Kediler Hakkında

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 14 Eylül 2010 başlatılmıştır.

14 Eylül 2010
    Konu Sahibi : Cicilikiz
  1. Cicilikiz

Cicilikiz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    yavru kedi nasıl emzirilir ?

yavru kediler için eczanelerde ve pet dükkanlarında/veterinerlerde biberon seti satılmaktadır.

ama bulamıyorsanız yeni açacağınız bir şırınga da ihtiyacınızı karşılayabilir. iğnesi çıkartılmış şırınga kedi yavruları için biberon yerine kullanılabilir. sütün yavrunun ağzına bir anda değil ağır ağır pompalanması gerekmektedir. her kullanımdan sonra şırınga sabunlu suyla yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır.

bir daha ki kullanıma kadar da temiz bir yerde muhafaza edilmelidir.
    deterjan kediler için zararlı mıdır ?

oldukça zararlıdır.

özellikle temizlik yaparken kedileri temizlik yapılan bölgeden uzak tutmalısınız. olasıysa kumaştan kedi ürünlerini sabunla yıkamalısınız. diğer yandan sağlık sebepleri ile tuvaletinin kesinlikle biraz çamaşır suyu ile yıkanması gerekmektedir ve çamaşır suyunun kokusu geçtikten sonra kap kullanıma sunulmalıdır.

yoğun kokulu ya da keskin (çamaşır suyu, kezzap) deterjanlar kapalı yerlerde tutulmalı, kedilerin erişemeyeceği yerlerde bulundurulmalıdır

ishali olan kedi için ne yapabilirim ?

öncelikle ishale sebep olan konuyu veterinerinizle konuşarak çözümlemelisiniz.
    ama ishal halinde aşırı su ve mineral kaybı olduğu için temiz içme suyuna 1 litre için 1 çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı şeker ilave ederek verin.

(ilave ettiğiniz maddeleri su ile karıştırın.) tuz ve şeker nispeten kaybettiği mineralleri geri almasını sağlayacaktır

kedilere sıvı ilaç nasıl verilir ?

eğer sıvı ilaç yiyeceğe karıştırılamıyorsa iğnesi çıkarılmış yeni açılmış temiz bir plastik şırınga ile sıvı ilaç verilecek ölçüde çekilir.
    verme davranışınıza tepkisine göre ya sıkı sıkı utarak ya da sıkı tutmaya gerek kalmadan ağzının içerisine yavaş yavaş sıvı ilaç bırakılır. bilhassa yavru kedilerde şırıngaya doldurulmuş sıvı ilacın aniden boşaltılması tehlikelidir. nefes alma borusuna kaçabilir.

bir de şayet kedinizin ensesinden tutarak ilacı veriyorsanız ayakları duruşu yere doğru sallanacak biçimde olmalı, yemek borusundan bir şeyin geçmesine izin vermeyecek bir açı yaptırılmamalıdır.
    kedilerde göz çapakları temizlemek

ılık (ama gerçekten ılık ne soğuk ne sıcak) çaya batırılmış pamuk yardımı ile önce gözüne hafif hafif kompres yapın ve çapağın iyice ıslanmasından sonra çok hafif olarak gözlerindeki çapağı bastırmadan silerek alın.

kedimin ateşi çıktığını nasıl anlarım ?
    en doğru yöntem anal olarak ateşölçer yardımı ile kedinizin ateşini ölçmektir.

normalde 36-37 arası bir sıcaklıkta olurlar. ateşleri çıktığında halsiz ve isteksiz olurlar. (kedileriniz şayet normaldışı davranışları gösteriyorsa kesinlikle bir sıkıntısı ya da bir hastalığı söz konusudur.

yakın ilgi ve kontrolünüzde bulundurmalısınızdır.) ateşi çıkan kedilerin genellikle burunlarında bir kuruma olur. ama kedi nezlesinde salgı arttığı için bu yanıltıcı olabilir. en doğru yöntem ateşölçer ile ölçmektir.

ateşölçeri kullanırken biraz krem kullanmanız kedinizin sıkıntısını bir nebze azaltacaktır

2. 14 Eylül 2010
  3. DELYSHE

DELYSHE Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için cok teşekkürler canımmvereliniortak

madem bu kadar yararlı bilgi var bende affına sığınarak birsey paylaşmak istıyorum...

yavru kediler(yavru dediysek yenı dogan-20 gun) WC ihtiyaçlarını kendileri gideremez anne kedi tarafından popoları yalanmak suretiyle kakalarını yapabilirler.bu hissi annesız kedilere ev ortamında yaşatmak için ufak bir pamuk parçası ılık su ile ıslatılır ve kedinin poposuna oval hareketlerle yavaş yavaş sürülür....

P.S:bunu yaparken kediyi uzak tutun fiskıye çıkabiliyo bazen :dance::dance:

4. 14 Eylül 2010
  5. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.166
    Ödül Puanları:
    438
    He he demek fıskiye çıkartıyo hoşuma gitti bu tabir görmek isterdim:)

6. 15 Eylül 2010
  7. DELYSHE

DELYSHE Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    minnişler anne sütü alamayınca inek sütü ile cırcıra daha yatkın oluyorlar tecrübeyle sabittir o minnak şeyler çok büyük başarılara imza atabiliyor ::dance:

8. 9 Ekim 2010
  9. didi_

didi_ İki deli kedim... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Benim kedim de 20 günlük sanırım benim de böyle yapmam gerekiyor. :ecrin_bebek:

10. 17 Ekim 2010
  11. sinmar

sinmar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    Benim kedim de 12 yaşında... Paylaşım için teşekkürler...