kedilerde kısırlaştırma

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve masal3 tarafından 4 Şubat 2010 başlatılmıştır.

4 Şubat 2010
    Konu Sahibi : masal3
  1. masal3

masal3 Guest

arkadaşlar 9 aylık iran kediciğim var ergenlik çağınada fazla zaman kalmadı,zamanı geldiğinde çiftleşmek isteyecek ve ben onun annelik duygusunu tatmasını çok istiyorum kendi gibi güzel yavruları olsun aile gibi olurlar diye düşünüyorum,kısırlaştırma konusu şimdiden uykularımı kacırıyor cok duygusal yaklaşıyorum galiba bu olaya ,onu kısırlaştırdığımda onun haklarını elinden alacakmışım gibi geliyor,biraz araştırdım dişi kedilerin kısırlastırma işlemi 3 saat sürüyormuş erkek kedilerin 1 saat ve erkek kediler daha cabuk atlatıyolarmış iyileşme dönemini ama dişi kediler kısırlastırıldıktan sonra depresyona girer gibi bir yazıda okudum..ama doğru ama yanlış bilmiyorum işte....kısırlaştırma gercekten şartsa onun bu kez allah korusun sağlığıyla alakalı sorunlar yasarım diyede korkuyorum kısırlastırma sonrası..olabiliyormuş çünkü bazı sıkıntılar üreme organları ile alakalı...araştırma yaparken okuduğum yazıda kedinin karnı tras ediliyor kesiliyor vs....bunu okumak bile pskolojimi mahvetti onunla kalsa iy,i ameliyat sonrası erkek kedişler 2 günde dişiler1 haftada toparlanırmış..yani işin aslı şu,,kediciğimin haklarını elinden alacakmışım gibi geliyor bana kısırlastırma yöntemi...belki yanlış düşünüyorum ama en doğru yoluda bilmiyorum...çiftleşme zamanında ona bu hakkı tanımak istiyorumki anneliği tatsın...aşırı bir duygusallıkla düşünüyorum göbegini oksadığımda doğuracagı bebişlere süt verecek organlarınında kendisiyle beraber büyüdüğünü anlayabiliyorum onu doğurma ve anne olma hakkından mahrum etmeye gönlüm elvermiyor tek buda degil kısırlastırma sonrası sağlığı nasıl olur oda beni endişelendiriyor...bir kez anne olma duygusunu yaşasadığında ciftlesmeden durabilirmi....yani kısırlaştırmasam olurmu...kafam bu düşünce ile inanılmaz derecede karıştı....duygusal yönler hep ağır basıyor üzüntü içindeyim...

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Şubat 2010
  2. 5 Şubat 2010
  3. Meg

Meg ⓚeditör Editor

Beğenildi:
    14.157
    Ödül Puanları:
    388
    canım selam:)

kedilerde ve köpeklerde seksüel duygularla çiftleşme isteği olmuyor,insanlardaki gibi deil yani..

sadece güdüsel olarak çiftleşmek istiyorlar.. çifleşemezlerse,çok acı çekiyorlar..
    çiftleşirlerse mutlaka hamile kalıyorlar ve yuvalandırılması gereken bebekler oluyor..

ayrıca dişilerin kısırlaştırılması,onları ileride olabilecek kanserden koruyor,erkek pisilerde de durum aynı durum..

ameliyat dişilerde karında küçük bir kesiyle oluyor az sayıda dikiş oluyor yani ve 5,6 saat sonra düzelip ayaklanıyorlar hemen..
    erkeklerde hayaların yapıştırılmasıyla oluyor,dikişsiz yani en yeni tekniğiyle,onlar narkozdan çıkar çıkmaz hoplamaya zıplamaya başlayabiliyolar..
    kısırlaştırma ameliyatları onlar için,hiç sarsıcı bir durum olmuyor ruhen ve fiziken canım,korkma ve üzülme olur mu..

4. 5 Şubat 2010
  5. Womanizer

Womanizer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    ben de senin gibi düşündüm canım.kızımın annelik duygusunu tatmasını ve doya doya çocuklarını büyütmesini istedim

kızım anne olduktan sonra kısırlaştırdık çünkü dişi kedilerde kısırlaştırma belli bir süreden sonra rahim içindeki iltihaplanmayı engelliyor ve kedişlerimiz daha sağlıklı ve rahat oluyorlar

rahim içi iltihaplanma çok tehlikeli ve Allah korusun hayatlarını erkenden kaybetmelerine sebep oluyor

eğer sen de böyle düşünüyorsan ve doğacak bebeklere bakma veya memeden kesildikten sonra sahiplendirme imkanın varsa bir kez anne olduktan sonra kedini kısırlaştır.

