Kaynana-görümce-gelin çatışması

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve pamuksekeri tarafından 10 Mart 2009 başlatılmıştır.

10 Mart 2009
    Konu Sahibi : pamuksekeri
  1. pamuksekeri

pamuksekeri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar sabahtan beri konuları okuyorum çoğunluk kaynanasından ve görümcesinden muzdarip,kaynanam yüzünden boşanacağım ya da kocamla kavga ediyoruz,görümcem bunu yaptı şunu yaptı diyenler çok fazla.Bu dert benim de başımda var.Ben de sırf eşimin ailesinden kurtulmak için boşanmayı çok düşündüm hala da düşünürüm.
    Bu konu üzerine sosyologlar ve psikologlar bir araştırma yapma ne güzel olurdu değil mi?en azından merakım giderdi az da olsa. :)
    Yani merak ettiğim şey : Eşlerin ailesinden kaynaklı boşanma sayısının neden bugünlerde bu kadar arttığı?Sadece boşanma demeyeyim de ,boşanmayla sonuçlanmayan problemler de çok var.
    Sizlerin düşüncelerini merak ediyorum ve yorumlarınıza çok güveniyorum.Kaynana-gelin-görümce çatışması günümzde çoğunlukla neyden kaynaklanır?
    Benim kendi sorunum mesela görümcemin kıskançlıkları ,kaynanamın cahil olması lafının nereye gideceğini bilmemesi,kendilerine yapıldığında kıyameti kopardıkları şeyleri bana yapmaları.Bu da kültür farklılığından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
    Empati kurmayı yaşam biçimi haline getirememek de bu çatışmayı körüklüyor bence..

2. 10 Mart 2009
  3. lirik guzel

lirik guzel bekle beni 35.5 :) Üye

Beğenildi:
    887
    Ödül Puanları:
    188
    Herkes haddini bilse bu tür çatışmalar yaşanmazdı.:smiley-cool:

4. 10 Mart 2009
  5. EU3

EU3 Guest

bence cahıllıkten ılerı gelen bı konu.....cahıl olan ınsanların dıyalogları..gelın bılmez yerı yordamı belkı öğret işinne ama yok bulacak eksığinı sokacak parmağını teee oraya..bıraz empatı kursalar olmayacak böyle..yok ben zamanında böyle yaptım,yok saygılıydım falan fılan ıdarecı olsalar olmayacak böyle..

6. 10 Mart 2009
  7. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Ben bu tür catismalarin en büyük kaynagi olarak esleri yani erkekleri görüyorum...bircok erkek malesef karisinin ve ailesinin yerini bilemiyor...:nazar:

Dengeyi onlar koymali karsini haksiz yere ezdirmeyen yeri geldimi savunan bir erkek ailesi tarafindan kilibik veya tabiri caizse kari köyle görülmekten korktugu icin cogunlukla susmayi hatta tam tersi eslerine saldirmayi tercih ediyorlar...halbuki adam gibi hakliyi haksizi ayirt edebilse bu tür sorunlar pek olmicak:kahve:

Tabiki bu cizgiyi cok iyi koruyabilen erkeklerde var lakin cok cok azinlikta...:nazar:

8. 10 Mart 2009
  9. pamuksekeri

pamuksekeri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bazı erkekler de ikili oynamayı tercih ediyorlar ve iki taraf da kendini haklı zannedip bir birine daha fazla cephe alıyor ve olaylar patlak veriyor.Bunun bir örneğini görmüştüm..

10. 10 Mart 2009
  11. kardalina

kardalina Guest

benim görümcem aşırı kıskanç. kayınvalidemler kızlarına düşkünler. eşim sadece düğün sırasında beni hatırladılar diyor. sanırım kaybetme korkusundan. kayınvalidemler görümcemin yanında başka yalnız olduklarında başka davranıyorlar. hadi ben elim anlayamıyorum ama eşim bile anlam veremiyor bu duruma. bir keresinde sormuş neden böyle diye k.peder öyle bişey yok demiş. sanırım görümcelerde paylaşamama duygusu ağır basıyor.

12. 10 Mart 2009
  13. DeliKizinDirdiri

DeliKizinDirdiri Yangına Körük , Kavgaya Sırık... Pro Üye

Beğenildi:
    52
    Ödül Puanları:
    153
    canım bununla ilgili çalışmalar var zaten ama güncel durumda değil malesef ben mesleğim gereği böyle şeyleri çok araştırıyorum
    makalenin adı şuanda aklımda yo kama kısaca içerikten bahsedeyim....

neden erkek anneleri oğullarının eşleriyle sorun yaşıyor...

sebepler
    1. özellikle Türk toplumunda erkek evlenince karısıyla çok samimi olmaz yani sevgi gösterileri yapmaz çocuklarını bile sevemez çünkü ayıp karşılanır...
    saygı duyulması gereken babadır sonra da oğlanın annesi gelin ancak bir erkek doğurursa kıymete geçer (günümüzde halen bu mantığı sürdürenler var malesef)

hemen hemen tüm kayınvalideler erkek torun hasreti duyarlar... sanki kendileri erkek doğdu yaaa.......

