldum.Allah nerde şifa bekleyen varsa şifasını verir inşallah.Varmı bu şekilde yakını olan arkadaşlar?paylaşsak sıkıntılarımızı..

2. 31 Mayıs 2010
  3. BULUTOLSAM

BULUTOLSAM ben ona resmen aşığım.... Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    canım hastalığı yeniden nüksetti belkide. korkmak yerine doktora götürseniz. belkide tekrardan yatılı tedavi görmesi gerekiyor. bu tür hastalıklardan tamamen kurtulmak zor ancak ilaçlarla kontrol altında tutulabiliyor. belki ilaçlarını kullanıyor ama kullanılan ilaçların dozları da önemli. bence bu saldırganlıklar başladıysa doktoruna başvurun doz arttırımı yada başka ilaç uygulaması yapacaktır.

4. 31 Mayıs 2010
  5. cubish

cubish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ilaçlarının saatini hiç aksatmıyoruz geçen hafta pazaretsi günü kontrole gitti doktoru bir kaç ilacı kesit bi kısmınında dozu indirildi.Anacak perçeşmbe günüden sonra çok fazla saldırmaya başladı cumartesi günü annemle bana vururken komşular ve bekçi kapıyı kırarak girdiler içeri apartmanda kuranları yaktı.Geçtiğimiz cumartesi akşamı bakırköy ruh ve sinir hastalıklarında yatışı yapıldı.Hastaneye gidldiğinde yine ben gayte sakindi doktorlarda öyle gördüğünde yatışa gerek duymadılar durumu anlatarak çok zor ikna ettik en sonunda yatışı yapıldı.Bundan öncede 2 kere tayılı tedavi gördü.Bilmiyorum ya ne düşüncem ne yapıcam

6. 31 Mayıs 2010
  7. BULUTOLSAM

BULUTOLSAM ben ona resmen aşığım.... Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    allah sabır versin. böyle hastalıklarda en önemli şey sabır. elinizden geleni yapmaktan başka çareniz yok ne yazıkki. hastaneye de yatmış belki bir nebze olsun daha sağlıklı olarak oradan çıkar. böyle durumlarda iyi bir doktor bulmakta çok önemli.

8. 31 Mayıs 2010
  9. poldi

poldi Bir umut var mı? Üye

Beğenildi:
    683
    Ödül Puanları:
    148
    çok geçmiş olsun canım. ilaçlarını mutlaka takipe alın,içip içmediğini ..benim babam şizofrendi, şizofrenle yaşamak çok zordur bilirim, ilaçlarını düzenli kullanıyor ise zamanla halisülasyonları azalacaktır, saldırganlığıda..eğerki arttığı dönemlerde tekrar mutlaka doktora götürün bazen ilaçların değişmesi veya ekleme yapılması gerekebilir.

10. 31 Mayıs 2010
  11. zmn

zmn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşım bana bu ayeti yazdığında okuğum zaman içim çok rahatlamıştı..."Sizi biraz korku, biraz açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz eksiltme ile yıpratıcı bir imtihandan geçiririz; bundan kaçış olmaz. Sen sabredenlere müjde ver."... Allah yardımcınız olsun,kurban olduğum allah şifa versin..

12. 31 Mayıs 2010
  13. cubish

cubish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    inşallah Allah sabır versin hepimize.ama bazen gerçekten dayanacak gücüm yokmuş gibi düşünüyorum

14. 31 Mayıs 2010
  15. cubish

cubish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

çok saol.babanın çevreye zarar verdiği oluyormuydu?

16. 31 Mayıs 2010
  17. poldi

poldi Bir umut var mı? Üye

Beğenildi:
    683
    Ödül Puanları:
    148
    ben küçükken annemi döverdi, etraftaki eşyaları fırlatırdı, hatta bıçakları saklardık. Olmadı kendini yerden yere atardı,. Çok şükür büyük bişey olmadı ama o dönemlerde ilaçlarını içmiyormuştu, sonra ilaçlarını aldıkça düzeldi zamanla sessizleşti, kabuğuna çekilmişti, soyutlamıştı hayatan kendini..

18. 31 Mayıs 2010
  19. cubish

cubish Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    aynı şekilde bizde bütün bıcakları falan sakladık.ama bahçede oynayan çocukların seslerinin sinirini bozduğunu falan söylüyor.bizden geçtim başkalarına zarar veririmi diye tedirgin oluyorum