Kavgaların en yaygın nedenleri

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve TATOSH tarafından 2 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Kavgaların en yaygın nedenleri


  Eşinizle ilk kavganızı hatırlıyor musuz? Genellikle ilk kavgalar fındık kabuğunu doldurmayacak nedenlerle yapılır. "Suyu kim açık bıraktı", "Tostu neden yaktın", "Bütün para nereye gitti" ve kaçınılmaz son soru olarak "Sen kim olduğunu zannediyorsun" kavgaya zemin hazırlayacak kadar önem kazanır. Tartışmalar minik olmasına rağmen kavga anında çok ciddiymiş gibi görünürler. Aşağıda büyük kavgalara yol açabilecek bazı sorunlardan örnekler bulacaksınız; Karakter farklılıkları: Bazen aranızdaki farklılıklar kavga etmenize neden olabilir. Karakterimiz yirmili yaşlarımızda oluşmuş olur. Sonuç olarak, dünyayı ve çevremizi farklı algılayabiliriz.
  Çözümlenmemiş ailevi sorunlar: Daha önceden gördüğümüz gibi dışsal baskılar birbirinize tepkilerinizi etkileyebilir.

  Esnek olamama ve ben-merkezcilik: Bütün evli çiftler kendilerini bazen birarada yaşamanın rutinine kaptırabilirler. Bu da esnekliği kaybetmeyle sonuçlanıp bencilliğe neden olabilir.

  Güdü eksikliği: Sıkıntı, doyumsuzluğa ve kavgalara neden olabilir.

  Sorumluluk stresi: Kişisel sorumlulukla ilgili sorunlar, evin sorumluluğunu alma, para kazanma ve ev işleri yapma gibi, kolaylıkla tartışma ortamı yaratabilir.

  Çiftlerin kendi hayatlarını yaşamaları: Bazen kendiniz bile farkında olmadan aynı evde duygusal ve ruhsal olarak ayrı odalarda yaşamaya başlayabilirsiniz.

  Çiftlerin birbirinin duygusal ihtiyaçlarını görmezden gelmesi: Kendi duygularınızı hatırlamanız çok kolaydır. Oysa eşinizinkileri takip etmeniz o kadar kolay değildir.

  Çiftlerin birbirlerini çantada keklik görmeleri: Birkaç yıl evli kaldıktan sonra klasikleşen bu duygunun ortaya çıkması, yıllardan beri birlikteyseniz ya da birlikte yaşıyorsanız sizi şaşırtmamalı. Duygusal olarak her an vermeye hazır olmasanız bile kendi ihtiyaçlarınızı dikkate almanız ve eşinizin koşulsuz sevgisine ve ilgisine güvenmeniz oldukça kolaydır.

  Duygusuzluk: Siz ve eşiniz birbirinize hiçbir şey hissetmemeye başladığınızda sorunlar er ya da geç kapınızı çalacaktır.

  İletişimsizlik: Kavgalar ve tartışmalar iletişimsizlikle başlayıp sona erebilir. Eşinizle, sorun ilk sinyalini verdiğinde iletişime geçemediğiniz takdirde büyük sorunlar doğacaktır.

  Para: Para, sizi ve eşinizi cendereye sokma gücüne sahiptir. Sorun ne olabilir? Siz adlandırın: Müşterek hesaplar, ayrı hesaplar, kıskançlık, çok az para kazanmak, çok fazla para harcamak, tasarruf etmemek, iki yakayı biraraya getirememek, cimrilik, bütçeyi ayarlayamarnak, çok savurgan ya da pinti olmak, eşinin mirasını har vurup harman savurmak, ödünç para almak, kredi kartı borcu yapmak, vergileri ödemeyi unutmak, faturaları ödememek, çok önemli bir malı almadan önce eşine danışmamak. Bu liste böyle uzayıp gider.

  Akrabalar: Potansiyel para sorunları listesi gibi akrabalarla ilgili sorunların da listesi uzayıp gidecektir: Siz onlardan nefret edersiniz, kocanız sever; kocanız onlardan nefret eder, siz kararsız kalırsınız; çok fazla ziyaretinize gelirler; çok uzun zaman kalırlar; anlayışsız davranırlar; sizi aşağılarlar; siz onları aşağılarsınız. Bu da uzun bir listedir.  Çoğu sorunun temelinde şu nedenler yatabilir:

  "Kocamı süt almaya yolladım. Yol üzerindeki bir bara uğramış. Eve birkaç saat sonra geldi ve elinde süt yoktu."

