Kaybolan Nüfus Cüzdanı

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve dove tarafından 16 Eylül 2010 başlatılmıştır.

16 Eylül 2010
    Konu Sahibi : dove
  1. dove

dove Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Derdim hiç bitmiyor arkadaşlar mafoldumben
    Her gün ayrı bi olay.. ben hiç rahat nefes alamıycam sanırım.

Sevgilim dün cüzdanını kaybetmiş.
    İçinde, nüfusu, okula kayıt yaptırmak için biriktirdiği parası, banka kartları vardı.
    özel bi araçla ankaradan konyaya giderlerken vardı diyor, sonra yok olmuş birden. :mymeka:

Nüfusunu nereden nasıl çıkartıcaz bunu bilmiyoruz. nerelere bildirmesi lazım kaybolduğunu?
    12 ekimde okul kaydı var, ama çalıştığı için 1 gün izin alsa nüfusu hemen çıkartabilir miyiz?
    ne kadar para gerekir, hemen ödeyecek durumu yok şu anda 1 lirası bile kalmadı cüzdan gidince.
    :1no2:

2. 16 Eylül 2010
  3. inci_tanesi

inci_tanesi Allah'a emanetsin kuzum Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    203
    60 lira ücreti var diye biliyorum. Bir nüfus müdürlüğüne gidip kaybettiğini bildirerek yensini çıkartabilir. Resim dışında bir şey istemiyorlar bildiğim kadarıyla.

4. 16 Eylül 2010
  5. inci_tanesi

inci_tanesi Allah'a emanetsin kuzum Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    203
    İnternette böyle bir bilgi buldum.

Nüfus Cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda;

1- Muhtarlıktan "Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi" alıyorsunuz
    2- Kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gidip yeni nüfus cüzdanı çıkartmak için başvuruyosunuz.
    3-Kayıp olduğu için ailenizle ilgili bir kaç soru soruyorlar ( amca adı vs...)
    4-Hemen ödemede 46,50TL sonra ödemelerde 62TL ceza ödüyorsunuz. + 3TL nüfus cüzdanı için para.

6. 16 Eylül 2010
  7. zeynebada

zeynebada Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    ilk karakoıla gitsin habere versin kayıp die arkadaşın çünkü bi olay olsa ispat edemez üstünden kişinin kimliği çıksa sonra muhtarlıktan tek bi belgeyle nufus müdürlügünden 25tl ücretle çıkarıyo yenisini bukadar

8. 16 Eylül 2010
  9. yeldadogus

yeldadogus Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben ceza ödememiştim geçen sene. ilan zorunluluğuda kalkmış. 5 tl ye çıkarmışlardı. yinede inş. kötü ellere geçmemiştir.

10. 16 Eylül 2010
  11. cesmi_naz

cesmi_naz BEŞİKTAŞK Üye

Beğenildi:
    7.309
    Ödül Puanları:
    238
    yaklaşık 1 ay önce falan ben nufus cuzdanımı kaybetmiştim. çıkarmak için muhtarlıktan bi belge almaya gerek yok artık. eğer çalındıysa nufuz cuzdanı once karakola bildirmesi gerekiyor. eğer karakola bildirirse oradan alacağı belgeyle 62 liralık cezadan da kurtarıyor. eğer karakola gitmezse bir resimle birlikte nufuz mudurlugune gidecek bıkac soru soruyolar sonra 3 tl karşılığında cuzdanı verıyorlar. sana da bı belge verıyorlar nufuz cuzadanını kaybettıgınden dolayı 62 tl para cezası odemen gerektıgını bıldıren. ( eger o cezayı 15 gun ıcınde oderse 47 tl verıyor odemezse ılerıde ne zaman verecekse artık 62 tl oder.) hemen de elıne verıyorlar nufuz cuzadnı zaten
    endıselenmeyın cok kolayca halloluyor. ama resım mutlaka olsun yanında benım o yuzden ısım cok uzamıstı..

12. 16 Eylül 2010
  13. Brownim

Brownim şükürler olsun rabbim bizi korusun :) Üye

Beğenildi:
    65
    Ödül Puanları:
    153
    evet canım cezası var
    ve karakola hemen bildirin
    her hangi bir suç işlense allah korusun o kimlikle başınız ağrır

14. 16 Eylül 2010
  15. ameliepoulain

ameliepoulain Küçük Kara Balık Üye

Beğenildi:
    37
    Ödül Puanları:
    153
    evet önce karakola gitmeli..

16. 16 Eylül 2010
  17. cmrm

cmrm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    eşiminde cüzdanı düşmüştü fark ettiği gün hemen karakola bildirdi yoksa cüzdanı hırsızlık cinayet gibi olaylarda kullanılırsa bildirmediği için hiçbir hak idda edemez.mutlaka karakola bildirsin baside alınacak bişey değil bu

18. 16 Eylül 2010
  19. EBRU89

EBRU89 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    88
    öncelikle gazeteye kayıp ilanı daha sonra karakol ve vergi dairesine gidip kaybettiğini bildirmesi gerekiyor çünkü ilerde onun adına işyeri açıp dolandırıcılık yapmasın diye daha sonrada kaymakamlığa gidip yenisini çıkartıyorsun ücreti tam bilmiyorum ama 60 a yakındır