Katsayı eşitliğine yargı freni!

Konusu 'YGS (Yüksek öğretime geçiş sınavı) / LYS' forumundadır ve duffy87 tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

25 Kasım 2009
    Konu Sahibi : duffy87
  1. duffy87

duffy87 Work it Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oy birliği ile durdurdu.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün, tüm lise mezunlarına "tek katsayı" uygulanmasını öngören kararının, "milli eğitim sisteminin bütünlüğünü bozacak nitelik taşıdığı"nın altını çizerek, "uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar oluşacağı" uyarısı yaptı.
    Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu Başkanlığı'nın YÖK Genel Kurulunun, yükseköğretime girişte farklı katsayı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davayı karara bağladı.
    YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durduran Dairenin kararında, milli eğitim sisteminin yönlendirmeye ilişkin kuralları ile 2547 sayılı Yasanın 45. maddesinde yer alan kurallar yürürlükte ve uygulanıyor iken, bu kuralların uygulanmasını bertaraf edecek şekilde alınan dava konusu kararın, eğitim sisteminin örgütleniş biçimindeki bütünlüğü bozacak nitelik taşıdığı ve uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesi amacının dışına çıkıldığının görüldüğü vurgulandı.
    TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR
    Kararda, "Bu durumda, dava konusu kararın 3, 4. ve 5. maddelerinin, dayanağı yasa hükümlerine aykırı olduğu gibi eğitim sisteminin, hukuka uygun oldukları istikrar kazanmış yargı kararları ile de ortaya konulmuş olan amaç ve ilkelerine, hukuka ve hakkaniyete uygun değildir. Dava konusu kararın uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar oluşacağı da açıktır" denildi.
    Davalı YÖK'ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

YAZIKLAR OLSUN DANIŞTAY TÜÜÜÜÜÜÜÜÜ.. BENİM GİBİ BİR SÜRÜ ARKADAŞIN HAYALİNİ YERLE BİR ETTİN.YAZIKLAR OLSUN!!!!!

2. 25 Kasım 2009
  3. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok üzüldüm bşir meslek lisesi mağduru olarak
    tek kelimeyle haksızlık

4. 25 Kasım 2009
  5. duffy87

duffy87 Work it Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    Çok bÜyÜk haksızlık,,aĞlıyorum Şu an

6. 25 Kasım 2009
  7. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben de face de okudum haberi nasıl üzüldüm dufyy cim sen hangi liseyi bitirdin

8. 25 Kasım 2009
  9. duffy87

duffy87 Work it Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    düz liseydim fakat farklı bi alan seçicektim,aylardır ter döküyordum.ikinci üniversitem hayalimdi herşeyimdi.yazık ya o kadar masraf özel ders,dersane masrafı,o kadar çok arkadaş var ki..allahım ne dim ki ben ..

10. 25 Kasım 2009
  11. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben imam hatip lisesi mezunuym
    ilahiyata girebilmek için o kadar ter döktümki okul ikinciliğim vardı bnm o zaman 146 ve 51 ekpuanla erzuruma ancak gidebildim ama öğretmn liseisnden bir ark ım 140 puanla okul derecesideolmamasına rağmen izmir edebiyat öğrtmnliğini kazanmıştı nasıl üzlmüştüm
    üniv herşeye ragmen cok güzel gecti cok güzel arklarım oldu yine şükrediyorm ama
    ticaret lisesi ve endüstri meslek lisesi öğrencileri ne yapsın
    tek kelimeyle yazık vicdansızlık

12. 25 Kasım 2009
  13. duffy87

duffy87 Work it Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    tabi 1 de onlar var..ah ahh çok yazık çok..

14. 25 Kasım 2009
  15. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hangi birini sayalım ki cnm
    ticaret meslek lisesi
    kız meslek lisesi
    endüstri meslek lisesi
    turizm meslek lisesi
    sağlık meslke liseleri
    çok programlı liseleri
    hepsi de bu ülkeye yararlı olmak için meslek edinebilme vasıflı eleman olabilme adına bu okullara
    gidiyorlar ama.....

16. 25 Kasım 2009
  17. duffy87

duffy87 Work it Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    allahım napıcam ben...................en iyisi ülkeyi terketmek,yurt dışında okumak

18. 25 Kasım 2009
  19. anthemiz

anthemiz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bakalım daha neler çıkıcak bu sene ben zaten hiç bişey anlamadım sürekli bişeyler değişiyor..