Kedi AIDS'i Nedir ve Kediden İnsana Bulaşır mı?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve BenSergu tarafından 1 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  1 Aralık 2008
  Konu Sahibi : BenSergu
 1. BenSergu

  BenSergu SATRAB Pro Üye

  Katılım:
  3 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.847
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  108
  [​IMG]

  "Kedi AIDS" ne demektir ve

  bu hastalık kediden insana bulaşır mı?

  Kedi AİDS'i FİV (Feline Immunodefici*ency Virüs) adı verilen bir virüsün yol açtığı ve hayvanın bağışıklık sistemini yok eden bir hastalıktır. 1994 yılında bir Fransız araştırma enstitüsü'nün raporuna göre, ev*cil kedilerin yaklaşık yüzde 11'i bu hastalı*ğın virüsünü taşıyor. Bu da, yeryüzünde yaklaşık 45 milyon kedinin AlDS'li olduğu anlamına geliyor. Bu hastalık seks ve kan yoluyla değil, ısırıklar sırasında tükürük bu*laşması yoluyla hayvandan hayvana geçi*yor. Ancak, hemen paniğe kapılmaya gerek yok.

  Çünkü kesinlikle insana bulaşmıyor. Bu virüsü alan kedilerde hastalığın ateş, ishal, akyuvar eksikliği ve lenf enfeksiyonları biçimindeki ilk belirtileri 4 ile 6 hafta sonra ortaya çıkıyor. Bu belirtiler bir ay sonra ta*mamen ortadan kalkıyor, işte bu aşamadan sonra, virüsü taşıyan kedi bunu diğer hay*vanlara bulaştırabiliyor.

  Hastalık hayvanda beş yıl sonra tekrar acılarla kendisini gös*teriyor ve 3 ay sonra da hayvan ölüyor. Bu virüs ilk kez 1986 yılında bir kedide görüldü, ama aynı ailenin aslan, leopar, kaplan gibi diğer örneklerinde de rastlanabiliyor. Örne*ğin, Florida panterinin soyunun bu hastalık nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşı*ya olduğu belirtiliyor.

  yazan :
  merakediyorum grubundan, krmhby


  cicişlerinizi allah korusun kızlar onlar bu dünyanın süsleri yazıyı görünce bende sizlerle paylaşmak istedim umarım bu hastalıkla karşılaşmassınız.a.s.