Keklerimin Üstü Hep Yanıyor

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve pptya87 tarafından 17 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

17 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : pptya87
  1. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar benim fırınım mini fırın ne zaman kek yapsam süper kabarıyor ama üstü kapkara oluyor kakaodan diyorum sade yapıyorum yine yine aynı tam orta rafa koyuyorum 170 derece 150 derece daha yüksekte yapmıyorum bana bi fikir verin napıyım ki keklerimin üstü yanmasın.

2. 19 Ağustos 2010
  3. Pufpuf

Pufpuf Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Canım kek kalıbının üzerini alüminyum folyoyla örterek dene, iyice kabardıktan sonra sadece üstünün pişmesi için gerekirse sonuna doğru kaldırırsın.
    Bunun dışında üst alt ayarı ayrı ayrı yapılabilen fanlı fırınlardan öneririm

4. 20 Ağustos 2010
  5. Green33

Green33 oğluşunun annesiii Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    benimde fırınımın üstü hemen pişirio altı çiğken kekin üstü yanıo nerdeyse
    bende folyo ile kaplıorum üstünü altı pğşince folyoyu alıp üstünü pişiriorum

6. 20 Ağustos 2010
  7. askvesen

askvesen Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    fırınının alt üst ayrı ayrı pişirme özelliği varsa önce altını pişir sonra üstünü öyle daha güzel pişecektir.benim önceki fırınımda öyleydi bu şekilde pişirirdim ama yinede büyük turbo fırınlar de hamur işleri daha iyi pişiriyor sanki.ikisinide kullanmış birisi olarak bunu söyleyebilirim.

8. 27 Ağustos 2010
  9. basardim

basardim Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    birde hamurun sertse yanar biraz civik olsun bu arara akidisler aluminyum folya sicakla temas halinde tehlikeli maddeler uretiyormus bilginize sunarim uzman demisti.....

10. 11 Ekim 2010
  11. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    evet biz de bu yüzden fırında kullanmayı bıraktık alüminyum folyoyu. bizim eski fırında da böyle bir sorun vardı. böreklerin üzeri ortası yanardı, annem de pişirme kağıdından tam o bölgeye göre ölçerek bir parça kesmişti, temiz bir poşette saklardı birkaç defa kullanmak için. ama şimdi sordum keklerde pek öyle sorun yaşamamış, ya da kek kalıbının ortası boş oluyor ya bazen, ondandır belki de.

12. 12 Ekim 2010
  13. sevgi84

sevgi84 aşkım oğlum beN... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    bende aynı sorunu yaşıyordum canım fırını değiştirmen gerek sanırım.ben geçen hafta kampanyadan uygun fiyata luxellin turbo börekçisini aldım şiddetle tavsiye ederim.

14. 28 Şubat 2011
  15. ggg80

ggg80 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    fırının tabanına koymayı deneyebilirsin....

16. 3 Mart 2011
  17. parola

parola ... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    firin mini ise kek kalibi yada tepsiyi de kücük boy tercih edebilirsin. tepsi yada kalibi tabanin bir üst kismina yerlestiriyorum, keklerim cok güzel oluyor , orta kat azcik riskli :nazar:
    isi ayariylada azcik oynayabilirsin, bir kac derece daha az gibi mesela.
    firindan firina da degisiyor sicaklik ayarlari, evde cok güzel oluyor ama ablamlarda yaptigimda benim kekinde üstü yanmisti, sonra ablam bu firin cok isitiyor diyince ayarini azaltmistim