Karisik Pizza-Resimli

Konusu 'Hamur İşleri' forumundadır ve eceda2003 tarafından 18 Şubat 2009 başlatılmıştır.

18 Şubat 2009
    Konu Sahibi : eceda2003
  1. eceda2003

eceda2003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Karisik Pizza

Hamur mayalandirilir

Hamuru için ;
    2.5 su bardağı un (yaklaşık 500gr.)
    1 su bardağı süt
    1 paket ya;maya yada kuru maya
    Yarım tatlı kaşığı toz şeker
    50 gram margarin
    Bir tutam tuz (1 tatli kasigi)
    Sosu ve Harcı için ;
    Sos ;
    1 domates
    1 çorba kaşığı salça
    1 çorba kaşığından az zeytinyağı
    Kimyon, tuz,kekik ve karabiber
    Harç ;
    150 gram sosis
    150 gram mantar 50-100 gram dilimlenmiş siyah zeytin,
    1 çorba kasesi mısır
    1 adet domates
    1 adet dolmalık biber (kırmızı)
    1 adet dolmalık biber (yeşil)
    250 gram kaşar peyniri
    yarım fincan zeytinyağı
    Kırmızı pul biber, kekik, tuz ve karabiber...

Önce yas mayayi 1 bardak ilik sutte eritiyoruz ve 5 dk bekletiyoruz.Sonra yarim tatli kasigi şekeri yarim yemek kasigi eritilmis margarini mayanin oldugu kaba bosaltiyoruz.Sonra elenmis unu, tuzu koyup yoğurun. Hamur kulak memesi kıvamını biraz geçtikten sonra 15-20 dakika kadar hamuru dinlendirmeye bırakın.
    Hamurumuz mayalanırken biz de pizzanın alt sosunu, yani ekmek kısmının üzerine sürülecek sosu hazırlayabiliriz. Bunun için büyükçe bir domatesi rondodan geçirin, 1 çorba kaşığı salça ilave edin, bir yemek kasigindan az zeytinyağı, birer çay kaşığı tuz, kimyon,kekik ve karabiber ekledikten sonra 5 dakika kadar karıştırarak pişirin.
    Harcın yani pizzanın üzerine konulacak malzemelerin hazırlanması ise çok daha basit. Tamamen isteğinize göre değiştirebileceğiniz malzemeleri (ben mantar, sosis, mısır, zeytin ve biberi tercih ettim) dilimleyerek bir kap içerisine koyun. Yarım yemek kaşığı salça eklenmiş 1 domates rendesini, baharatları ve yarım fincan kadar zeytin yağını ekleyerek iyice karıştırın.
    Hamuru yağlanmış tepsiye yayiyoruz. Burada da yine tamamen sizin isteğinize göre kalın ya da ince hamur yapmanız mümkün. Ben kalın hamuru tercih ettim o yuzden orta boy tepsiye koydum yada daha büyük bir tepside daha ince yayarak yapabilirsiniz. Hamuru yaydıktan sonra hazırlamış olduğumuz ve çok sıcak olmayan sosu her tarafına eşit dağılacak şekilde sürün. Bu sosun üzerine kaşarların 1/3’ünü serpin ve bunun üzerine de malzemelerimizi yayın...
    Artık pizzamızı daha önceden 200ºC’ye ısıtılmış fırına verebiliriz. Yaklaşık 40 dakika sonra pizza hazir.Burada önemli olan pizzanın altının pişmesi, fırınınızın ayarını buna göre yaparsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Pizzanın çıkartılmasından birkaç dakika önce üzerine kaşarların geri kalanını da dökuyoruz.Ve 2 dk daha firinda tutuyoruz.
    Umarım beğenirsiniz.Tadi satin aldigimiz pizza gibi cok guzel oluyor.Afiyet olsun....

Son düzenleyen: Moderatör: 20 Şubat 2009
  2. 20 Şubat 2009
  3. eceda2003

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Kızlar uzun uzun anlattığıma bakmayın aslında kolay ve tadı çok güzel oluyor.Ben aynı gün içinde 2 tepsi yaptım birisini annemlere götürüp pişirdim çok beğendiler.cokacimcoook

4. 23 Şubat 2009
  5. arzuco

arzuco Biri Beni Durdursun Canım Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    bende diyete başlamadan yapıyım sonra hamur işi yokk :)çok guzel duruyor

6. 23 Şubat 2009
  7. eceda2003

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Sagol canim.Mutlaka dene cok guzel oluyor.Bende diyetteyim tadina bakmak adina 1 dilim yedim ve ceza olarak yarim saat kostum delikafadulden

8. 24 Şubat 2009
  9. aysen85

aysen85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    1 paket kuru maya ne kadar oluyor bende büyük maya paketleri var yeni başlıcam pizza yapmayaa.s.

10. 24 Şubat 2009
  11. aysen85

aysen85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yaw bi pakat kuru maya
    bir paket yaş maya
    bunlar ne kadar oluyo lütfennn söyleyinnnn:KK43::KK43:

12. 24 Şubat 2009
  13. eceda2003

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Kusura bakma canim yaa mesajini yeni gordum umarim yapmissindir.
    Kuru maya kucuk paketler halinde var yaa ben genelde instant maya aliyorum super oluyor.Ama pizzayi kucuk paketlerde yasa mayayla yaptim 42 gr olanlar.Umarim yardimci olmusumdur.