zaten kızgınlık dönemi geçmeden kısırlaştırmazlar.kızımın ameliyatı ve sonrası döneminde bir sorun yaşamadık evet biraz halsizlik ve keyifsizlik oluyor ama iyileştikten sonra eski yaramazlıklarına full devam ediyorlar:)

Son düzenleme: 5 Şubat 2010
  6. 5 Şubat 2010
  7. D.Gezer

D.Gezer Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım bende arkadaşlarıma katılıyorum..bende oğluşumu kısırlaştırdım..sebeplerinide meg arkadaşımız her zaman olduğu gibi süper anlatmış...süpermen arkadaşım benim..a.s. çapkınımı 1 gece gözetimde tuttular misafir ettiler sonra aldım oğluşumu hiç bir sorun yaşamadım..

8. 5 Şubat 2010
  9. Meg

Meg ⓚeditör Editor

Beğenildi:
    14.157
    Ödül Puanları:
    388
    canımsın arkadaşımmm,sağollla.s.

benim pisilerin biri dişi,biri erkek..
    ve her ikisinde de ameliyattan bikaç saat sora aldım eve geldim ben,mutlaka kalmalılar demedi vetleri çünkü..
    kız biraz daha geç ama oğlan hemen ayaklanmıştı aynı gün içindeopuyorumnanaktan
    yanlız ameliyat yerlerini yalamamaları gerekiyor bikaç gün boyunca,buna dikkat etmek gerekiyor..
    kıyafet giydirerek ben önlemiştim bunu mesela..

maşallah canlarımıza bizim:nazar:

Son düzenleme: 5 Şubat 2010
  10. 5 Şubat 2010
  11. joey

joey just breathe Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşımın dişi kedisini kısırlaştırdıklarında kafasına plastik huni gibi birşey taktılar. yarayı yalamasın oynamasın diye. hayvanın psikolojisi bozuldu. arkadaşımın elinden kesinlikle yemek yemedi, ben verdim öyle yedi, sürekli kafasından o huniyi çıkarmaya uğraştı, su içmedi. ama bir süre sonra düzeldi.

onun erkek yavrularını önceden kısırlaştırmıştı. onarın ki çok rahat oldu mesela...

bence en azından bir kere çiftleştirin. o da o içgüdüsünü tatmin etsin bir kere a.s

12. 5 Şubat 2010
  13. Womanizer

Womanizer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    evet ben de giydirmiştim kızımı yalamaması için

14. 5 Şubat 2010
  15. masal3

masal3 Guest

arkadaslar cok tesekkür ederim düşünce ve deneyimlerinize gercekten ihtiyacım vardı..çiftleşme zamanı geldiğinde ona bu hakkı tanıyayım ondan sonrada kısırlaştırayım o zaman....sağlığı acısından kısırlaştırmak daha faydalı demek...en mantıklısı sizin yazdıklarınız,ama yinede zor bir durum galiba duygusal acıdan...onun için en doğrusu bu madem,, öyle ise yapılacak...çiftleşme sonrası hamile olduğunda doğacak yavrularınıda ben kıyıpta veremem kimseye düşünmek bile zor bunu...ayıramam onları insanın canı gibi degerli oluyolar...kıyamamki..sağlıkları yerinde olsun mutlu olsunlar başka bişey istemem allah bana ömür verdikçe bakar korurum...insanın nefesi gibi oluyolar evin içinde,,yavrularından koparamam..bir tane yavrusunu versem bile vicdan azabı cekerim cok takıntılıyım galiba ama elimde degil işte...ne güzel kocaman bir aile oluruz allahın izni ile...

16. 5 Şubat 2010
  17. Meg

Meg ⓚeditör Editor

Beğenildi:
    14.157
    Ödül Puanları:
    388
    hayırlısı olsun arkadaşımopuyorumnanaktan

18. 6 Şubat 2010
  19. hepyek85

hepyek85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de erkek kedimi kısırLaştıracağım. Şu an 5.ayında. Ne zaman gitmem gerekiyor, biLmiyorum. Vet. kızgınlık dönemi yaklaşınca yaparız operasyonu dedi. Bakalım. Ben de tepkilerle karşılaştım. Haklarını elinden alıyorsunuz diyenlere, siz mi bakacaksınız doğacak yavruLara diyorum. Bi şey diyemiyorlar. Böyle evinde kedi besleyenler kızgınlık döneminde salıveriyorlar dışarıdaki dişi kedilerin üzerine. Sonrasını hiç düşünmüyorlar. O annenin, doğacak yavruların hali hiç umurlarında oLmuyor, kendi kedilerinin işi görülsün yeter ki ! Bak dellendim şimdi !