Kaybettiğimiz Değer Yargılar

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve 2000dnf2000 tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

10 Nisan 2010
    Konu Sahibi : 2000dnf2000
  1. 2000dnf2000

2000dnf2000 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Merhaba arkadaşlar,
    başka bir topikte konuşurken konu değer yargılara geldi.
    Ve eskiden Türk halkının sahip olduğu değer yargıların kaybolduğunu konuştuk.
    Bende bu konu hakkında ayrı bir konu açayım diye düşündüm.
    Bu konu hakkındaki fikirleri ve ne yapılabileceğimizi konuşalım istedim.
    Ben gelecekte bebeğim olsun istiyorum, ama düşününce gelecekte değer yargılarımızın iyice kaybolduğunu, nasıl iyi bir evlat yetiştiririm. Acaba gelecek için ne yapabiliriz.
    Amerika ve Avrupa hayranlığımız var memleket olarak, ama onların kültürünü tam olarak bilemediğimiz için, o kültürün sadece dış görünüşünü taklit ediyoruz. Bilmiyoruz ki, insana ne kadar değer veriyorlar. Manevi şeyler onlar için de önemli. Herkese karşı adil davranılıyor, kim olursa olsun. Ne o insanın maddi gücü nede statüsü önemli oluyor.
    Aslında tarihe bakarsak bir zamanlar beyaz siyah ayrımı yapılırken o ülkelerde, bu topraklarda her ırktan insan bir arada yaşarmış.
    Bizler ise şimdi onları taklit etmeye çalışırken kendi değer yargılarımız kaybediyoruz.
    Yaşlılara karşı saygımızı yitirmeye başladık, evlilik öncesi cinsellik normal oldu, TV de her yerde "Aldatma" konusu konuşuluyor ve dolayısıyla insanlarımız bu konuya da alışmaya başladı. "Aman ne var canım artık herkes aldatıyor" gözüyle bakmaya başlandı.
    Komşuluk kalmadı. Buna bende dahilim aslında. Çünkü yüksek apartmanlarda oturuyoruz ve komşularımızı tanıyamıyoruz. Herkes asansöre biniyor ve selam bile vermiyor.
    Ben yine de her binene yana karşılaştığıma iyi günler dilemeye çalışıyorum.

Yani bu saydıklarım gibi. Şikayet eden, rahatsızlık duyan, ne yapabiliriz diyen.
    Eklemek isteyen. Buyursun yazsın.

Son düzenleme: 13 Nisan 2010
  2. 10 Nisan 2010
  3. Çenebaz

Çenebaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Çok doğru bir noktaya parmak basmışsın arkadaşım, tebrik ederim.
    Malesef bireyselleştik, toplumsallıktan uzaklaştık.
    Bizi biz yapan değerlerimizden utanır olduk.
    Artık çocuklarımız otobüste yaşlı birini gördüklerinde yer vermenin kendi iç huzuruna katkı olduğunu bilmiyor,
    Piknik yerine bruchlara yönelir olduk,
    Kahvem bitmiş diyerek çıkıp saatlerce kapı muhabbeti yapabileceğimiz komşularımız kalmadı artık.
    Sokaklarda saklambaç oynayan çocuklar kalmadı.
    En çok da buna üzülüyorum, çocukları dört duvara hapsettik, bildikleri tek oyun playstation.
    Birbirimizi, en yakın dostlarımızı bile dinlemez olduk,
    Yaşlılarımızı kendi haline bırakıyoruz artık... En acısı da bu...
    ıçim parçalanıyor bunları gördükçe,
    Ama herkes böyle olmazsa, bir benim çabamla olacak iş mi demezse, herkes olabildiğince elinin yettiğini yaparsa ben yine de ümitliyim.
    Bir şey değişir, dünya değişir yerimseniben
    Sadece biraz sağduyu !!!

