kauçuk mu yoksa silikon emzik mi

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve semiha tarafından 10 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : semiha
 1. semiha

  semiha evli mutlu çocuklu... Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  4.639
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Son zamanlarda kauçuk emziklerle ilgili ortaya atılan iddialar anneleri telaşlandırmış olmalı ki çok fazla sayıda e-posta aldık. Sizler gibi bizim de merak ettiğimiz soruların yanıtlarını hem hekimlere hem de sektörün öncü ithalat firmalarına sorduk.

  Bebeklere emzik verilmeli mi yoksa verilmemeli mi sorusu tam olarak netleşmeden ortaya yeni bir iddia çıktı: Kauçuk Emziklerde Kanser Tehdidi Var. Bu son derece çarpıcı iddia bir basın organında yer aldı. 28 Eylül tarihli haberde şöyle deniyordu:

  Kauçuk emziklerin bebek tükürüğüyle teması, N-nitrosamin denilen çok tehlikeli bir maddeyi ortaya çıkarıyor. Piyasadaki emziklere inceleme geliyor.

  Kauçuk emzik ve biberon uçlarının bebek tükürüğüyle teması sonucu ortaya çıkan kanserojen madde, Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, 'NNitrosamin' adı verilen bu maddenin analiz yöntemleri ve maksimum miktarını bir tebliğle il müdürlüklerine gönderdi. Bakanlık, piyasadan topladığı emzik ve biberon başlıklarını bebek tükürük çözeltilerinde analize tabi tutacak. AB'ye uyum kapsamında hazırlanan tebliğe göre bakanlık, numunelerde toplam N-nitrosamin miktarının kilogramda 0.01 mg'ın üzerine çıkmamasını istedi.

  Haber ilgi çekici ve ürkütücü.Ancak bir noktanın altını çizmekte fayda var. Bu risk resmi ithalat yapılan firmalar için geçerli değil. Birlik Dış Ticaret A.Ş. Pazarlama Müdürü Süreyya Ortakose konuyla ilgili şunları söylüyor: “Yurtdışında üretilen emziklerin ithalatında Sağlık Bakanlığı zaten yıllardır bu testleri istemekte olup hassasiyetle takip etmektedir. Bakanlık tarafından istenilen testler sadece bununla kalmayıp tüm Dünya standartlarına uyan, hatta Dünya standartlarında üstünde sayılacak testlerdir. Ayrıca bu ürünlerin Türk standartlara ve EN 1400 e uygunlukları da denetlenmektedir. Sağlık Bakanlığı'nın piyasa denetimlerine konu olan ürünler sadece bu hususta gereken hassasiyeti göstermedikleri anlaşılan bazı yurtiçi üretimler ve özellikle kaçak olanlardır. Şirket olarak, Sağlık bakanlığı'nın piyasada var olan tüm emzikleri denetlemesini taktirle karşılıyor ve destekliyoruz.”

  İşte bu noktada anne ve babaların dikkat etmesi gereken nokta güvenirliği kanıtlanmış markaları tercih etmek. International Etiler Polikliniği Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Yılmazbaş şöyle diyor: “Son zamanlarda kauçuk emziklerdeki N-Nitrosamin denilen maddenin kanserojen olduğu haberleri çıktı. Elastomer ve kauçuktan yapılmış biberon başlığı ve emziklerde N-Nitrosamin ve N-Nitrosamin'e dönüşebilen maddeler var. Sağlık Bakanlığı emziklerdeki N-Nitrosamin miktarının 0,01 mg/kg'ı N-Nitrosamin'e dönüşebilen madde miktarının da 0,1 mg/kg'ı aşmaması gerektiğini belirtmiştir. Piyasadaki ürünlerin bu maddeleri ne kadar içerdiği incelenmektedir. Bu nedenle de anne ve babaların kontrollerden geçirilmiş ve onaylanmış markalı emzikleri almaları gerekmektedir.”

  Emziğin Seçiminde ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Sadıkoğlu ise kauçuk ya da silikon emzik tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor: “Emzikler kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılırlar. Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak uygun olur. Ancak kauçuk emzikler, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulur. Silikon da silisyumdan üretilir. Silikon emzikler kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değillerdir. Bu yüzden silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur.“

  Yenidoğanlarda silikon diş çıkardıktan sonra ise kauçuk emzik kullanılması gerekiyor. Grup Baby’den Emre Büyükkuşoğlu yenidoğan bebekler açısından silikon emziğin avantajlarını şöyle sıralıyor:

  • Silikonun tadı ve kokusu olmadığı için bebek emzik, anne göğsü veya biberon arasında kolayca geçiş yapabilir.
  • Silikon emzikler şeffaf olduklarından temizlemesi daha kolaydır.
  • Silikon çok yumuşaktır, pürüzsüz yüzeye sahiptir ve ısıya karşı dirençlidir.
  • Silikon emzikler buharda steril edilebildikleri gibi kaynatmaya da dayanıklıdırlar.
   
 2. 4 Ocak 2011
  Konu Sahibi : semiha
 3. ebb

  ebb Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  73
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  walla bebek almayınca silikon falan yalan oluyo kauçuğun da en yumuşak olanını beğendi yumurcağım ne yapalım mecburrr :44:
   
 4. 4 Ocak 2011
  Konu Sahibi : semiha
 5. dertlisezen

  dertlisezen Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2009
  Mesajlar:
  2.319
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  esım ben daha 5 aylık hamıleyken bunun arastırmasını yapmıstı.bız slıkon bıberon aldık.nuby nınkını.anne gogsune benzıyor.hem emzırıyorum hem mama takvıyesı yapıyorum.bıberona alısmadı o kadar cok.emzıgı de oyle memnunuz.
   
 6. 6 Ocak 2011
  Konu Sahibi : semiha
 7. sehrayin

  sehrayin gül kokulu kızım Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  321
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  bizimkinin emziği en kıymetlisi :) daha 3buçuk aylık ama o emziği nasıl emiyor anlatamam
  ben bi araştırma yapmadım silikon emzik almışım hamileyken,onu kullanıyor
  sonrasında çeşitleri olduğunu öğrendim ama kızım onu sevdi diye hep silikon emzik alıyorum
  aynı markanın emziklerini kullanıyor diğerlerini diliyle fırlatıyor
  şimdiden marka düşkünü oldu napcam ben :))
   
 8. 6 Ocak 2011
  Konu Sahibi : semiha
 9. CLeOpaTRa

  CLeOpaTRa Mina ile Yasir'in Annesi Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2008
  Mesajlar:
  6.946
  Beğenildi:
  28
  Ödül Puanları:
  148
  benim oğlum ilk zamanlarda emzi hiç istemedi ama ben ileri zamanlarımı düşünerek bir susturucu olaraktan zorlada olsa emziğe alıştırdım şimdilik silikon emiyor