kayınvalide sorunu hakkinda

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve italim tarafından 6 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  6 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 1. italim

  italim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2009
  Mesajlar:
  10.167
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  Kim kazanır bu kavgayı dersiniz? Kazanmak bir yana bu savaşta pek çok kişinin canı yanar; en başta her iki kadının, arada ezilen eşin, varsa çocukların ve bazan da ilgili diğer aile bireylerinin. Kayınvalide – Gelin problemleminin tarihçesi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Bu iki kadının güç kavgası, ego tatmini, ve en önemlisi çok sevdikleri aynı erkeğin gözünde önemli olma isteği kayınvalideler ve gelinler arasında bitmez tükenmez çekişmeler yaşanmasına yol açmıştır. Kıskançlık ve çekememezlik zaman zaman had safhalara çıkmış ve iki kadının birbirlerini üzmek adına inanılmaz kötülükler yaptıkları gözlenmiştir. Sonuçta kim kazanır bu kavgayı dersiniz? Hiç birisinin kazanmadığını söylersek pek de yanlış bir şey söylememiş oluruz. Bu savaşta pek çok kişinin canı yanar; en başta her iki kadının, arada ezilen eşin, varsa çocukların ve bazen de ilgili diğer aile bireylerinin.

  Peki bu tarihsel soruna çözüm bulundu mu hiç? Genel olarak evliliklere baktığımız zaman:
  Evliliğin başında: Kayınvalide agresif, güçlü, mutlu... Gelin ise pasif, mağdur ve mutsuz...
  Evliliğin ortalarında: Kayınvalde ve gelin birbirinin ayaklarına basmamaya çalışır. Gizli çekişme sürer ama görüntüde anlaşır görünürler. Eğer gelin bu arada güçlenmişse kayınvalide artık geri çekilmeye başlamıştır. Eğer kayınvalide hala dominant ise gelin görüntüde dikkatlidir ama fırsatını bulunca da saldırmaktan kaçınmaz. Gelin artık kayınvalideden uzaklaşır. Mümkün olduğu kadar onu dışlamaya gayret eder.
  Evliliğin olgun döneminde: Artık gelin ağırlığını iyice evde hissetirir. Gelin agressif ve mutlu (intikam alan) kayınvalide ezilmiş ve acı çeken duruma gelir.
  Gördüğünüz gibi sonsuza kadar bu çekişme sürer. Peki çözüm var mı? Hiç birbiri ile geçinen kayınvalide-gelin örnekleri yok mu? Bu çekişme neden olur?

  Tabii ki birçok iyi geçinen hatta ana-kız gibi olan kayınvalide-gelin olmuştur ve var olmaya devam edecektir. Eğer hem kayınvalide hem gelin karşı tarafın haklı olabileceği tarafları bulabilirse, ne hissettiğini anlamaya çalışırsa, empati yapabilirse yani kendini karşı tarafın yerine koyabilirse, saygılı ve tolaranslı olabilirse yaşanan problemlere belli oranda çözüm üretilebilirler. Tecrübe konuşuyor. Denenmiştir.

  Gelin hep beraber farklı yapılardaki gelinlerle kaynanaların olası düşüncelerini inceleyelim:

  Gelinini sorun eden bir kayınvalide ne düşünür?:
  “Bu çocuğu ben doğurdum, onu büyütünceye kadar gözümü budaktan kıskanmadım. Onun için canımı veririm. Onun bana hep ihtiyacı var. Onu korumalıyım. Ona zarar verecekleri engellemeliyim. El kızı (gelin) oğlumu avucunun içine aldı. Oğlumu uyarmalıyım. Oğlumun yakınında olmalıyım. Oğlum beni unutmasın. Sahayı boş bırakmamalıyım. Ben bu kadar zaman oğlum için çalıştım şimdi sıra oğlumda ve gelinimde onlar da beni mutlu etsinler ve benim arzularımı yerine getirsinler. Hala kontrolun bende olduğunu göstermem gerek. Oğlumun evi benim evimdir. Bu çocuk benim!!!”