4. 10 Nisan 2010
  5. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 Pro Üye

Beğenildi:
    37.820
    Ödül Puanları:
    463
    kısmen katılıldığım gibi, kısmen de katılmıyorum..
    katılmadığım taraf; Amerikayı ben de seviyorum, okumanın-çalışmanın hakkını veren, komplexlerinden arınmış, yükselmek için birbirinin üstüne basma gereği duymayan insanlar var çünkü... sizi kılığınızla değil, bilginizle değerlendiriyorlar.. çoğu yerde parayı değil, insanı ilk planda tutuyorlar... hakkınızı sonuna kadar arayabiliyorsunuz.. kısaca maalesef güzide ülkemde olmayan birçok olumlu yönü var..
    ahlaki özelliklerine gelirsek işte o ülkemde de kalmıyor maalesef.. size katıldığım yer burası.. bunu da her önümüze gelen saçma sapan harekete saygı duymamıza bağlıyorum.. specific bir ayıp kavramı kalmadı artık.. hemen "kime göre/neye göre ayıp" deniyor..
    birçok ayıp "kişisel tercih" kavramıyla yer değiştirdi..

kimseye güven kalmadı, belki bu sebeptendir ki bebeklerimi tanımadığım kimsenin sevmesine izin bile vermiyorum.. selam verdiklerinde şüpheyle yaklaşmaya başladım nerdeyse..

rahatsızlık duyuyor muyum?: hem de çook.. ama artık ne biz, ne de evlatlarımız, eskiye dair pek birşey bulamayacaklar gibi.. en üzüldüğüm, benim çocukluğum kadarını bile yaşayamayacakları mafoldumben

6. 10 Nisan 2010
  7. esila86

esila86 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet gerçekten de kaybettiğimiz, kaybettirildiğimiz değerler çok... mesela eskiden büyüklere yaşlılara saygı varmış, misafire kapı her daim açıkmış, insanlar sıkıntıya düştüklerinde etraflarında fırsatçıları değil, gerçek dostlarını bulurlarmış....sevdalar varmış, dillere destan, ne kız zengin bir adam bulup onunla evlenirmiş ne de erkek paralı bir kadının koynuna atarmış kendini... kavuşamasalar da sevdalarıyla gömülürlermiş.sokak aralarında çocuklar seksek, yakantop, istop, beş taş oynarmış.... topu cama gelen komşu teyze çıkıp azarlasa da yine devam ederlermiş, acıkmadan, yorulmadan... mahalle maçları yaparlarmış, kızlı erkekli... kandillerde hamur kızartılıp sokaktaki çocuklara dağıtılırmış... nasıl da güzel kokarmış o hamur saatlerdir oynayan çocuklara.... en pahalı çikolatadan bila tatlıymış... eskiden yolda elindeki yükü taşımakta zorlanan yaşlılar yokmuş çünkü onlar için taşıyan gençler varmış... mahalle parkında el ele tutuşmak bile ayıpmış o zamanlar, kızın ailesi duyarsa bacaklarını kırarmış:eek:klava: her şeye rağmen güzelmiş o günler, yaşamaya değermiş... şimdi daha iyi anlıyor insan....

8. 10 Nisan 2010
  9. 2000dnf2000

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Evet office bu konuda haklısın. İnsan orada daha ön planda. Bende eskiden Avrupa'da yaşadım ve orada kimse para ile bir yerlere gelmiyor. Yada daha adil davranıyorlar. Haklı olan kimse onun tarafında oluyor genelde herkes. Düzen var, temizlik var, çevreye karşı daha duyarlılar. O konuda bende sana katılıyorum.
    Ama beni rahatsız eden, ahlaki konularda yada bizim milletimiz için çok önemli olan değer yargılarımızın kaybolması.
    Eskiden birisi bir konu hakkında söz verirmiş ve o sözünü tutarmış. Sözünü yerine getirmek bir onur meselesiymiş. Artık manevi duyguların hiç bir önemi kalmadı.
    Samimiyet kalmadı, dürüstlük de öyle.
    Alçak gönüllü olurmuş eskiden insanlar. Sahip olduklarıyla hava atmazmış. Yardım edermiş ihtiyacı olana. Olmayanlarda sabredermiş, hırsızlık yada dilencilik yapmazmış. Artık kolayına geldiği için dilenerek zengin olmuş dilenciler görüyoruz TV'de. Maalesef.
    Yolda birine bir şey yapsalar kimse yardım etmiyor herkes bakıyor. Neden, çünkü başka kimse yardım etmiyor ve bu sefer yardım etmeye çalışan da yanıyor. Ama etraftaki herkes yardım etse haksız olan bir şey yapamaz.

