Kaynanam hiç adet gelenek görenek bilmiyor mu?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Kedicikk tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    10 Kasım 2010
    Konu Sahibi : Kedicikk
  1. Kedicikk

Kedicikk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Selam arkadaslar,

Benim canimi skan morelimi bozan, nisanlimin ailesi yani annesinin bazi konularda umursuz tavirlari.

Aramiz yaklasim 200 kmle nisanlimla. Benim bildigim gordugum kaynana gelini carsiya cikartir bayramlik alir fln filan hatta kizin evine gelir bayramlasmaya..

Ama yok ,gecen seker bayraminda ne kadin geldi bize ( calisiyordu zaten gelemezdi ama yinede) ne bana bayramlik alindi. Aklim fikrim maddiyatta degil kendimde alirim ama insan bekler dimi ?

Allahtan nisanlim kafasina kaktigim icin bunlari, bana hem harclik hem bayramlik aldi, ama oda kendinden almadi ben dedikten sonra aldi.

Onumuzdeki kurban bayramindada, onlarda kurban kesme adetleri yokmus ( garip, karadenizliler). Benim bildigim kizin evine ilk gun giderler kurban kesip, hediye alip, yada bayramlik alip.
    Gecen bunun konusunu actim, nisanlim dedi biz kurban parasini verdik bile, sanadami kesilcek varmi oyle bisey, sasirdi. Sen zaten et sevmiyorsun diye kapatti konuyu. Bayramlik almicanmi diye bana sakayla sordum oda dedi daha alipta giymedigin tonlarca kiyafetin var, dugun arefesi gereksiz harcama yapmayalim askim dedi.

Hakli kiyafetim cok ama insan yinede bekliyor kizlar.
    Hele kaynanamin bu tavirlari sinir ediyor beni cok umursuz, guya adetleri bilmiyor tavirlari fln.

Sonra annem kafami bulandiriyor. Yok neymis anamin gelini oldugunda onu surekli ararmism, hediyelere bogarmis, ilk bayram gunu gelinine gitcekmis fln beni hasta ediyor.

Sonra bide kaynanam bana karsi soguk sanki, nisanlima dedim oda dedi yapisi oyle annemin. Ona zar zor telde anne dedim, o bana 1 kere kizim bile demedi, beni 1 kere bile aramadi hep ben aradim ama artik bende aramicam. kisasa kissas. O bana 1 adim yaklassa ben 10000 adim gelirim yanina. Ama yok sicaklik, samimiyet goremiyorum.

Neyse icimi doktum sabah sabah, okuyan gozlerinize saglik kizlar :KK54:

Son düzenleme: 10 Kasım 2010
  2. 10 Kasım 2010
  3. ARZUM78

ARZUM78 düşlerim var,rüzgara ters Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bu mu derdiniz ?? İyiymiş

4. 10 Kasım 2010
  5. Pozi

Pozi Hayat neden şekil yapıyor Pro Üye

Beğenildi:
    78
    Ödül Puanları:
    148
    Gayet sinir bozucu bir durum vallahi. Hele de bilmiyorum,anlamıyorum numaraları yok mu ? İşte bu deli ediyordur eminim....

6. 10 Kasım 2010
  7. Kedicikk

Kedicikk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    dert degilde canimi skan sey olarak desem daha dogru olurdu.

bi kere bize geldiklerinde sicaklik gosterek yanina sokuldum, affedersiniz odun gibi durdu insan bir sarilir, kolunu omuzuma atar dimi :S cok garip. Tamam ilk ogullari ama yinede..

