Kavrulmayan Pilav

Konusu 'Pilavlar' forumundadır ve EcinniliBarones tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

25 Kasım 2008
    Konu Sahibi : EcinniliBarones
  1. bu pilav kavrulmadığı için daha sağlıklı hemde daha lezzetli oluyor.asla lapa olmuyor.senelerce kavurarak yaptığıma değmemiş diceksiniz. pilavımı yiyen tüm arkadaşlarım artık bu tarifi yapıyor umarım beğenirsiniz)))))

pirinci önce soğuk suyla yıkayıp ardından üstüne tuz ekleyip üstüne sıcak su dökerek 20 dk bekletiyorum.nişastası iyice akana kadar soğuk sudan geçirip iyice süzüyorum

2 yemek kaşığı sıvıyağ
    1 yemek kaşığı tereyağ
    1 fincan arpa şehriye
    1 dana et su tablet yada 1 kase et suyu
    1 çorba kasesi baldo yada gönen pirinci
    1,5 kase su
    1 tatlı kaşığı tuz

sıvıyağı tencereme ekleyip şehriyelerimi kavuruyorum.şehriyeler tam kavrulmadan tereyağını ekleyip 1,5 kase suyu ekliyorum. hazır etsuyum varsa o 1 kase et suyu yarım kase su ekliyorum.yoksa etsu tabletimi ve tuzumu ekleyip suyum kaynamasını bekliyorum.suyum kaynayınca pirincimi ekleyip pilavı karıştırıyorum.en küçük ocağımda en kısık ateşte 10 dk pişirip altını kapıyorum.bir kez karıştırıp üstüne kağıt havlu yada bez örtüp dinlendiriyorum.

2. 25 Kasım 2008
  3. ekrkebkafk

ekrkebkafk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    en kısa zamanda deneyeceğim

4. 30 Ocak 2009
  5. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    denicem yafrim en kısa zamanda ..

6. 30 Ocak 2009
  7. Sabun

Sabun Yazdım OLACAK ! Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Zaten piavın hası kesinlikle haşlanarak yani kaynayan suya eklenecek olan pirinç usulü ile pişirilir . . . Bilenler bilir .
    Paylaşım için teşekkürler . . .

8. 2 Şubat 2009
  9. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    ailemizde pilav ,en çok pişen yemekler arasındadır özellikle çocuklarım hergün yapsam yerler.delikafaduldenbende pilavı kendimce güzel yaparım.:nazar: seldo -cinonun tarifi çok ilginç geldi bana denemeye karar verdim ve az önce yedik bile bu kadar güzel tutacağını hiç sanmıyordum tane tane oldu ve çok hafif oldu ,normal pilavın ağırlığı hiç yoktu ve çok lezzetli oldu bundan sonra pilavı hep böğle yapıcam ve herkese tavsiye edicem.. sanada çok teşekkür ederim arkadaşım yeni ve farklı tariflerini bekliyoruz..a.s.Şeniz

10. 2 Şubat 2009
  11. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Benım bıldıgım asıl pılav bu zaten canım:) Anneannem annem herkes bu sekılde yapar ben de oyle ogrenmıstım..
    Kavurma da denedım guzel oluyor bol tereyaglı...

12. 2 Şubat 2009
  13. zemuşçum afiyet şeker olsun o birde senin elinin lezzetinden nefis olmuştur canım:))
    libyana canımcım eskiden hep öyle yapılırmış nerden çıkarmışlar bu kavurma işini bilmiyorum.benimde ananem annem hep böyle yapar.ama biçok arkadaşım şaşırıyordu öyle pilavmı olur derdi.şimdi hepsi kavurmadan yapıyor.hem daha sağlıklı ve bence çok daha lezzetli:)

14. 2 Şubat 2009
  15. bartuarda

bartuarda Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tarif çok ilgin
    en kısa zamanda deneyerek sonucu burdan paylaşırım.

16. 12 Mart 2009
  17. Mxixsra

Mxixsra Paşa nın annesi Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    Ben de bugün deneyip sonucu sizlerle paylaşacağım.Biraz nohut atacağım içine

18. 12 Mart 2009
  19. dene canım harika oluyor hemde çok hafif. hele birde nohutlu olursa tadından yenmez. cokacimcoook