Kavanoz mamaları

Konusu 'Eylül Anneleri' forumundadır ve ilkem79 tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

10 Mart 2010
    Konu Sahibi : ilkem79
  1. ilkem79

ilkem79 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    selaam....sizler kavanoz mamalarını kullanıyomusunuz yada kullanmayı düşünüyomusunuz.her ne kadar evde yapsamda onlar gibi pütürüz olmuyo.

2. 10 Mart 2010
  3. ((eslem))

((eslem)) Canım kızım büyüyor Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım pütürlü olması gerek alışması bakımından
    sırf pütürsüz yerse bu sefer pütürlü yiyemez, yutamaz
    ben kavanozdaki meyve püresini alıyorum, gezmeye dışarı çıkınca yedirmek için, aksi halde evde kendim hazırlıyorum cam rendede rendeleyip pütürlü yediriyorum. dışarda bunu hazırlayıp vermem mümkün olmayacağı için hazır olana başvuruyorum canım
    sebzelerinde kavanozunu almıyorum, çünkü kendi pişirdiğim sebze çorbalarını kavanoza koyup yanımda taşıyabilirim
    ben böyle yapıyorum canım, olabildiğince hazır vermiyorum

4. 10 Mart 2010
  5. _SakURa_

_SakURa_ Reyyan - İsmail Kerem <3 Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    esleme katılıyorum, daha dün okuduğum bi yazıda şöyle diyordu: "Bebeğinize yapacağınız en büyük kötülük, blender kullanmaktır"
    çünkü bebek pütürlü tatlara alışmazsa çok uzun bi süre yeme problemi çekilebiliyor...
    benim kız patates kızartmasını bile damaklarıyla ezebiliyor, en güzeli azıcık pütürlü kalması...
    bi kaç kez ben de cam rende yardımıyla püreli mama hazırladım, o kadar içine siniyor ki insanın :)
    sıcakken o küçük kavanoza koyunca taze de kalıyor dışarıda çok işime yaradı benim...

6. 10 Mart 2010
  7. ilkem79

ilkem79 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    peki sebze çorbalarını nasıl yapıyosunuz.internetten araştırıyorum ama araştırdıkça kafam karıştı.10 eylül doğumlu bir bebeğim var.

8. 10 Mart 2010
  9. ((eslem))

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım ben doktorumun verdiği tarifi vereyim sana, yapmak istersen

patates, havuç, evde sebze ne varsa, 1 tatlı kaşığı pirinç, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı(hakiki)
    tabi biz kabız olunca irmikde ekledik. havuç ve patates küçük parça, sebzesi bol olcak.
    3 gün bu çorbayı içtikten sonra bu malzemeye ilaveten eklemediğin başka bir sebze daha ekliceksin.
    ufak bir kap veya tencereye malzemeyi koy, üzerine suyunu ilave edip kısık ateşte pişir.
    pişincede ya süzgeçten geçir, yada robota vur karışımı

afiyet olsun canım

10. 10 Mart 2010
  11. Sezen

Sezen O, Artık Anne:)) Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    1 eylül doğumlu oğlum var ek gıdalara yeni geçiş yaptık ve asla kavanoz maması vs vermeyi düşünmüyorum cam rendeden rendeliyorum elmayı ama oğlum pek sevmiyo pütürlü yemek istiyo zaten doktorumuzun tavsiyesi üzerine ilk pütürlü vermiştim ağzına demir ilacına başlayınca kabız olmuştu doktorumuzda kayısıyı rendele kaynat pütüründen suyundan ver demişti hem öyle alışır dedi ve öyle verdim şimdide ne s ebze çorbasını ne kahvaltısını mama gibi yemiyo illaki pütür istiyo sana tavsiyem pürüssüz olsun diye ugraşma sonra çok çekersin

sebze çorbasına gelince ben hergün farklı sebzeler kullanıyorum ilk patates kabak la başladım haşlayıp tel süzekten geçirdim içine haşlama suyundan ekledim 1 kaşık zeytin yağı azıcık tuz pek sevmedi

ertesi gün havuç patates çok azıcıkk kabak 1 kaşık prinç koydum çok az blenderden geçirdim

yine başka bi gün pazı ve ıspanağın körpe yapraklarından ve brokoli, acızık rendelenmiş soğan koydum içine 1 kaşık irmik zeytin yağı azıcık tuz

rendelenmiş patates 1 kaşık prinç azıcık yağ tuz yediriken yoğurtta ekleyebilirsin

havuç patates. pırasa mercimek 1 diş sarımsak azıcık yağ tuz

hergün farklı tarifler uyguluyorum böylelikle hergün değişik yediği içn bıkmıyo
    ve en önemlisi sebzeleri rendeliyorum 1 tık blenderden geçiyorum yada çatalla filan eziyorum

12. 11 Mart 2010
  13. ((eslem))

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım bizim doktor tuz sakın koyma dedi, hiçbirşeyine azıcık dahi olsa tuz koymuyorum
    peynirinide akşamdan suya basıp tuzunu alıyorum

14. 11 Mart 2010
  15. emsalll35

emsalll35 Allah ım sen yavrumu koru Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ilkemcim ben kızım için hipp alıyorum dr.umuz bu mevsimde olmayan meyveler için hipp önerdi
    onun dışında milupa vs. alma onlarda GDO var dedi ama hipp te kesinlikle hiç bir katkı maddesi yok tamamen organik zaten hipp in tüm ürünleri bisküvisinden toz mamasına kadar organik vede bisküvi ve mamaları anne sütüyle hazırlanıyor
    mevsim meyvelerini alıp evde yapıyorum ama mevsim meyvesi olmayanları hipp ten aldım onları veriyorum gönül rahatlıgıyla hemde
    ben hipp alıyorum tadıda kokusuda bire bir meyvelere çok yakın istersen dene

16. 12 Mart 2010
  17. ilkem79

ilkem79 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ilginiz için teşekkür ederim

18. 13 Mart 2010
  19. ((eslem))

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok teşekkür ederim, bunları öğrendiğim iyi oldu
    bende hipp in meyvesini aliim, mamasını veriyorum zaten :)