  Gelinini sorun etmeyen bir kayınvalide ne düşünür?:
  “Ben oğlumu çok seviyorum ve onun mutlu olmasını, kendi yaşamını eşi ile birlikte sürdürmesini istiyorum. Oğlum benim sahip olduğum bir mal değil, varlığından mutlu olduğum bir birey. Artık kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor dolayısı ile korunmaya, hele de eşinden korunmaya ihtiyacı yok. Elbette ki eşi ile yaşamı paylaşırken problemleri olacaktır bu benim sorunum değildir. Onlar bu durumla baş edecekler ve kendi tecrübelerini kazanarak birlikte yaşamayı öğreneceklerdir. Ben araya asla girmeyeceğim. Elbetteki eğer gelinimi de benim kızım olarak kabul edeceksem onunla samimi bir ilişki kurmaya gayret etmem gerekir. Farklılıklarını hoş görüp oğlumun eşini değiştirme ve ailemize uydurma çabası göstermeyeceğim. Benim ve oğlumun eşi arasında bir sorun var ise bunu gelinim ile çözeceğim, oğlumla değil. Bir ihtiyaçları olduğu zaman ben hep onlar için var olacağım ama bu onların yaşamlarına karışmak veya yönlendirmek anlamına gelmiyor. Yadırgasam da onların ne çocuk büyütme şekillerine ne de yaşam tarzlarına karışma hakkını kendimde görmeyeceğim. Kendimi önemsetmek adına onlara duygusal veya başka bir araçla (Para veya maddiyat) gibi baskılar ile onları satın almaya çalışmayacağım. Kısaca farklılıklarına saygı göstereceğim ve anlamaya çalışacağım, Kendi deneyimlerini yaşamalarına izin vereceğim.”

  Kayınvalideyi sorun eden gelin ne düşünür?:
  Kayınvaldem evliliğimizin tek sorunu. Bu kadın her konuda yaşamımıza karışıyor. Sürekli bana ne yapmam gerektiğini söylüyor. Oğluna hizmetçi tutmuş gibi davranıyor. Sanki benim tek işim oğlunu mutlu etmek. Sürekli dedikodumu yapıyor, orda burda beni insanlara kötülüyor. Her fırsatta oğluna benim hakkımda kötü laflar söyleyip şikayet ediyor, bizi kavga ettiriyor. Oğlundan beni ayırmak için elinden geleni ardına koymuyor. Oğlu da onu susturmuyor, beni müdafaa etmiyor. Ya anasını seçmeli ya beni. Bu kadın her fırsatta benim hatalarımı ortaya çıkarmak için uğraşıyor. Onun yüzünü görmek şöyle dursun sesini bile duymaya tahammül edemiyorum. Bu kadından nasıl kurtulabilirim Allahım? Nefret ediyorum, ne olurdu sanki yok olsa. Çocuklarımın bu kadına gitmesine tahammül edemiyorum. Kesin bana karşı çocuklarımı dolduruyordur. Evime gelmesini istemiyorum, eşyalarımı karıştırmasından nefret ediyorum, evimi düzeltmeye kalkmasından ve beni beceriksiz gibi göstermesini hiç sevmiyorum. Helede mutfağa girip oğluna en sevdiği yemekleri yapmaya kalkması ve oğlunun gözünde beni yetersiz göstermeye çalışması... Bu kadından nefret ediyorum...”

  Kayınvaldeyi sorun etmeyen gelin ne düşünür?:
  “Bu benim eşimin annesi. Tabii ki benim annemden farklı. Onu olduğu gibi kabul etmem gerekiyor. Anlayışlı, sabırlı ve hoşgörülü olmalıyım. Bizim yaşamımıza karışmaya çalıştığı zaman güzel bir dille eşimle birlikte düşünüp karar verdiğimizi söylemek gerekiyor. Davranışlarını kişisel algılamak yerine, oğlunu kaybetmekten korkan bir kadının paniği olarak düşünüp anlamaya çalışmalıyım. Açık ve samimi olmalıyım. Kötü biri olmadığını biliyorum. İstemediğim bir şeyi sırf olay çıkmasın diye yapmamazlık etmeyeceğim ama inat olsun yada intikam almak içinde onun istemediği davranışlarda bulunmayacağım. Kayınvaldemin beni üzmesine izin vermeyeceğim ama bende kayınvalidemi üzmek için çabalamayacağım. Kayınvalidem ile bir problemim var ise bunu benim adıma eşimin çözmesini beklemeyeceğim. Eşimi ikimizin arasına sokmayacağım ve bir seçim yapmak zorunda bırakarak ne evliliğimi ne de eşimi yıpratmayacağım. Eşimin annesine saygı duyuyorum ve mümkün olduğunca anlaşmanın bir yolunu arıyorum...”


