Kediler Nankör Değilmiş

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve dids tarafından 2 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  2 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]:asigim:​

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin halk arasında ''nankör hayvan'' şeklinde nitelendirilmesinin yanlış bir değerlendirme olduğunu belirterek, ''Kediler nankör hayvan değildir'' dedi.

  Doç. Dr. Aksoy, kedilerin diğer evcil hayvanlara göre daha 'özgür ve yabani' davranışları olduğunu söyledi. Bu durumun bir kedinin köpekle kıyaslandığında sadık olmadığı görüntüsü doğurduğunu ifade eden Aksoy, bu durumun kedinin insanlarla iç içe yaşama serüvenin köpekler kadar geçmişinin olmamasından kaynaklandığını savundu.

  Köpeklerin tamamen insana bağımlı bir yaşam tarzını içine sindirerek benimsediğini dile getiren Aksoy, kedilerin ise yaban hayatın getirdiği reflekslerden hala kendini kurtaramadığını anlattı.

  Kedilerin doğada rekabet halinde, daha içgüdüsel hareketler sergilediğine dikkat çeken Aksoy, şunları kaydetti:

  ''Kedilerin halk arasında nankör hayvan diye nitelenmesi yanlış bir değerlendirmedir. Kediler nankör hayvan değildir. Köpekler 13 bin yıldır, kediler ise 3 bin yıldır insan hayatına ve ev yaşamına girdikleri için kedilerin 'tam evcil' olduğunu söyleyemeyiz. Kedi bulduğu besini en kısa sürede tüketir ve bir köpek gibi onu saklama güdüsüyle hareket etmez. Anlık içgüdüleri ile yaptığı hareketlerde, agresif tavır sergilediğinde, bazı kişiler tarafından nankörlükle suçlanır. Kedinin doğasında olan bazı davranışlar gereği yaptığı tavırlar da nankörlük olarak görülemez.''

  Evcil hayvan satıcıları ise kedilerin balık ve kuş türlerinden sonra en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer aldığını belirttiler.

  Bir petshop şirketi yetkilisi Muharrem Aktan mağazasında aralarında Siyam ve İran kedisinin bulunduğu çeşitli türleri sattıklarını ifade ederek, müşterilerden gelen taleplerden memnun olduklarını söyledi.

  Kedilerin en çok çocuklu aileler tarafından tercih edildiğine dikkat çeken Aktan, ''Aileler çocuklara paylaşımı öğrenmeleri ve bazı kıskançlık duygusundan kurtulması için kedi satın alıyorlar. Kediler özellikle çocuk yaş grubuyla en iyi anlaşan ve uysal olan evcil hayvanlar arasında yer alıyor'' dedi.


  (alıntıdır)
   
 2. 9 Mart 2015
  Konu Sahibi : dids
 3. eyluldogan

  eyluldogan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  397
  Ödül Puanları:
  118
  hayvanın nankörü olur mu yahu
   
 4. 10 Mart 2015
  Konu Sahibi : dids
 5. Meg

  Meg ⓚeditör Editor

  Katılım:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  52.607
  Beğenildi:
  15.342
  Ödül Puanları:
  388
  Satın almayınız!
  Sokakta en gariban gördüğünüz kediyi kucaklayıp getiriniz evlerinize...
   
 6. 31 Mart 2015
  Konu Sahibi : dids
 7. Sevketi_Bostan

  Sevketi_Bostan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.848
  Beğenildi:
  2.188
  Ödül Puanları:
  63
  Aynen, kısmet olurda bir gün evimde kedi ve ya köpek beslemeye karar veriirsem, kesinlikle sokaktan ya da barınaktan alacağım.
   
  Meg bunu beğendi.
 8. 3 Nisan 2015
  Konu Sahibi : dids
 9. akasyapapatya

  akasyapapatya Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  621
  Beğenildi:
  157
  Ödül Puanları:
  68
  Nankör olan hayvanlar değil onlara nankör diyenler.kargalara da demediklerini bırakmadılar.neymiş karga görünce saçını çek, uğursuzluk getirirmiş, evimin önünde hergün karga sürüsü var. besliyorum üstelik, bırakın böyle batıl inançları, yahu ona kaldıysa, insanlarında nazarı değiyo, kargalara suç atmayın boşuna, insanlardan çok nankörlük gördüm ama,hayvanlardan tek gördüğüm şey sevgiydi...:KK6:
   
  Son düzenleme: 3 Nisan 2015
  Meg bunu beğendi.
 10. 3 Nisan 2015
  Konu Sahibi : dids
 11. akasyapapatya

  akasyapapatya Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  621
  Beğenildi:
  157
  Ödül Puanları:
  68
  Sizler hiç hayvanların göz yaşlarını gördünüzmü, bir anne kedinin yavrusu öldüğündeki haykırışlarını, eşi öldüğünde başında günlerce bekliyen bağra bağra yardım isteyen kargayı, sahibini onu büyüttüğü için sarılan kaplanı,sahibi öldüğünde koşarak komşusunun kapısında havlayarak yardım isteyen bir köpeği, çöp konteynrında patileri sıkışmış, çığlık atıyor, bir kedi ,çünkü acı çekiyor ve hangi cani onu bu şekilde bıraktıysa Allah onu cehennem çukuruna atsın.burdan hayvan sevgisi olmayanlara sesleniyorum sevme ama şunu unutma hesap günü geldiğinde yaptığın işkencelerin bin katını cehennemde ödeyeceksin.Allaha ulaşmanın yolunun hayvanlara iyilik yapmaktan geçtiğini unutma sakın ve onları sahipsiz sanma onları yaratan Allah var(( yeri göğü yaratan rabbimize sonsuz şükürler olsun şüphesiz sen en merhametli images (1).jpg images (2).jpg images (9).jpg images (4).jpg images.jpg images (5).jpg indir.jpg images (10).jpg images (8).jpg images (3).jpg images (7).jpg
   
  Meg bunu beğendi.