Kemik sağlığı için D vitamini...

Konusu 'Vitaminler' forumundadır ve angelike tarafından 23 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  23 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Kemik Erimesi (Osteoporoz) D vitamini eksikliğinde daha çok görülüyor. Diyetle alınan kalsiyumun kemiklerde depo edilebilmesi bağırsaklardan emilmesi için D vitamini gerekli olurken vücudumuzun D Vitamini ihtiyacını karşılamak için de derideki D vitamininin aktif hale gelmesi gerekiyor. Besinlerle çok düşük miktarlarda bulunan D vitamininin en önemli kaynağı ise güneş ışığı. Türkiye Osteoporoz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, en önemli D vitamini kaynağının güneş olduğunu hatırlatarak, “Vücudunuzun besin kaynaklarından aldığı Kalsiyumdan yararlanmasını istiyorsanız, her gün mutlaka 10 dakika el ve ayaklarınızı direk güneşte tutun” önerisinde bulundu.

  Kemiklerimizin gelişmesi ve korunmasında D vitamini ve kalsiyumun çok önemli bir rolü bulunuyor. Uygun bir beslenme programı ile kemikler sağlıklı beslenebiliyor, aralıklı güneş banyosu yaparak da osteoporoz riski büyük ölçüde azaltılabiliyor. D vitaminin kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan bir hormon olduğunu belirten Türkiye Osteoporoz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, “Günlük ihtiyacımız olan D vitamini 400 ünitedir. Güneş ışığının etkisiyle ciltte, karaciğerde ve böbrekte sentezlenerek aktif D vitamini haline dönüşür. Mayoyla her gün 10 dakika güneşlenmek vücudumuzdaki gerekli D vitaminini aktif hale getirmektedir. Fakat her zaman vücudun tamamını güneşlendirmek mümkün olmadığından hiç olmazsa her gün yarım saat düzenli olarak yüz, el ve ayaklarımızın güneş görmesini sağlamak gerekir. Ancak vücudumuzun güneşle temas alanını genişlettikçe güneşlenme süresini kısıtlamakta da fayda vardır” dedi.  GÜNEŞ YOKSA KEMİK DE GÜÇSÜZ

  Prof. Dr. Sarıdoğan, özellikle kış güneşinin D vitamini sentezi için yeterli etkisinin bulunmadığını, bu nedenle özellikle Kasım ile Mart ayları arasında D vitamini takviyesi önerdiklerini belirtiyor. Güneş dışında süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, kılçıklarıyla yenilen sardalye ve hamsi gibi balıklar zengin kalsiyum kaynakları besinlerin tüketilmesinin de çok önemli olduğunu vurgulayarak Prof. Dr. Merih Sarıdoğan kalsiyumun öneminden şöyle bahsediyor;

  “İskeletin gelişimi sırasında yeterli kalsiyum alımı, kemik kütlesini artırıyor. Süt, süt ürünleri, yeşil sebzeler ile alınan kalsiyumun neredeyse yarısı emiliyor. Bu noktada, emilimi sağlayan ve yardımcı olan faktörler dikkatle değerlendirilmeli. Bunların başında da D vitamini geliyor. Dolayısıyla, eğer D vitamini düzeyi yeterli değil ise besinlerle alınan kalsiyum vücuda giremiyor. Kalsiyum alımının yanı sıra, günde 10 dakika güneş banyosuyla ya da gerekirse takviye alarak vücudumuzun D vitamini düzeyinin korunması da çok önemli ve üzerinde durulması gereken konulardan biri”.  BIRAKIN ÇOCUKLARINIZ GÜNEŞTE OYNASIN

  Çocukların da kemiklerin güneş ışığına ihtiyaç duyduğunu ancak, birçok annenin çocuklarını güneşli havalardan sakındığını hatırlatan Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, “Çocuğunuzun televizyon başında tüm gün atari oynamasındansa, güneşli günlerde top oynamasına, koşuşturmasına izin verin” diye konuştu. Yaşlanmayla birlikte derinin D vitamini üretme yeteneği de giderek azaldığını söyleyen Sarıdoğan, “Eve bağımlı yaşlı kişilerde, D vitamini gereksinimini D vitamini içeren ilaçlarla karşılamak gerekir. Ara sıra gün ışığına çıkmak yaşlılar için de önemlidir” dedi.


