Keloid ...

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve nazarlxixk tarafından 26 Ekim 2007 başlatılmıştır.

26 Ekim 2007
    Konu Sahibi : nazarlxixk
  1. nazarlxixk

nazarlxixk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Keloid, bedenin doğal iyileşme sürecindeki bir bozukluk nedeniyle, aşırı miktarda nedbe dokusu oluşmasıdır. Zararsızdır, ama rahatsızlık yarattığı durumlarda tedavi edilmesi de olanaklıdır. Keloidler, yanık ya da cerrahi girişim sonucu deride oluşan bağ dokusu kütleleridir. Ancak, ağır bir akne ya da ufak bir kulak deldirmesiyle de oluşabilirler.

Nedenleri
    Keloidler gerçekte, yarada iz oluşumuyla sonuçlanan, doğal iyileşme süreçlerinin abartılı biçimleridir. Sözgelimi, derideki bir çiziğin onarılmasında bir dizi olay yer alır. Önce yarada kan pıhtısı oluşur, ardından bölünen hücreler ile damarlar boşluğu doldurmaya başlarlar. İyileşme, nedbe dokusunu oluşturan bağ dokusunun yerleşmesiyle tamamlanır. Keloid, bu bağ dokusunun, aşırı miktarda yapılması sonucu kabarık, şişkin bir iz ortaya çıkarmasıdır. Bazı insanlarda kalıtsal olarak keloide eğilim vardır. Keloidin, oluşması gereken bağ dokusu miktarını ayarlayan yerel hormon ya da enzim mekanizmasındaki bozukluk sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Tedavi
    Başlangıçta keloid, yara üstünde yumuşak, pembe bir kabarık biçimindedir. Zamanla beyazlaşıp sertleşir ve genellikle pençe biçiminde çevreye yayılan çıkıntılar yapar. Kulakta ise sarkan bir doku kütlesi halinde olabilir.

Tedavi
    Keloidler selim olduklarından, kanayıp yayılmadıklarından ve genellikle ağrısız olduklarından tedavi gerektirmezler. Doktorlar da kendi hallerine bırakılmalarından yanadır. Ancak derideki şişliklerin, ciddi hastalıkların belirtileri de olabileceklerinden, mutlaka doktora gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bazı keloidler, birkaç yıl geçince kendiliklerniden yumuşayıp düzleşirler. Ancak estetiği bozduğu ve huzursuzluk yarattığı durumlarda tedavi edilebilirler. Birçok keloid, steroit uygulamasıyla kolayca tedavi edilir. Ufak keloidler özel bir aletle dondurulur. Bu yöntemler de başarısız kalırsa ya da keloid çok büyükse, cerrahi girişim gerekebilir. Cerrahinin bir sakıncası, yeni yarada da keloid oluşması olasılığıdır. Bu nedenle, ameliyattan sonra radyoterapi gerekebilir.

(Alıntıdır)

2. 26 Ekim 2007
  3. ebrusu_22

ebrusu_22 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    aydınlattığın için teşekkür ederiz .

4. 14 Aralık 2008
  5. pinar85

pinar85 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    keloidi olup da aldıran var mı? bende tam dudak çizgisinin üstünde bi tane var. dondurttuktan sonra her ne hikmetse daha da büyüdü! aldırmak istiyorum. ruj sürmeyince çok çirkin görünüyor. tecrübesi olan va mı?

6. 21 Ocak 2009
  7. melisim

melisim Bebişini bekliyor Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ya bende benimi aldırdım 2ay önce.şimdi orda keloid oluştu.tecrübesi olan varsa tedavisi nasıl kesin sonuç veriyomu anlatabilirmi????

8. 22 Mart 2009
  9. selennay

selennay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende var ama hiç bir tedavi yöntemleri cevap vermiyor onlarla yaşamaya alısacaksın nekadar zor olsada

10. 1 Haziran 2009
  11. dolunaysahra

dolunaysahra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim kollarıma yara sonrası keloid oluştu ve ömür boyu geçmeyeceği söyleniyor buzlu terapi uygulayan suna dinçe gittim 100 milyona test yaptı ilk uygulamada rengi açıldı ve beş seansta geçeceğini söyledi izi dahi kalmaz dedi yanlız 4 milyar istiyor imkanım yok ne yapacağımı bilmiyorum

12. 7 Haziran 2009
  13. senem35

senem35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende de var. kulak arkasında iki kere cerrahi müdahale sonuçsuz kaldı. daha sonra iğne ile büyümesi engellendi. gene biraz büyüdü ama eskisi gibi değil.

14. 14 Haziran 2009
  15. ARZUM44

ARZUM44 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    42
    Ödül Puanları:
    88
    keloidin üzerinde kaşıntı oluyormu?

16. 6 Ağustos 2009
  17. joyist

joyist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar ben onun yüzünden ameliyat oldum ama bidaha çıktı. maalesef ömür boyu çekilecek bir hastalık. tedavi için her ay iğne verdiler ama bi faydası olmadı ameliyat olanlar bana cevap yazarsa sevinirim. babamda da vardı 45 inden sonra geçti belki benim ki de geçer. belki o zaman istediğimi giyerim delikafadulden

18. 19 Şubat 2010
  19. aysuncum

aysuncum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86