2. eşinden sıcaklık ilgi göremeyen kadın eşine beslediği sevgiyi de çocuklarına aktarır özlellikle kendine prestij sağlayan erkek çocuğa çünkü o ancak kendisine sahip çıkarsa değerlidir...
    yani bilnçaltında erkek çocuk (tamamiyle istem dışı burada bir ensest ya da sapkınlıktan bahsetmiyorum.... herkeste vardır Allah korusun anne ya da babamızı kaybetmişsek diğer ebeveyne daha bir bağlanırız.) eş konumuna gelmiştir.

3. eş konumuna gelen prestij kazandıran çocuğu birgün gelip birisi çalar (gelinler)
    işte o zaman güç mücadelesi başlar....

en çok kimi sevecek kimin sözü geçecek kimin daha büyük emeği var ....
    bunlar çoğaltılabilir. yeni yuva kabullenilmez ben erkek annesiyim benim dediğim olacak denir (kızlarımız ağaç kovuğundan çıkıyor ya)
    işin özü paylaşılmak istemeyen sevgi objesidir...

görümcelere gelince... onlarınki de benzerdir gelinden önce isteklerini abiye yaptıran kız kardeş gelinden sonra kendini belirli düzeyde geri çekmek istemez ayrı bir yuva kurulduğunu kabul etmez gene herşeyini abiden bekler bu olmayınca da diş bilemeler başlar..

gelelim neden boşanmalar arttı

1. tahammül eşiğimiz düştü çünkü artık aileler gelinlikle çıktın kefenle gelirsin demiyor.
    ekonomik özgürlüğümüz var
    sen sensen ben de benim diyoruz.

2. günümüz toplumunun kazandırdığı ego duygumuz çok gelişmiş....
    içli dışlı olmak istemiyoruz..

erkeklere gelince..

annesinin aşırı sevgisiyle büyümüş olan erkek (babaya verilemeyen sevgi de ona eklendiği için) annesini terk etimş gibi hissediyor zaman zaman (başka bir kadın için anneyi yüz sütü bırakmış)

yıllarca annesini için herşeyi yapmaya alışmış olan erkek evlenince gene aynı yaşamı sürdürmenin normal olacağını düşünyor ee ne de olsa erkek annesi mantığı ona işlenmiş durumda fazlasıyla eşinin de bir birey olduğunu istekleri sınırlarını olduğunu unutuyor ve eşini onayladığında annesine haksızlık ettiğini düşüyor..

tabi bu fikirler kırılıncaya kadar olan evliliklere oluyor.

Son düzenleme: 10 Aralık 2009
  14. 10 Mart 2009
  15. dilekumur

dilekumur ölerek sonsuza doğuyoruz Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bu konu çok hassas,
    ben sadece bizim ülkemizde yaşanıyor sanıyordum ama
    gördüm ki
    dünyanın her yerinde gelin-kaynana-görümce
    bermuda şeytan üçgeni
    bu işin ne eğitimle nede kültürle alakası var.
    her kesimden insanı görüyoruz duyuyoruz.
    ilk okul mezunuda üniversite mezunuda
    kayınvalidesiyle sorun yaşıyor.
    bence bunun sebebi
    kabullenememek.
    anneler oğullarının artık başka onlardan bağımsız bir aileleri,hayatları olduğunu kabul edemiyorlar.
    gelinler kocalarının sadece kendilerine ait olmasını istiyorlar.
    erkekler ise, aşağı tükürsen sakal,yukarı tükürsen bıyık
    onlarda ne yapsın
    denge
    denge
    denge

16. 10 Mart 2009
  17. sahra87

sahra87 Bilemiyorum... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    cahillik bence başka bişey değil..
    aklı başında insan düşünür ben niye böyle yapıyorum diye ya da ben ne yapmamalıyım diye.
    tek nedeni cahillik düşünememezlik düşüncesizlik...ve empati eksikliği...

18. 10 Mart 2009
  19. bernareco

bernareco Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Allah hepinizin yardımcısı olsun...
    eşim konusunda şanslı olduğum kadar ailesi konusunda da şanslıyım...
    belki size saçma gelecek ama kayınvalidemi ve görümcelerimi çok seviyorum...kayınvalidem hiçbirşeyime karışmaz, çok anlayışlıdır...annemden daha çok beni düşünür... ben istiyorum sık sık bana gelsınler ama ben rahatsız olmayayım diye sık gelmezler..bazen eşim nöbette olduğunda kayın validem bende kalır, rahatsız olmayayım edeceğim şeyden geri kalmayayım diye erkenden yatar, ertesi gün eşim geldiğinde de başbaşa kalalım diye hemen evine gider... hele görümcem, elimi asla boş komaz...
    bekarken ablamın kayınvalidesini çok severdim. allahım ne olur bana da boyle bır kayınvalıde nasıp et dıye cok dua ettım...sanırım bunun karsılıgı onlardan daha super ıkıncı bır aılem oldu...