kel basa lazer tarak

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve seyran tarafından 25 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  25 Haziran 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Biraz afyon, bir miktar karaturp, biraz güvercin dışkısı, bir tutam pancar kökü ve çeşitli baharatlar… İşte bu karışım tıbbın babası Hypocrate’ın kellik için ortaya koyduğu reçete. İnsanoğlu M.Ö. 1500’lü yıllardan bugüne, kelliğe çare arıyor. Yani kelliğin tarihi neredeyse tıbbın tarihinden eskilere dayanıyor.

  Uzmanların açıklamalarına göre Türkiye’de erkeklerin %60’ı kadınlarınsa %45’i kellik tehlikesiyle karşı karşıya. Ve bu tehlike kaygılardan depresyona kadar pek çok soruna yol açabiliyor. Saç dökülmesinin ya da bunun sonunda varılan kelliğin en temel etmenleri hormonlar ve genetik. Eğer genlerinize saç dökülmesi sorunu işlenmişse erkek de olsanız kadın da olsanız belli bir yaşta saçlarınız dökülmeye başlıyor.

  Kellikle tedavinin sayılamayacak kadar yolu var. Ama uzmanların kabul ettiği yöntemler FDA’nın yani Amerika Yiyecek ve İlaç İdaresi’nin onayıyla sınırlı. İlaç ve solüsyon tedavilerinden bazıları FDA’nın onayını almış durumda. Bu onayı alan son tedavi yöntemi de lazer tarağı. Kellik o kadar ciddiye alınan bir sorun oldu ki doğal tedavi yöntemleri, bitki kürleri ve ilaç tedavisinin yanında artık kelliğin bir tarağı da üretilmiş durumda. Uzmanlara göre lazer tedavisini kliniklerden evlere sokmayı başaran bu tarak sizi kel olmadan önce kellikten koruyor.

  Gelelim kel olduktan sonra yapabileceklerinize. Eğer kelseniz ve bu sizin için bir sorunsa kellikle mücadelenin en eski yöntemi olan protezleri yani perukları kullanabilirsiniz. Peruğu komik bulanlar ya da kullanmak istemeyenlerin de yapabileceği herkesçe saç ekimi olarak bilinen ama gerçekte saç nakli tedavisi olan tedavi yöntemi. Yani başınızın arkasından alınan saçların ön taraflara nakledilmesi yöntemi.

  Kellikle mücadelenin kökten çözümü saç nakli. Ama bu en pahalı yöntem. Eğer saçınızın ön tarafları döküldüyse ve eski saçlarınıza kavuşmak istiyorsanız 2000 doları, eğer saçınız yarı kelse 3000 doları ve son olarak saçınızın yalnızca arka tarafları duruyorsa yaklaşık 4000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

  Saç nakli’nin bir başka özelliği de kadınlarda uygulanmasının zor olması. Bunun sebebi de kadınların saç dökülmesinin erkeklerin saç dökülmesinden farklı oluşu. Yani saçlar erkeklerde belirli bölgelerde dökülürken kadınlarda genellikle saçın her yerinden dökülmesi. Bunun çözümü de protez saç uygulaması ama uzmanlar bunun da zararlı bir yöntem olduğunu düşünüyor.

  Tabi tüm bu anlattıklarımız saçlarının dökülmesini sorun olarak görenler için geçerli. Ama bir de kelliği bir sorun olarak değil, bilakis bir avantaj olarak gören erkekler var. Onlar kel kalmanın karizmatik görünümlerinin vazgeçilmez bir öğesi olduğunu düşünüyorlar.

  Aslında bu türden erkeklerin örneklerine beyaz perdede de sıkça rastlanıyor. Örneğin Hollywood’un en çekici erkekleri listesinde kellerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Jack Nicholson’dan Bruce Wills’e John Malkovich’den Yul Brynner’a kadar pek çok Hollywood aktörü saç ektirmek yerine saçlarını kazıtmayı ya da kel kalmayı tercih etmiş durumda. Yalnızca Hollywood’da değil Türkiye’de de kellik Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Ahmet Utlu gibi erkeklerin tercih ettiği bir imaj.

  Kimi ünlüler kel olmayı tercih etse de Türkçede var olan “keli görünmek” “kel kâhya” ve “kel başa şimşir tarak” gibi deyimler kelliğin aslında bu coğrafyada pek de kabul gören bir durum olmadığını gösteriyor. İşte bu yüzden yöntemler değişse de kellikle mücadele aralıksız sürüyor. Ve aslında saçların fiziksel olarak bizi güneşten ya da soğuktan korumanın dışında pek de fonksiyonu olmamasına rağmen…


  15.03.2007

  Mehmet Çam
   
 2. 25 Haziran 2007
  Konu Sahibi : seyran
 3. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.107
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  Benim patronum da kel.Bütün kellere ölümKötü Kazen
   
 4. 25 Haziran 2007
  Konu Sahibi : seyran
 5. Mahbile

  Mahbile Acem Kızı Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.396
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  muahaha:Roflol: adama yardım ediver cadu yazıkjeyyar
   
 6. 21 Eylül 2011
  Konu Sahibi : seyran
 7. demet1979

  demet1979 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2011
  Mesajlar:
  19
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  eşimdede kellik problemi başladı lazer tarak için fda onaylı denilen bu onay nasıl bir onay sağlık bakanlığı gibimi? lazerin etkili olduğunu herkes biliyorda bu lazer tarak bu kadar etkilimi acaba, çokta problem değil kellikte yakışıyor eşime:)