Keçiboynuzunun bilinmeyen faydaları !!

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve EU1 tarafından 7 Mart 2008 başlatılmıştır.

7 Mart 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Keçiboynuzunun bilinmeyen faydaları

Anadolu'nun birçok yöresinde 'harnup' olarak bilinen keçiboynuzu birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

İngilizce ve Almancada 'Yakup Peygamber'in ekmeği' anlamına gelen bir terimle adlandırılan harnup, yaklaşık 5 bin yıldan beri biliniyor. Yakup Aleyhisselam, rivayete göre çölde ekmek yerine harnup yemiştir.
    Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olması. Bu etken madde hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmuyor. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Antakya'da Meydan Çarşısı'nda dededen kalma aktarlık mesleğini sürdüren Oktay Mısırlıoğlu, keçiboynuzunun insan sağlığı açısından önemini anlatıyor ve her geçen yıl satışlarının arttığını ifade ediyor.

Oktay Mısırlıoğlu, bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanı sıra kansızlıktan nefes darlığına, akciğer-karaciğer hastalıklarından bronşite, çocuk felcinden sigaranın zararlı etkilerine kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiğini kaydediyor. Harnup pekmezinin özellikle kalsiyum bakımından zengin olduğu belirtiliyor.

İçindeki E vitamini sayesinde öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi geliyor. Keçiboynuzu, balgam söktürüyor, göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite karşı da etkili.

:kahve:

benden ayrıca bir tavsiye: keçi boynuzlarını kırın ve bir miktar suda kaynatın suyunu için. ballı olduğu için şeker kullanmanız gerekmiyor üstelik. hem enfes hem vücut dostu :1rolleyes:

2. 9 Mart 2008
  3. gxuxz_gxuxzeli

gxuxz_gxuxzeli Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    tavsiye ederim ben severek yiyorum ayrıca pekmezi de çok güzl oluyor...(ayy bu çok sert ben yiyemem diyenlere duyurulur:))

4. 10 Mart 2008
  5. EU1

EU1 Guest

bense çok sevıyorumm suyunu degılde kıtır kıtır yemesı hosuma gıdıyor ama sekerlı yaa kac kalorı acaba:uhm:malum dıyet mıyetşakkıdı

6. 15 Mart 2008
  7. EU1

EU1 Guest

kızlar kocalarınıza sevgililerinize keçiboynuzu yedirin muhakkak gebelikte de çok büyük rolü varmış a.s

8. 15 Mart 2008
  9. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Çok sert ama, diş dayanmıyor, gerçi tazesi nasıl olur bilmiyorum ama bana bir arkadaşım verdi geçen gün, taş gibi maşallah ..

Kaynatıp suyunu içmek de faydalı ise öyle yapayım bari.

10. 15 Mart 2008
  11. EU1

EU1 Guest

hiç bir farkı yok canm kaynatıp içince de çok faydalıymış. ayrıca ballı olduğu için içimi muhteşem. her derde deva bişeymiş kaynatıp suyunu içersin posasını da yersin yumşak yumşak :roflol:

12. 17 Mart 2008
  13. minta

minta Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende çok seviyorum keçiboynuzunu ve pekmezini.
    keçiboynuzunu biraz sıcak suda(5dak.kadar) bekletiyorum.yumuşayınca yiyiyorum.
    kaynatıp suyunu içmedim birde öyle deneyeyim

14. 20 Mart 2008
  15. EU1

EU1 Guest

pekmezi nasıl acaba CADIARZU

16. 20 Mart 2008
  17. kristal70

kristal70 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çocukken ne kadar çok alırdı rahmetli babacığım.ah babacığım ah.çok ta severek yerdik

18. 20 Mart 2008
  19. kristal70

kristal70 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çocukken ne kadar çok alırdı rahmetli babacığım.ah babacığım ah.çok ta severek yerdik