Kaybederken kazanabilmek

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve realist tarafından 12 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  12 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Kaybederken kazanabilmek

  Rakipler değil yağmur yendi
  11 aylıkken iki bacağının dizden aşağısı kesilen atlet Oscar Pistorius rakamsal derecesiyle olimpiyat hedefine ulaşamadı ama onun büyük azmi milyonlarca insana ilham verdi.

  11 aylıkken iki bacağının dizden aşağısı kesilen atlet Oscar Pistorius'un 2008 Pekin Olimpiyatları'na katılabilmek için İngiltere'deki yarışlarda derece barajını aşması gerekiyordu. Yere düşüp, diskalifiye olan, kural olarak kaybeden Pistorius, mücadele olarak ise ders ve ilham verdi.

  1986'da Güney Afrika'da dünyaya geldiğinde bacaklarında diz ve bileği birbirine bağlayan kaval kemikleri yoktu ve henüz 11 aylıkken iki bacağının da dizden aşağısı kesildi.

  Ancak o, hayata küsmedi, rehabilitasyon merkezinde 'çita' adı verilen protezlerin Mercedes'i olarak adlandırılan takma bacakları kullanmaya ve koşmaya başladı.

  Sadece koşmakla kalmadı kendini bir atlet olarak geliştirdi.

  Yıllar süren emeklerinin karşılığını geçtiğimiz hafta, Roma'da, Golden Lig yarışlarında 400 metreyi 46.90 saniyede koşup ikinci olarak alan Güney Afrikalı atletin en büyük hedefi 2008 Pekin Olimpiyatları'na gidebilmekti.

  Tek engel ise İngiltere'nin Sheffıeld kentinde düzenlenen Britanya Grand Prix'sinde, 45.95'in altına inmesi gerekiyordu.

  Kayarak kulvar dışına çıktı

  Ancak Oscar Pistorius'un yarışta kayarak kulvar dışına çıkmasıyla 2008 Pekin Olimpiyat hayalleri suya düştü. Bu talihsiz olay sonrası Pistorius yarışı son sırada tamamladı. Pistorius bu dereceyi geçseydi bile Olimpiyat Komitesi'nin radikal bir karar alarak protezli olmasına rağmen onun yarışmasına izin verip vermeyeceği bilinmiyordu.

  Daha önce komite, "Protezler hafif oldukları için avantaj sağlayabilir. Ayrıca ayak olarak kullanılan kısımlar daha uzun, yani Oscar her adımda daha fazla alan kaplıyor. Bu yüzden yarışlara katılamaz" açıklamasını yapmıştı.

  Bu protezlerle her adımı 2.7 metre olduğu için eleştirilen Oscar ise, protezin avantaj değil, dezavantaj olduğunu rakamlarla kanıtladı. Oscar protezlerle koşarken düştüğünde 3-4 kez zıplayıp 10 metre ileride kendini ancak durdurabildiğini söyledi.

  Kaygan zeminde ve rüzgardada protezlerin kontrolü çok zorlaşıyor. 80.5 kiloluk atletin 200 metrelik koşuda bu protezlerle hareket etmesi için harcadığı enerji, 355 kiloyu yerden 1 metre kaldırırken harcanan enerjiye eşit.

  Güney Afrikalı atlet, normal bir atletin kalçasından hareketi sağlamak için harcadığı enerjinin ortalama 4 katını sarfediyor. Pistorius rakamsal derecesiyle olimpiyat hedefine ulaşamadı ama onun büyük azmi milyonlarca insana ilham verdi.

  Kaybederken bile kazanabilmeyi dünyaya bir kez daha kanıtladı.

  Lütfen izleyin ve azmin zaferini görün!......
  [youtube]Zv46b0NULFs[/youtube]
   
 2. 12 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. fely

  fely Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ay ben de bunu haberlerde izlemiştim.siteye eklemek için aradım internette ama bulamadım eline sağlık realist abla ger.ekten çok etkileyici
   
 4. 13 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 5. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Demek ki senin için koymuşum bunu ecenazzzcığım!....
   
 6. 5 Kasım 2007
  Konu Sahibi : realist
 7. Aksi

  Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.207
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  onlara hak ettikleri degeri vermeyen bizler özürlüyüz aslinda onlar ayakta alkislanmaliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
   
 8. 6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : realist
 9. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Hangimiz bu kadar azimli ve kararlıyız ki.Gerçekten kutlamak lazım!...