Kemal Sayar - Kendine İyi Bak

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve atlantis tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

  9 Mart 2010
  Konu Sahibi : atlantis
 1. atlantis

  atlantis bab-ı esrar Üye

  Katılım:
  1 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.433
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  “Hoşça bak zâtına, kim zübde-i âlemsin sen

  Merdûm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen.”

  —Şeyh Galib

  beyiti ile açılıyor kitap.  ***

  “Şöyle bir bakın etrafınıza: İnsan ilişkilerinde bir kirlenme, ruh dünyamıza sinmiş bir çirkinleşme yok mu? Hayatın pek çok alanında, güzelliğin izini sürmek dururken, çirkinliğe mağlup olmuyor muyuz? Dikkatlerimizi güzel olanı seçip ayıklamak yerine çirkin olanı teşhire yöneltmiyor muyuz? Çirkinliği konuşmaya ve yaşamaya ayırdığımız saatler arasında, güzellikle dolu anların bir hükmü, sahiciliği ve heyecanı kaldı mı?”
  …

  “İnanmak güzelliği görmeyi, güzellikle hemhal olmayı mümkün kılmıyorsa, ortada önemli bir sorun var demektir. İnandığını söyleyen insanlar hâlâ ‘Tanrı’nın sözlerini işitme kıtlığı’ çekiyorlarsa, bu sorunu iyi teşhis etmek gerekir.”

  …

  “Aslolan güzelliktir ve kâinatı temaşa eden kişi şerrin hayra, çirkinliğin de güzelliğe inkılâp edebileceğini fark eder. Ki insana verilen görev, bozulmuş olanı onarmak, yıkılmış olanı yerine koymaktır.”
  ...
  İşte bunun için, insanın ‘kendine iyi bak’ması gerekiyor…


  ( arka kapaktan)  Yazar : Kemal Sayar
  Yayınevi : Timaş Yayınları
  Sayfa Sayısı : 154
  Basım Tarihi : Ağustos 2008


  ***

  Kemal Sayar hakkında kısa bir bilgi;


  M. Kemal Sayar (d. 26 Mayıs 1966, Ordu), Türk psikiyatr (ruh bilimci), yazar.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kemal Sayar, uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ana bilim dalında tamamlamıştır. Daha sonra sıra ile Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde ve Çorlu Asker Hastanesi'nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır. 28 Kasım 2000'de psikiyatri doçenti unvanı almıştır. 2000-2004 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri AD Öğretim Üyesi olmuştur. Halen Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Psikiyatri Kliniği Şefi olarak çalışmaktadır. Evlidir ve iki çocuğu vardır.

  vikipedi