8. 10 Kasım 2010
  9. Masalimgercekoldu

Masalimgercekoldu Kızım, en büyük şansım Üye

Beğenildi:
    6.262
    Ödül Puanları:
    238
    Bazı şeylere "hayatta bir kez " diye yola çıkılıyor.İnsan istiyor ki, aklında, gönlünde bir şey kalmasın.İstediği gelinliği giysin, istediği evi kursun istediği eşyalarla, bayram çocuğu gibi ona da özenilsin, bir mendil, bir çorap, bir kazak çok görülmesin.İstediği balayını dolayısa yaşasın, herşey mutluluk ve huzur içinde kimse üzülmeden, gerilmeden olsun, bir ömür akla geldikçe yüzde bir gülümsemeye vesile olsun.İçinde birşey kalmasın.Geçmişe bir özlem kalmasın.
    O kadar iyi anladım ki sizi, ve sabah sabah o kadar üzüldüm ki...
    Boşuna dert etmeyin kendinize, dertlendiğinizle, hastalandığınızla, üzülüp, ailenizi ve sevdiklerinizi üzmenizle kalırsınız.
    Sevginiz tamsa, yanınızdaki kişi sizin arkanızdaysa varsın olmasın bir mendil, bir kazak.
    O sonunda "İyi ki seninle birlikte bir hayat kurmuşum, iyi ki seninleyim" cümlesini her sabah kalktığınızda söylemek, hissetmek, ondan duymak var ya inanın herşeye değiyor.
    Evet ne mendil aldım ne bohça, ne sepet ne ot ne de başka bir şey.
    Ama güne hayatımın anlamı ile uyanıyorum, şükrediyorum, seviliyorum, seviyorum.
    İçimde kalan tüm mendilleri, kazakları, tırı vırıları şimdi birlikte alıyoruz.
    Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin, sağlığından etmesin.
    Gerisi inanın sevgiyle, aşkla, anlayışla ve insanlıkla halloluyor.
    Üzülmeyin lütfen.

10. 10 Kasım 2010
  11. ema1

ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

Beğenildi:
    7.408
    Ödül Puanları:
    238

memleket farkı varmı ?

12. 10 Kasım 2010
  13. semerta

semerta Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    61
    Ödül Puanları:
    148
    kimsenin kafanı bulandırmasına izin verme kendi ailen bile olsa

Adetmiş geline kurban kesilirmiş, belki durumları yok belki onlarda adet böyle değil,

hakılısın beklersin bayramlık falan ama büyütme gözünde

beklentilerin ne kadar çok olursa o kadar haya kırıklığı yaşarsın kuracağın 2 kişilik yuvana odaklan derim

14. 10 Kasım 2010
  15. rxuxyagibixsxeker

rxuxyagibixsxeker Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    bazı insanlar hakketen bilmiyorlar çevreleride kısıtlıysa bizimkiler gibi hiç adetten haberleri olmuyor.tabi herşey adet değil insanın içinden gelir bayramda gelinine hediye almak.ben nişanlıyken bayramda gitmiştik annemle 1 gün kalmıştık nişanlımın evinde başka şehirde oldukları için.mendil dahi vermedi insanın içinden gelecek.boşver sıkma canını böyle şeyler için

16. 10 Kasım 2010
  17. Kedicikk

Kedicikk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bilmiyorum neden kaynaklaniyorlar bunlar. Aceba annesi beni istemiyormu? Ben ona o kadar sicaklik gosterdim zamaninda 2 gune bir arayip soruyordum nasilsin annecigim diye. Baktim karsilik gelmedi artik aramiyorum. Nisanlimda farkinda bunlarin, oda bosa masraf yapmak istemiyor, cunku baslarinda baba yok, dugunu kendi yapacak. Oda elinden geleni yapiyor, allah var kaynananin yapmadigini oglu yapiyor, aliyor biseyler mutlu ediyor. Tabiki kiyafete muhtac degilim, kendi parami kazaniyorum cok sukur ama gucume gidiyor. Cevremde hep goruyorum bazi gelin kaynanalari cok sicak samimilet, annecigim kizim, hediyeler fln ama bana hic ilgi yok, bayramda bile gelmediler o derece..
    Annemi flnda hic aramaz, ben anneme derim annem arar kaynanayi, garip dimi..

Memleket farki var ben Ic anadolu o Karadeniz, o kadar. ama adet her yerde ayni nerdeyse..

Garip uzuntumu paylasmak istedim sadece.
    Tabiki nisanlimla mutluyum o bana en guzel hediye rabbimin verdigi ama bu konular yuzunden moreliim 0 oluyor cogu zaman.

18. 10 Kasım 2010
  19. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Baze yörelerin cidden adetleri farklı,
    ben alınacak hediyeye,harçlığa takılmadım işin doğrusu,
    benim takıldığım nokta ,kayınvalideniz çalışabilir,
    ama akşam da olsa bayram kutlamasına gelebilirlerdi.
    yani bu adet değil arkadaşım,olması gereken şey...
    alınacaklara fazla kafanızı takmayın,
    size hak veriyorum,bazıları işlerine gelince bildikleri
    adetleride bilmemezlikten gelir...
    halbuki o kadar çevresi,eşi, dostu vardır,hiçbirinden de mi görmedin yani...
    dediğim gibi bunlar yüzünden tavır almayın ama
    aranızdaki mesafeyi hep koruyun derim..
    sevgiler...

Son düzenleme: 10 Kasım 2010
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.