  alıntı(mainboard)
   
 2. 6 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 3. be_reN

  be_reN I'm takin back my love Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.763
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  yasasınn ılkk yorummmuu benn yapıyorumm..valla canımm ben kayınvalıdemı sımdıyeee kadarr hıc ne rakıbım gıbı gordumm ne mucade ettımm ne savas actım ne de cephe aldım.cunkuu aynıı kulvarlardaa degılızzz kıı en bastaa..o annesıı ben esıyımm..o cokk debelendıı ama benn pabucc bırakmadımm.kendı kendıne ugrastı..

  kayınvalıdelerr tabııkı ıstısnalarr harıcc gelınlerını kendılerıne ortakk olarakk gordugu ıcınn ortaya cıkıyorr zatenn buu problemlerr..o yuzdenn arada saygıyıı mesafeyıı koruyarakk kımseyı de aradaa bırakmadann uzmedenn kım nasıll davranıyorsaa o sekılde davranılmalıı... kımseye hak etmedıgı saygıyı hurmetıı sevgıyıı vermeyeceksınn..herkes hak ettıgını alacak...
  barıs manconun cok sevdıgım bı sarkıyı vardır.. ben senı seveyım sen benı say kı bozulmasın agzımın tadıı dıyee olayy buu yanıı...
   
 4. 7 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 5. mutnojmet

  mutnojmet Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.820
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  153
  valla herkes haddini yerini bilse anne anne olduğu için sevilse saygı görse gelin de gelin olduğu için

  iikisinin rekabeti o kadar saçma ki eşin yeri başkadır annenin başka aklı başında hiç kimse eşini ya da oğlunu seçim yapmak zorunda bırakmaz

  valla benimki beni sorun olarak görüyor tek neden de benim onun her istediğini yapmamam eşimle aramızı bozmayı çok istiyor üstelik de kayınbiraderim ikinci evliliğini yaptı görümcem de şu ara boşanma davasının sonuçlanmasını bekliyor kayınvalide de bize sardırıyor bırak da en azından bir çocuğunun evliliği mutluyken mutlu kalsın ama nerdeeee
   
 6. 7 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 7. nina

  nina Guest

  asla sadece bir tarafın düşünceli olması yetmiyor ben ne kadari iyi olursam olayım ne zaman iyi desem arkasından bir laf söz daha yeni duydum yine eşime benim hakkımda olmadık şeyler söylemiş bunları diyende eşim kötükedihüso evet ilk başta bein ezdi haksızlık etti hakkım olan herşey elimden alındı üzüldüm itildim amma şimdi valide ufak ufak geri çekilmelere başladı evet artık mümkün olduğunca onu dışlıycam yazı çok güzel ama üzgünüm evliliğimin birbuçuk yılını bana zehir eden sayesinde az daha hayatımı tehdit edecek bir hastalığa sahip olmamı sağlayan ( çok şükür ki sağlığım yerinde şu an ama öldürcekti beni az kalsın cadı:kızgın:) bir kadını affedememki daha neler neler saymakla bitmez elbetteki güç benim elime geçtiğinde iade edicem hepsinikötükedihüso
   
 8. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 9. delibalik

  delibalik meleğimin annesi :) Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  527
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  308
  seni çok çok iyi anlıyorum.....
   
 10. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 11. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  gelinlerden de kayınvalidelerden de sorunlarından da böğğğğğ geldi artık bana inan..
  artık ne kayınvalidesiyle sorun yaşayana yorum yapıyorum nede gelininden memnun olmayana.
  bana ne kardeşim..
   
 12. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 13. nina

  nina Guest


  :1hug::1hug:a.s. inan birinin beni anladığını görmek içimdeki acıları hafifletiyor
   
 14. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : italim
 15. nina

  nina Guest

  bu yorumuda yazmasaydın isabet olurdu...:1closedeyes::1closedeyes::1closedeyes: