Kemik Erimesine Karşı Pekmez Yiyin

Konusu 'Menopoz' forumundadır ve Efsane tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

26 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : Efsane
  1. Efsane

Efsane bendeniz,güneş55 Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    Osteoporozun dünyada yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığı
    Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak, kalsiyum açısından çok zengin olan pekmezin, osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmakta yararlı bir gıda olduğunu söyledi.

Akarırmak, yaptığı açıklamada, "kemik erimesi" ya da "kemik zayıflaması" olarak da bilinen osteoporozun, kemik miktarındaki azalma ve kemik kalitesindeki bozulma nedeniyle kemiklerin zayıflaması ve kırılmaya çok yatkın bir hale gelmesiyle oluşan bir hastalık olduğunu belirtti.

Osteoporozun dünyada en yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalığı olduğuna, bu hastalığa bağlı kemik kırıklarının giderek önemli bir halk sağlığı soruna haline geldiğine dikkati çeken Akarırmak, "kemiklerin gelişmesinde ve korunmasında beslenmenin çok önemli rolü var. Uygun beslenilerek osteoporozdan korunulabilir" dedi.

Kalsiyum bakımından zengin beslenmenin osteoporozdan korunma açısından çok önemli olduğunu ifade eden Akarırmak, şöyle konuştu:
    "Kalsiyum bakımından zengin beslenme yanında elbette dikkat edilmesi gereken başka faktörler de var. Yetersiz D vitamini alımı, proteinin ve sodyumunfazla miktarda alınması, yetersiz çinko, florid alınması, B, C ve K vitamini yetersizliği, aşırı alkol ve kahve tüketimi bu faktörlere örnek verilebilir.

Bunlar içinde kalsiyum bakımından zengin beslenme çok önemli. Kalsiyum ihtiyacı yaşam süreci içinde değişkenlik gösterir. İskeletin hızla büyümekte olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde, gebelik ve emzirme sırasında vücudun kalsiyum ihtiyacı daha fazla. Menopoz sonrası dönemdeki kadınların ve yaşlı erkeklerin daha fazla kalsiyuma ihtiyaçları var. Eğer yeterli kalsiyum alınmazsa vücudumuz bu ihtiyacını en büyük kalsiyum deposu olan kemiklerden karşılar. Bu da osteoporoza neden olur."

Kalsiyum deposu pekmez

Prof. Dr Akarırmak, pekmezin yanı sıra süt, yoğurt, peynir, dondurma gibi yağ oranı düşük süt ürünlerinin, brokoli, pazı ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin, baklagillerin, fındığın, deniz ürünleri ile badem, portakal suyu, tahıllar ve tam ekmeğin zengin kalsiyum kaynakları olduğunu kaydetti.

Bu ürünler arasında yer alan pekmezin "kalsiyum deposu" olarak da adlandırılabileceğini ifade eden Akarırmak, "dünyada giderek daha önemli bir halk sağlığı problemine dönüşen osteoporoza bağlı kemik kırılmalarının önüne geçilmesi için pekmez tüketim alışkanlığının yaygınlaştırılmasında fayda var" diye konuştu.

2. 29 Ağustos 2009
  3. irna

irna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    okumuştum ve şaşırmıştım.pekmezde kemikleri kuvvetlendirenoluşumun olmasına.
    bendede var,aslında severimde ama yeterli yemiyorum demekki,
    sağol güneşim bizimle paylaştığın için
    opuyorumnanaktan

4. 29 Ağustos 2009
  5. sehernaz

sehernaz ,,,,,,,,,,,,,, Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende bilmyodumm pekmezin kemilerize iyi geldgine ögrenmiş oldum

saol güneş ablam paylaştıgın için saglıklı günlerrr hepimizeopuyorumnanaktan

6. 30 Ağustos 2009
  7. Efsane

Efsane bendeniz,güneş55 Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    sizlerde sağolun arkadaşlarım
    bendede var kemik erimesi,
    sağlıklı günler herkese

8. 1 Eylül 2009
  9. orabel

orabel Guest

yoğurut ve süt peynir biliyordum ama pekmezi bilmiyodum paylaşım için teşekkur.bende erken yaşta kemik erimesi var menepoza girmediğim için tam olarak ilaçta veremiyolar doğal yoldan yoğurt peynir yiyeyekte pek fazla faydasını göremedim pekmezide denicem bilgi için teşekkür opuyorumnanaktan

10. 28 Mayıs 2010
  11. dj_v6

dj_v6 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    gerçekten çok güzel bilgi parmaklarına sağlık

12. 28 Eylül 2010
  13. sevdam123

sevdam123 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    108
    bende bilmiyordum bundan sora bol bol pekmez yemek lazım:icecream:

14. 25 Ekim 2010
  15. anneboleyn

anneboleyn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok severek yiyorum zaten kemik erimesine de iyi geliyorsa ne güzel

16. 26 Ekim 2010
  17. DRY1981

DRY1981 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    108
    harnup pekmezi yemek gerekiyormuş kemik erimesi için.
    anneme doktoru söylemişti.

18. 13 Nisan 2011
  19. edamm

edamm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kansızlığıda baya iyi geliyor arkdşlar.