  "Bizim ilk kavgamız yatağın hangi tarafında kim yatacak kadar basit bir nedenle yaşanmıştı."

  Bu listeye ev işlerini, kirli çorapları, iç çamaşırlarını, çamaşırları, yemekten sonra masayı kimin toplayacağını ve yemek pişirmeyi ekleyebiliriz. Bu liste, ayrıca, eşine fazla zaman ayırmamayı, eski arkadaşlarla görüşmeyi tercih etmeyi, gece çok geç yatmayı, bencilliği, kıskançlığı, sorumlulukları paylaşmamayı da içerir.

  Seks: Eşlerden biri diğerinin yatakta çok bencil olduğunu, çok istekli ya da çok isteksiz olduğunu düşünebilir.

  İş: Eşlerden biri çalışır, diğeri hep gezer. Eşlerden biri çalışmaz, diğerinden az para kazanır ve hep onun parasını yer.

  Ciddi sorunlar: İstismar, taciz ve sadakatsizlik gibi nedenler kavgaların önemli nedenlerinden bazılarıdır.

  :kahve::kahve::kahve:
   
 2. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  bende kavga etmek için her bahane hazır:)))......:roflol: :roflol:
   
 4. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198

  kızma ama benim eşim gibi olduğunu düşündüm bir an içinn
  :kahve:
   
 6. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. Gxuxlsxuxm Sultan

  Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.226
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  146
  Cok sükür cok büyük bir kavgamiz olmadi bu zamanda kadar ama ilk kavgamizi cok iyi hatirliyorum esim biraz fazla kiskanc hele ilk zamanlar dahada kiskancti gerci hastalik biciminde degil ama yinede kavga etmeye yetiyordu bazen.

  Cok güzel bir badi almistim kendime yeni evliydik biraz dekolte oldugu icin bunu giyemesin unut dedi eh inad ya benimkide giyecem dedim öylemi dedi sen al badi paramparca yap elinde sonrada at gardolabin arkasina ben resmen böyle oldum:1shok: tabiki alt kalirmiyim kesinlikle yeni evliyiz ve ben tam 4 gün onunla dogru dürüst konusmadim ne zaman baktim bana güzel bir badi almis baristik yine.

  Allahim bazen öyle sacma sebelerden dolayi kavga yapiyoruzki ikimizde gülüyoruz sonra:roflol:

  Allah baska dert vermesin ne yapicana.s.
   
 8. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. DreamLover

  DreamLover Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.751
  Beğenildi:
  107
  Ödül Puanları:
  113
  Nadir Olmakla Beraber Tartişmamizin Tek Sebebi çocuklar Oluyo
   
 10. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. kayraz

  kayraz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2007
  Mesajlar:
  122
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  yazdıklarınızı okurken anladımki eşimle pekk kavgamız olmamış. sağolsun alttan alır hep yerimseniben yani şanslıyım o konuda.. bebeğimiz olduğu zaman hayat bana çok garip gelmişti hep eşimin birşeyleri eksik yaptığını beni anlamadığını düşünürdüm. tabi lohusalık sendromu dedikleri olay bende 4-5 ay sürdü :bbo: ben kavgaya heran hazır olsamda eşimin anlayışı ve hoşgörüsü ortamı yumuşatıyor hemen .
  artık bende öyle yapıyorum kavga edicem yerde susuyorum içimden konuşuyorum sakinleşince eşimle daha rahat konuşarak hallediyoruz meseleleri

  kavgaya son :1hug:
   
 12. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. ilona

  ilona psikolocik deli Pro Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2006
  Mesajlar:
  2.956
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  348
  ilk kavgamızı hatırlamam mümkün değil
  ama son kavgamızı hatırlıyorum gerçi kavgada denmez ufak bi tartışma
  makarna ketçaplımı olsun soslumu tartışması :roflol::roflol:
   
 14. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 15. muzeyyen

  muzeyyen Guest

  sebebleri az çok biliyoruz güel sıralamış ve katagori etmişsiniz eger aşadadaki şiirde çözümse çok insan üstü olmak gerektirmezmi
   
 16. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 17. pınarrrr

  pınarrrr Guest

  bizde tek neden var kıskançlık diğer konularda ne olursa olsun ortak bi noktada bulusuyoruz ama kıskançlığı bi türlü aşamadık
   
 18. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 19. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  yok canım neden kızayım...sevgilerrrr