10. 10 Nisan 2010
  11. 2000dnf2000

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Arkadaşlar bir mail vardı oradan alıntı yapacağım size.
    Burada bazı değerlerin nasıl değiştiğini görebiliyoruz. Sizinle de paylaşmak istedim.
    Baştan sona kopyalayıp yapıştırdım.

17.yy.: Erkeklerle tanışmak ahlaksızlıktır.
    18.yy.: Yeni tanıştığınız bir erkek ile babanız izin vermeden kahve içmeniz ahlaksızlıktır.
    19.yy.: Yeni tanıştığınız bir erkekle ilk buluşmanızda öpüşmeniz ahlaksızlıktır.
    20.yy.: Yeni tanıştığınız bir erkekle ilk buluşmanızda sevişmeniz ahlaksızlıktır.
    21.yy.: Tanımadığınız bir erkekle sevişmeniz ahlaksızlıktır.

17.yy.: Sizden yaşça büyüklerle aynı alanda bulunmak terbiyesizliktir.
    18.yy.: Sİzden yaşça büyüklerle aynı alanda iken oturmak terbiyesizliktir.
    19.yy.: Sizden yaşça büyüklerin yanında bacak bacak üzerine atmak terbiyesizliktir.
    20.yy.: Sizden yaşça büyüklerin yanında küfür etmek terbiyesizliktir.
    21.yy.: Sizden yaşça büyüklerin yanında sevişmek terbiyesizliktir.

17.yy.: Soyluluk bir erkeğin sahip olabileceği en önemli şeydir.
    18.yy.: Soyluluk, parayla birlikte bir erkeğin sahip olabileceği en önemli şeydir.
    19.yy.: Soyluluk, paradan sonra bir erkeğin sahip olabileceği en önemli şeydir.
    20.yy.: Para bir erkeğin sahip olabileceği en önemli şeydir. Soyluluk kavramı sosyal değişimin en önemli göstergesidir.
    21.yy.: Soyluluk mu?

17.yy.: Her şey tanrı için
    18.yy.: Her şey önce tanrı sonra kral için
    19.yy.: Her şey önce tanrı sonra toplum için
    20.yy.: Her şey önce tanrı sonra toplum sonra benim için
    21.yy.: Her şey benim için

17.yy.: Benim gibi düşünmeyeni öldürürüm
    18.yy.: Benim gibi düşünmeyeni yargılar sonra öldürürüm
    19.yy.: Benim gibi düşünmeyeni yargılar sonra hapse atarım
    20.yy.: Benim gibi düşünmeyen salaktır.
    21.yy.: Benim gibi düşünmeyen de mi var?

17.yy.: Bir kenti ele geçirince taş üstünde taş bırakmamak gerekir.
    18.yy.: Bir kenti ele geçirince sadece erkekleri öldürmek yeterlidir.
    19.yy.: Bir kenti ele geçirince sadece orduyu imha etmek gerekir.
    20.yy.: Bir kenti ele geçirince Yahudi ve çingeneleri öldürmek gerekir.
    21.yy.: Bir kenti ele geçirmek için herkesi öldürmek gerekir.

17.yy.: Devlet din içindir.
    18.yy.: Devlet kral/İmparator içindir.
    19.yy.: Devlet özgürlük içindir.
    20.yy.: Devlet ideolojiler içindir.
    21.yy.: Devlet başka devletleri sömürmek içindir.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Kadın kısmısı için...
    İ.Ö. 1500: En iyi savaşçıyla birlikte olmalıyım.
    İ.Ö. 300 : En iyi filozofla birlikte olmalıyım.
    İ.S. 1600: En iyi şairle birlikte olmalıyım.
    İ.S. 2000: En iyi iş adamıyla birlikte olmalıyım.

Erkek kımısı için...
    İ.Ö. 1500: En büyük göğüslüyle birlikte olmalıyım.
    İ.Ö. 300 : En büyük göğüslüyle birlikte olmalıyım.
    İ.S. 1600: En büyük göğüslüyle birlikte olmalıyım.
    İ.S. 2000: En büyük göğüslüyle birlikte olmalıyım.

