Kemiklerinizi Güçlendirmek için Yapabileceğiniz 7 Şey

Konusu 'Menopoz' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 13 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  13 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Rakamlar yalan söylemez: Osteoporoz ulusal bir salgın hastalık. Bütün menopoz sonrası kadınlarının üçte birinde bu “sessiz hastalık” (yıllar içinde belirti vermeden gelişiyor) var ya da gelişiyor.

  O halde neden dert edesiniz ki? Çünkü osteoporoz, sonunda kemikleri zayıf, kırılgan ve çatlaklara elverişli yapıyor –özellikle kalça, omurga ve bileklerde. Ve her beş kişiden biri kalça kırığını takip eden bir yıl içinde ölüyor dolayısıyla bunlar katlanılacak sayılar değil. Gerçekten.

  Kalsiyumunuzu Alın

  Kemikleri güçlendirmek için kalsiyum önemli ve her ne kadar mandıra ürünlerinin kalsiyum almak için tek yol olduğunu düşünüyor olabilirseniz de, gerçek şu ki diğer kaynaklar daha da iyi olabilir. Sebze reyonu günlük kalsiyum dozunuzu aramak için iyi bir yer. Brokoli, Çin lahanası gibi yeşil yapraklı sebzeler hem kalsiyum hem de kemik sağlığının diğer bir bileşimi olan K vitamini için mükemmel kaynaklardır.

  D’nizi Emin

  Yani vitamin D. Kalsiyumun emiliminde onun yardımına ihtiyacınız var. İyi ki, kendi cildiniz güneş ışığına maruz kalınca D vitamini üretir. Haftada iki ya da üç kez, kolların ve bacakların, güneş koruyucusu olmaksızın, 10-15 dakika güneşe maruz kalması birçok insan için yeterlidir. Eğer cildiniz koyuysa ya da yeterince doğrudan güneş almamışsanız desteğe ihtiyacınız olabilir.

  İçkiyi Bırakın

  Beslenme çabalarınızı içerek atmayın! Alkol, D vitamin metabolizmanızla etkileşimde bulunarak bedeninizin kalsiyum emilinine etki eder. Artan alkol tüketimi hormon üretimini de etkileyebilir ve premenopozal kadınlarda düzensiz kanama periyodlarına ve testesteron düzeyinin azalmasına yol açar, her ikisi de osteoporoz riskini arttırır.

  Alışkanlığınızdan Vazgeçin

  Sigara içiyorsanız, işte size bırakmak için bir neden daha. Sigaranın kemik yoğunluğunu azaltarak kırık riskinizi arttırdığı anlaşıldı. Dahası, kemikler kırıldığında, sigara iyileşme sürecini de geciktirebiliyor çünkü sigara içiciler kanlarında daha düşük düzeyde oksijen (iyileşmek için şart) taşıyor. Sigara içen kadınların içmeyenlere göre ortalama beş yıl daha önce menopoza girdikleri anlaşılmıştır, osteoporoz risklerini arttıran bir şey.

  İlaçlarınızı Kontrol Edin

  Belirli ilaçlar osteoporoz riskinizi arttırabilir:

  Bağışıklığı baskılayanlar, prednison, steroidler, methotrexate ve cyclosporine dahil
  Triod ilaçları
  Anticonvulsanlar
  Aluminyum içeren antacidler
  Kolestrol düşüren ilaçlar
  Uzun dönemli heparin terapisi
  Bu ilaçlar kemik kaybını arttırırken ciddi durumların tedavisi için de şart olabilirler. Doktorunuzla ilaçlarınızın artı ve eksilerini konuşun.

  İlaç Yazdırmayı Düşünün

  Bazı ilaçlar osteoporoz riskinizi arttırabilirken, diğerleri hem tedavi hem de hastalığın önlenmesinde Amerikan Yiyecek ve İlaç Yönetimince onaylanmıştır:

  Hormon replasman terapisi (HRT)
  Alendronate sodium (Fosamax)
  Risedronate sodium (Actonel)
  Raloxifene (Evista)
  Calcitonin (Miacalcin)
  İlaçlar kemik bozulmasını yavaşlatır ya da durdurabilirken, çoğunun da yan etkileri vardır. Bu önleyici ilaçların sizin için doğru olup olmadığını doktorunuzla konuşun.

  Kanepeden Kalkın

  Yürüme, koşma ya da merdiven çıkma gibi ağırlık içeren etkinlikler kemik yoğunluğunu arttırmaya yardım ederken serbest ağırlık, ağırlık makinaları, egzersiz bandları ya da kendi beden ağırlığınızı direnç olarak kullanmak kas kitlesi yapmanıza yardım eder. Her iki tip egzersizi birleştirip rutininize katmak osteoporoza karşı korumaya yardım eder.