kedi zararları...

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve _aysu_ tarafından 18 Mart 2010 başlatılmıştır.

18 Mart 2010
    Konu Sahibi : _aysu_
  1. _aysu_

_aysu_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaslar
    biz evde kedi besliyoruz.cok sevimli ve akilli bir erkek kedi.bir akrabam var evimize her gelip gittiginde ''iyyy evde nasil kedi besliyorsunuz ben olsam hayatta eve sokmam''diye bos bos konusuyor.gecenlerde baska bir yerde karsilastik.kinayeli kinayeli bana ve kardesime diyorki ''ayy biliyormusunuz kedi besleyen kizlarda toksoplazma oluyormus yani sizdede olucaktir ilerde'' nasil suratina bir tane indirmedim orda hala anlamiyorum.guya akrabam olucak birde. yani iste beni sevdigi icin sagligimi dusundugu icin dese sorun yok ama iste oyle degil...
    birde benim annem cok titiz bir kadindir ama hayvan sevgisi oldugu icin icinde kediyi getirdigimizin zaman birsey soylemedi.hatta o bakiyor kediye yani nasil desem oyle bakiyorki kedi tertemiz.veteriner hayran kaldi gecen sefer ne kadarda temiz diye.bu akrabam dedigim kiside kendisi sokakta besliyor kedi.yok ben titizimde eve sokamam diye. diyorki gecen sefer kapi acik kalmis kedi eve girdi bende hemen cikarttim tam 3 kez evleri domestoslu suyla yikadim.anneme ben senden daha temizim demek istiyor guya
    bu arada kediyi sokakta besliyor ama cocuklari ufak ve isleri gucleri sokakta kediyle oynamak yani dusunsenize oynuyorlar kediyle ustelik sokak kedisi sonra ellerini agizlara falan sokuyorlar kendi cocuklarindan haberi yok bizi iyneliyor
    bu arada o kisinin kendi kardesinin 5 yil bir sure icinde cocugu olmadi sebep toksoplazma oysa onlarin evinde hic bir zaman kedi olmadi...
    off uzattim galiba benim asil sorucagim soru su:gercekten kediden toksoplazma gecermi?ben biraz arastirdim ama kesin bir sonuca varamadim.bildiginiz bilgileri benimle de paylasin lutfen...

2. 18 Mart 2010
  3. BinbirRenk

BinbirRenk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    306
    Ödül Puanları:
    153
    Siz zaten evde baktığınız için bağışıklık kazanmışsınızdır. Korkmaya gerek yok bence. İnsanların gereksiz yere kafalarını bulandırıyorlar.
    Ona bakarsan tam pişmemiş etten, iyi yıkanmamış sebze ve meyveden de geçebilir.
    Hangimizin garantisi var bunlardan.

4. 18 Mart 2010
  5. _aysu_

_aysu_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet dogru zaten kedilerede ciy etten falan geciyor bildigim kadariyla

6. 22 Mart 2010
  7. nickminkenari

nickminkenari sıkı sıkı tutun Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    benim evimde de kedim var sokakda da kedilerim var. hamilelik sırasında yaptırdığınız kan tahlillerinin içinde bunuda ölçüyolar. ben toksoplazma mikrobu almamışım drum evinizdeki kedinin aşıları tamamsa ve dışarıya çıkmıyorsa hiçbir sakıncası yok dedi ve öylede oldu kızım şuan 6 aylık hiçbir sorunu yok.hamileliğim sırasın da sokak da beslediklerimle eşim ilgilendi.

8. 22 Mart 2010
  9. izmit_41

izmit_41 kirlideğil,yaPASyatozdu Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    aşıları yapılıyorsa bir sorun oluşturmaz. hem sakınan göze çöp batarmış derler çok da kafaya takmamak gerek.

10. 22 Mart 2010
  11. _aysu_

_aysu_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evet asilari falan hepsi yerinde.benimkide 6 aylik.ayrica sirf icimiz rahatlasin diye kan testi falan da yaptirmak istiyoruz.ama eminim ki hic birseyi cikmayacak cunki cok temiz bir sekilde bakiyoruz biz ogluma:KK70:

12. 22 Mart 2010
  13. ay_82

ay_82 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    evcil hayvanların aşıları,sağlık kontrolleri,temizliği düzgün yapıldığı sürece bir sorun olacağını sanmıyorum.........benimde köpeğim var sinir oluyorum öyle insanlar ...ne bileyim belki sende de bir hastalık var ? bunları düşünecek olursak duşun altında geçirelim ömrümüzü............oğlum benim herşeyim evimizin neşesi ondan asla vazgeçmem çok tiksiniyosa gelmesinler evime !