Okul öncesi eğitim dönemi: Yemeğinizi paylaştığınız kişi sevgilinizdir.
    İlkokul dönemi: Göz göze sıkça geldiğiniz kişi sevgilinizdir.
    Ortaokul dönemi: El ele tutuştuğunuz kişi sevgilinizdir.
    Lise dönemi: Öpüştüğünüz kişi sevgilinizdir.
    Lisans dönemi: Yattığınız kişi sevgilinizdir.

12. 10 Nisan 2010
  13. nevaM0707

nevaM0707 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    ya bırakın tanımadığınız kişiye çocuk emanet etmeyi asıl tanıdıklarınızdan geliyor ne gelirse ben akrabalık ilişkilerine çok önem veririm ama öyle şeyler duyuyorum okuyorum ağzım açık kalıyor kendime gelemiyorum o gün geçen yıl arkadaşıma ben asla çocuğumu başkasına bırakıp bi yere gitmem yaşı kaç olursa olsun akrabada dahil demiştim ayıplamıştı beni ertesi gün Rabbimin işiya tevafuk oldu hemen yakınlarda bir binada kadın çocuğunu bi akrabasına bırakıp bi yere gitmiş detayları bilmiyorum geldiğinde çocuğun cinsel organında kızarıklık morluk falan görmüş merak edip doktora götürünce doktor parmakla oynandığını söylemiş aklım almıyor ya daha bunun gibi neler duydum çok üzülüyorum çok sonrada kalkıp bu siteye yok erkek arkadaşımla birlikte olduk hamile olurmuyum deniyor eskiyi özleyeceğim aklıma bile gelmezdi ne kadar saf ve temizmişiz mafoldumben

14. 10 Nisan 2010
  15. 2000dnf2000

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Evet çok doğru söylüyorsun akrabaya bile güven olmuyor bu devirde. Ne yazık ki bu böyle oldu. Hani bi ara Avusturya da mı neydi kendi evladına tacizde bulunan bir baba vardı, sonra birde kendi yavrusundan doğan çocuğa bile tacizde bulunmuş. Yaa dünyanın sonu geliyor vallah. Bu gibi insanları asacaksın da ibret olsun diğerlerine. Ya sen ufacık çocuğa nasıl cinsel tacizde bulunursun.
    Evet gerçekten de eskiyi özlüyorum bende. Daha doğmamış ve doğacak çocukların yada yeni doğmuş olanların yardımcısı olsun. Doğru yoldan ayırmasın.
    Gençlerin bakış açılarını mı değiştirmek lazım. Nasıl aşılamak gerekir o değerleri tekrardan. Toplum içinde örnek alınan insanlar da değişmeli ki toplum da değişsin. Onlar tikileştikçe gençlik de şaşırıyor.
    Hani şu Burger King reklamında oynamıştı ya iki salak kardeş, onları örnek alan o kadar çok genç kızımız var ki. Yazık oluyor vallah.

16. 10 Nisan 2010
  17. nevaM0707

nevaM0707 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    evet ya o kadar çok tanık oluyorumki öyle konuşmalara bakakalıyorum gülüyorum elimde olmadan hani bi arada tv de bi anket yapıp tiki kızlara soru sormuşlardı gülsemmi ağlasammı bilemedim genel kurmay başkanını soruyolar kızın cevabı "hayır oyumu ona vermicem" daha cumhurbaşkanını bile bilmiyolar ne haldeyiz

18. 10 Nisan 2010
  19. 2000dnf2000

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Genelde TV'ler yaptı bu toplumu böyle. Yazık oluyor vallah.
    Mesela bizim memleketin kliplerinde bile artık şarkıcılar açıldılar saçıldılar.
    Geçen Bengü'nün bir klibine denk geldim, gelen seni soruyor diye bir şarkısına çekmiş. Dedim ki ne oluyor bize? Jartiyer çorap şortlu falan. Ya bunlar erkekleri tahrik eden şeyler. Bunun gibi daha neler neler var.
    Mesela reklamlarda başladı bu tür görüntüler. Açık saçık kızlar dans ediyor. Hep cinsel içerikli şeyler var artık reklamlarda. Çikolata yerken nerdeyse orgazma ulaşacak kadın sesleri.
    Bunlar hep çocukların aklını karıştırıyor. Eskiden utanma diye birşey vardı. Şimdi ne utanma ne arlanma kalmış.