  EGZERSİZ KIRIK RİSKİNİ AZALTIR

  Osteoporoz tedavisinde güneş ışınları kadar düzenli egzersiz yapmanın da doruk kemik kütlesini artırarak daha sonra görülebilecek kırık riskini azaltığı belirtiliyor. Ayrıca erken menopoza giren kadınlarda östrojen yetersizliğine bağlı hızlı kemik kaybı da egzersizle yavaşlatılabildiğini belirten Prof. Dr. Sarıdoğan, “Egzersiz yaşa bağlı kemik kütlesi azalmalarını geciktirme ve düşme riskini azaltmada büyük rol oynuyor. Bu nedenle güneşli havalarda yürümek, hafif koşular yapmak kemik erimesini azaltmanın en iyi yollarından biri. Kalsiyum içerikli ürünler tüketme D vitamini almak, egzersiz yapmanın yanı osteoporoz riski yaratan faktörlerden de uzak durmak gerekiyor. Özellikle, sigara tüketimi kadınlarda östrojen hormonunun depolanmasında sorun yaratarak erken menopoza neden olmaktadır” şeklinde konuştu


  Günde ne kadar kalsiyum almalıyız?

  Aşağıdaki tabloda her yaş grubu için değişen kalsiyum ihtiyacı ve günlük alınması gereken kalsiyum miktarı görülmektedir.


  Yaş mg/gün
  1–3 500
  4–8 800
  9-18 1300
  19–50 1000
  51 ve üstü 1200
  Gebe olan veya emzirenler 1200 – 1500
   
 2. 28 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 3. Kemik erimesinden korunmak için günde en az 10 dakika güneşlenmek gerekiyor.


  Diyetle alınan kalsiyumun kemiklerde depo edilebilmesi ve bağırsaklardan emilmesi için D vitamini gerekiyor. En önemli D vitamini kaynağının güneş olduğunu hatırlatan Türkiye Osteoporoz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, “Vücudunuzun besin kaynaklarından aldığı Kalsiyumdan yararlanmasını istiyorsanız, her gün mutlaka 10 dakika el ve ayaklarınızı direk güneşte tutun” önerisinde bulundu.

  Kemiklerimizin gelişmesi ve korunmasında D vitamini ve kalsiyumun çok önemli bir rolü bulunuyor. Uygun bir beslenme programı ile kemikler sağlıklı beslenebiliyor, aralıklı güneş banyosu yaparak da osteoporoz riski büyük ölçüde azaltılabiliyor.

  Mayoyla Hergün 10 Dakika Güneşlenin

  D vitaminin kalsiyumun bağırsaktan emilimine ve kemikler tarafından depolanmasına yardımcı olan bir hormon olduğunu belirten Türkiye Osteoporoz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Merih Sarıdoğan, “Günlük ihtiyacımız olan D vitamini 400 ünitedir. Güneş ışığının etkisiyle ciltte, karaciğerde ve böbrekte sentezlenerek aktif D vitamini haline dönüşür. Mayoyla her gün 10 dakika güneşlenmek vücudumuzdaki gerekli D vitaminini aktif hale getirmektedir. Fakat her zaman vücudun tamamını güneşlendirmek mümkün olmadığından hiç olmazsa her gün yarım saat düzenli olarak yüz, el ve ayaklarımızın güneş görmesini sağlamak gerekir. Ancak vücudumuzun güneşle temas alanını genişlettikçe güneşlenme süresini kısıtlamakta da fayda vardır” dedi.

  Güneş Yoksa Kemikler Güçsüz.

