kas krampları/kramp

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve Elif tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  16 Haziran 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Tanım
  Kasların sıklıkla ağrılı kasılmalarıdır.
  Doktorunuza başvurun
  açıklanamayan veya basit bir uzanma ile geçirilemeyen ciddi , uzun süren , tekrarlayan kas spazmı varsa veya krampları varsa …
  Nedir
  Kas krampları sıklıkla baldır veya ayak kaslarında meydana gelir.
  Sık rastlanan nedenleri ağır egzersizler gebelik dehidratasyon kas yorgunluğu
  NOT : Kas kramplarının başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.
  İlk yaklaşım
  yavaş yavaş gerinme ( uzanma ) rahatlama sağlayabilir.
  verilen reçeteye uyulmalıdır.
  Muayene sırasında sorulabilecek sorular
  Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.
  Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : kasılmalar ne zaman başladı ? kasılmalar ne kadar sürüyor ? kasılmalar hangi sıklıkta ortaya çıkıyor ? hangi kaslarda kasılma meydana geliyor? hamile misiniz ? son zamanlarda ağır bir egzersiz yaptınızmı? dehidratasyona yol açabilecek kusma , ishal , aşırı terleme veya çok idrara çıkma gibi bir şikayetiniz var mı ? başka belirtiler var mı ?
  Tanısal testler şunları içerebilir : ekstremite ( kollar ve bacaklar ) anjiografisi veya arteriografisi serum kalsiyum düzeyi serum sodyum düzeyi tiroid fonksiyon testleri myelografi elektromiyografi omurga filmi omurganın bilgisayarlı tomografisi kan akışı testleri.