14. 22 Mart 2010
  15. patiska

patiska Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    87
    Ödül Puanları:
    108
    Kesinlikle Hayır... ben de sinir oluyorum bu insanlara. benim çocukluğumdan bu yana bi sürü kedi-köpeğim oldu, öğrenci evimizde iki kedimiz oldu, bir benim bir ev arkadaşımın...
    Şu anda da dünya güzeli bir kız pisimiz var evimizde. annem etrafın dolduruşuna geldikçe veterinerimizden açıklamasını yinelemesini rica ediyorum.. yok tüyleri kist yaparmış yok bilmem ne....
    Hiçbişe olmaz arkadaşlar, aşılarını, temizliğini titizlikle takip edin ve çiğ et vs yedirmeyin, dışarı da çıkıp başka kedilerle yakınlaşmazsa işte bitti :)))

16. 22 Mart 2010
  17. Meryem428

Meryem428 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar sitenin yeni müdavimlerindenim şimdilik vakir darlığı sebebiyle mesajlarınızı okumakla yetiniyorum...Bu konuyu görüncede yorum yapmadan geçemedim açıkçası...Benim annemde toksopalazma hastalığı mağdurlarından...Sizin akrabanızın uslubu tabiki kabul edilebilir değil gayet kırıcı fütursuz bir şekilde...Benim bildiğim kadarı ile kedinin dışkısı yoluyla bulaşan bir mikrop kedi kendini temizleyemediği için...Benim bir abim var onun doğumundan sonra bir abim daha oluyor ne yazıkki o abimi doğar doğmaz kaybetmişler sebepte bu hastalıktan kapılan mikrop annemin doğumu çok zor olmuş zaten doğsada normal bir çocuk olmayacakmış...Ben o hastalıktan sonra iki yıllık bir tedavi sonucu olmuşum ve o zaman doktor çocuğun olmayabilir demiş anneme :KK43: Bu yüzden annem beni senelerdir kedilerden uzak tuttu sokak kedilerinden ama tabi bana sökmez nafile çabalar :)) Bu hastalık sanırım hamile iken bulaşıyor ama bende pek bilgi sahibi değilim bu konuda Kedinin dökülen tüylerinin de hastalık yaptığını duymuştum...Böyle işte umarım faydası olur sorunuza...

18. 23 Mart 2010
  19. demlicay

demlicay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Toksoplazma ile ilgili gerçekler...

Birçoğumuzun duyduğu ve kısmen bildiği ve hatta korktuğu, hamile kadınlarda düşük yaptığına ve kedilerce bulaştırıldığına inanılan bir mikroorganizma, Toksoplazma.

Maalesef günümüzde kedi düşmanlığının temel kaynağı bu hastalıktır. Bu hastalık hakkında bilinen pek çok yanlış yüzünden çoğu kedi sever, doğacak bebekleri ve kedileri arasında tercih yapmak zorunda kalıyorlar. Hamileliklerinde kedilerden korkutulan kadınlar hayatları boyunca bu korku ile yaşıyorlar ve bunu çocuklarına aktarıyorlar. Ancak hastalığın insanlara bulaşması ile kedilerin ilişkisi yok denecek kadar az.

Hastalık kedilere ve insanlara dört temel yolla bulaşıyor:
    -Enfekte olan kedinin dışkısı yoluyla atılan yumurtaların ağız yolu ile alınması
    -Enfekte hayvanların etlerinin çiğ veya iyice pişirilmeden yenmesi
    -Enfekte hayvanların sütlerinin çiğ içilmesi
    -Enfekte olan anneden bebeğe göbek kordonu ile geçmesi

Toksoplazma kedilerde insanlarda olduğu gibi bir kez yaşanır ve sonrasında ömür boyu sürecek bağışıklık gelişir. Çiğ olarak tüketilen koyun sütü ve eti hastalığın bulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Diğer önemli bulaşma ise iyice yıkanmadan yenen meyve ve sebzelerdir. Özellikle dışarıda yenen salatalar risk oluşturmaktadır.

Diyelim ki yapılan kan testlerinde Toksoplazma pozitif çıktı. Bu durumda ileride yaşanacak hamilelikte korkulacak bir husus kalmadı demektir.

Kedinizde ve sizde Toksoplazma negatif çıktıysa, hamilelik döneminde dikkat edilecek basit birkaç husus var. Öncelikle kedinizin dışarı çıkmasına ve fare yakalamasına izin vermeyin. Hem kendiniz hem de kedinizin yediği etlerin iyice pişmiş olmasına dikkat edin. Sebze ve meyveleri yemeden önce iyice yıkayın. Kedinizin kumunu bu dönemde siz değiştirmeyin, değiştirmek zorunda kalırsanız eldiven kullanın. Tüm bu uyarılar evden sokağa adım atmayan, bırakın çiğ eti kendi mamasından başka bir şey yemeyen kediler için geçerli değil tabi ki.

Başta da belirtildiği gibi hamilelikte Toksoplazma yönünden kedilerin riski yok denecek kadar az, hatta evde kedinin varlığı, doğacak bebeğin sağlığını ve bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiliyor.

Kaynak:Tarkan Özçetin