  Prof. Dr. Sarıdoğan, özellikle kış güneşinin D vitamini sentezi için yeterli etkisinin bulunmadığını, bu nedenle özellikle Kasım ile Mart ayları arasında D vitamini takviyesi önerdiklerini belirtiyor. Güneş dışında süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, kılçıklarıyla yenilen sardalye ve hamsi gibi balıklar zengin kalsiyum kaynakları.

  D Vitamini Yeterli Değilse Kalsiyum İşe Yaramaz.

  Kalsiyumun önemine değinen Prof. Sarıdoğan, “İskeletin gelişimi sırasında yeterli kalsiyum alımı, kemik kütlesini artırıyor. Süt, süt ürünleri, yeşil sebzeler ile alınan kalsiyumun neredeyse yarısı emiliyor. Bu noktada, emilimi sağlayan ve yardımcı olan faktörler dikkatle değerlendirilmeli. Bunların başında da D vitamini geliyor. Dolayısıyla, eğer D vitamini düzeyi yeterli değil ise besinlerle alınan kalsiyum vücuda giremiyor. Kalsiyum alımının yanı sıra, günde 10 dakika güneş banyosuyla ya da gerekirse takviye alarak vücudumuzun D vitamini düzeyinin korunması da çok önemli ve üzerinde durulması gereken konulardan biri” diye konuştu.

  Bırakın Çocuklarınız Güneşte Oynasın!

  Çocukların kemiklerinin de güneş ışığına ihtiyaç duyduğunu ancak, birçok annenin çocuklarını güneşli havalardan sakındığını hatırlatan Prof. Sarıdoğan, “Çocuğunuzun televizyon başında tüm gün atari oynamasındansa, güneşli günlerde top oynamasına, koşuşturmasına izin verin” dedi. Yaşlanmayla birlikte derinin D vitamini üretme yeteneği de giderek azaldığını söyleyen Sarıdoğan, “Eve bağımlı yaşlı kişilerde, D vitamini gereksinimini D vitamini içeren ilaçlarla karşılamak gerekir. Ara sıra gün ışığına çıkmak yaşlılar için de önemlidir” ifadesini kullandı.

  Egzersiz Kırık Riskini Azaltır.

  Osteoporoz tedavisinde güneş ışınları kadar düzenli egzersiz yapmanın da doruk kemik kütlesini artırarak daha sonra görülebilecek kırık riskini azalttığı belirtiliyor. Ayrıca erken menopoza giren kadınlarda östrojen yetersizliğine bağlı hızlı kemik kaybı da egzersizle yavaşlatılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Sarıdoğan, “Egzersiz yaşa bağlı kemik kütlesi azalmalarını geciktirme ve düşme riskini azaltmada büyük rol oynuyor. Bu nedenle güneşli havalarda yürümek, hafif koşular yapmak kemik erimesini azaltmanın en iyi yollarından biri. Kalsiyum içerikli ürünler tüketme D vitamini almak, egzersiz yapmanın yanı osteoporoz riski yaratan faktörlerden de uzak durmak gerekiyor. Özellikle, sigara tüketimi kadınlarda östrojen hormonunun depolanmasında sorun yaratarak erken menopoza neden olmaktadır” dedi.

  Alınması Gereken Günlük Kalsiyum Miktarı.

  Aşağıdaki tabloda her yaş grubu için değişen kalsiyum ihtiyacı ve günlük alınması gereken kalsiyum miktarı görülmektedir.

  Yaş mg/gün
  1-3 500
  4-8 800
  9-18 1300
  19-50 1000
  51 ve üstü 1200
  Gebe olan veya emzirenler 1200 - 1500
   
 4. 21 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : angelike
 5. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Kemik sağlığı için D vitamini...

  16 Temmuz 2007 12:KK50:38

  Vücutta bulunan kalsiyum D vitamini olmadan bir yararı olmadığını D vitamini alımının sağlanmasını söyledi..
  [sağlıklı yaşam... kalsiyum eksikliği... d vitamini...]

