Kaybetmekten korkmayın

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve realist tarafından 14 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  14 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148

  Kaybetmekten korkmayın

  İş hayatına yeni başlıyorsanız, olabildiğince fazla tecrübe kazanmalı ve becerilerinizi geliştirmelisiniz. Şunu bilmelisiniz ki, kariyerinize yön verecek olan kişi sizden başkası değil. Bu yolda tek başınızasınız. Bizler yolunuzu çizmede size yararlı olabilecek bilgileri sunabiliriz ancak.

  Bir yeni mezun olarak, iş yerinizin konumu, yaşam maliyetleri, toplumun tepkileri, yakın yaş grubundaki insanlarla tanışma gibi birçok şey mutluluğunuzu etkileyecek. Yapmanız gereken, önceliklerinizi belirlemek ve ilk işinizden ne beklediğinizi ortaya çıkarmak için şu soruları cevaplamak:
  Eğitim olanakları

  İhtiyacınız olan eğitimi hemen veya ilk bir-iki yıl içinde alabilecek misiniz? Eğitimler işe göre değiştiği için, başlarken hangi eğitimleri alacağınızı sorun. Cevap sizi tatmin ediyor mu? Çalışırken kazandığınız tecrübenin dışında, eğitim alma imkanınız var mı?

  Kariyer yolu

  Kariyer olanakları ve kariyer yolu konusunda açıklık sağlanıyor mu? Bu durum, bir eğitim programını tamamladığınızda daha açık bir hal alacak olsa da, ilk kademede ne kadar kalacağınız önemli.

  Sorumluluk alma

  İşe yeni giren herkes, farklı tecrübeler ve farklı öğrenme kapasitesine sahiptir. Üstlerinizle yaptığınız görüşmelerde, yetkinliklerinizi ve sorumluluk alabilecek durumda olup olmadığınızı değerlendirmelerini isteyin. Bir eğitim programını tamamladığınızda, üstünüzün yakın takibine gerek olmadan çalışabilecek misiniz?

  Görevler

  İlginizi çeken, sizi tatmin eden ve rekabetçi ortamda görevler veriliyor mu? Yaptığınız işten tatmin olabilmeniz için size verilen görevleri başarmanız gerekir. Alacağınız görevlerde size de söz hakkı düşüyor mu?

  Üstünüzle ilişkiniz

  Yöneticiniz sizinle koçluk ilişkisi kurabiliyor mu? Geribildirim yapan ve tavsiyelerde bulunan yöneticiler, yeni başlayanların gelişimine önemli katkı yaparlar. Sizin yöneticiniz, kurumun kültürüne alışmanıza yardımcı oluyor ve diğer çalışanlarla kaynaşmanıza önayak oluyor mu?

  Kariyer gelişimi

  İşiniz farklı tecrübeler kazanmanızı ve kariyer gelişiminizi destekliyor mu? İşe başladığınızda öngörülen kariyer yolunda mı ilerliyorsunuz? İlgi alanlarınız değiştiğinde ve yeni beceriler kazandığınızda başka alana yönelme imkanınız var mı?

  İşverenlerin güvenli bir iş ortamı sağlama ve yaptığınız işin karşılığını verme zorunluluğu vardır. Tabi ki sizin de yükümlülükleriniz var.

  Oscar ödüllü yapımcı Ang Lee katıldığı bir üniversite diploma töreninde şunları söylüyor: “Hep daha fazlasını öğrenmeye açlık duymayı öğrendim. Denemek ve kaybetmekten korkmamayı, çalışmanın en az zeka kadar önemli olduğunu öğrendim. Ne kadar çok şeyi bilmediğimi öğrendim. Soru sorma, deneme ve test etmenin ne kadar zevkli olduğunu öğrendim.”

  Bu ilk ve belirsiz zamanları herkes başarıyla atlatacak diye bir şey yok. Kendinizi toparlanmaya çalışan bir şirketin zorlu ortamında bulabilir, veya gönüllü olarak başka bir alanda çalışmayı seçebilirsiniz. Ne olursa olsun, önemli olan sürekli yeni beceriler kazanmak, ilerisi için hazır olmanızı sağlayacak bilgi ve tecrübeleri kazanmak.


  Monster CareerNews