  D vitamini vücut sağlığı için önemli!!
  Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Uzman Dr. İsmail Topal, vücutta bulunan kalsiyumun, D vitamini olmadan bir yararı olamayacağını söyledi.

  Topal, yaptığı açıklamada, kalsiyumun, kemiklerin oluşumunu ve sağlamlığını sağlayan, kalp kasları ile diğer kasların kasılmasında etkili olan ve kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan, vücut için zorunlu minerallerden birisi olduğunu belirti.

  Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 2'sini oluşturan ve yüzde 98'i kemiklerde bulunan kalsiyumun, süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile karnıbahar, brokoli, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez gibi gıdalarda bulunduğunu kaydeden Topal, vücut için önemli vitaminlerden biri olan D vitamininin, bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayarak kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağladığını dile getirdi.

  Bebeklerin büyüyüp gelişebilmesi için yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade eden Topal, ''D vitamini olmadan vücuttaki kalsiyumun yararı olmaz. D vitamini eksikliğinde, 'raşitizm' dediğimiz kemik zayıflığı oluşmaktadır. Özellikle bebeklerde kemiklerin ve dişlerin güçlenebilmesi için D vitamini son derece önemlidir'' dedi.

  16 Temmuz 2007 12:KK50:38 Habergâh internet

  Vücutta bulunan kalsiyum D vitamini olmadan bir yararı olmadığını D vitamini alımının sağlanmasını söyledi..
  [sağlıklı yaşam... kalsiyum eksikliği... d vitamini...]

  D vitamini vücut sağlığı için önemli!!
  Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Uzman Dr. İsmail Topal, vücutta bulunan kalsiyumun, D vitamini olmadan bir yararı olamayacağını söyledi.

  Topal, yaptığı açıklamada, kalsiyumun, kemiklerin oluşumunu ve sağlamlığını sağlayan, kalp kasları ile diğer kasların kasılmasında etkili olan ve kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan, vücut için zorunlu minerallerden birisi olduğunu belirti.

  Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 2'sini oluşturan ve yüzde 98'i kemiklerde bulunan kalsiyumun, süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile karnıbahar, brokoli, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez gibi gıdalarda bulunduğunu kaydeden Topal, vücut için önemli vitaminlerden biri olan D vitamininin, bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayarak kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağladığını dile getirdi.

  Bebeklerin büyüyüp gelişebilmesi için yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade eden Topal, ''D vitamini olmadan vücuttaki kalsiyumun yararı olmaz. D vitamini eksikliğinde, 'raşitizm' dediğimiz kemik zayıflığı oluşmaktadır. Özellikle bebeklerde kemiklerin ve dişlerin güçlenebilmesi için D vitamini son derece önemlidir'' dedi.
   
 6. 21 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : angelike
 7. CUVCUV

  CUVCUV Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.246
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Bazı yiyeceklerdeki D vitamini

  [​IMG]
   
 8. 10 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : angelike
 9. atxixka81

  atxixka81 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.670
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  çok faydalı bilgiler vermişsin benimde sağ bacağımda vede kalçamda kireçlenme var çok ağrı yapıyor şuan ilaç kullanıyorum güzeşede çıkmıyorum çıkamıyorum doğrusu ne yapmam gerekiyor bu konuda bilgisi olan varsa yazsın lütfen tedavi sonunda tamamen geçermi bu hastalık şimdiden teşekkürler
   
 10. 11 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : angelike
 11. Efsane

  Efsane bendeniz,güneş55 Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  3.789
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  benimde sol kalçamda kireçlenme var ,d vitamini ,verdi dr suda eritip içilen

  güneşe niye çıkamıyorsun canım,canım bu hastalık tamamen geçmiyor ,tedaviyle ilerlemesi geciktiriliyor,

  ilerde amliyat bile olunuyormuş kalçadan ,ağrın oldumu yürüme,kilo varsa kilo verilcek ,
  arkadaşım bilgilerinize teşkkürler,,