Kemoterapisiz kanser tedavisi

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve selinns tarafından 20 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  20 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : selinns
 1. selinns

  selinns Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma, göğüs kanserinin, kemoterapiye gerek kalmadan hormon ilaçları kullanılarak tedavi edilebileceğini belirledi. Ünlü tıp dergisi Lancet’ta yayınlanan araştırmaya göre, özellikle 40 yaşın altında ve menopoza girmemiş kadınlarda, karın altından implant yöntemiyle uygulanan Zoladex gibi hormon ilaçları, kemoterapi ile aynı etkiyi sağlıyor. Yöntemin yan etkisi ise kemoterapiye göre çok daha düşük.

  TEDAVİDEN SONRA HAMİLELİK MÜMKÜN

  12 bin denek üzerinde yapılan araştırmaya göre, yumurtalıklara yerleşen ilaç, burada kadınlık hormonu olarak bilinen ve kanser tümörlerini besleyen ‘östrojen’in üremesini geçici olarak önlüyor. Bu ilaçlar, östrojen seviyesini ayarlayan LH adlı hormonu da engelleyerek geçici menopoz yaşanmasına neden oluyor. Yöntemin, kemoterapi tedavisinin neden olduğu kısırlık riskini de ortadan kaldırdığını anlatan araştırma ekibinin başkanı Jack Cuzick, “Geçici menopoza rağmen tedavisini tamamladıktan sonra ilaç kullanmayı bırakan bir hasta, iki yıldan sonra yeniden doğurganlığını kazanabiliyor” dedi.

  KEMOTERAPİYLE BİRLİKTE BAŞARI ORANI YÜZDE 50

  Erkeklerdeki prostat tedavisinde de kullanılan hormon ilaçları ile tedavi, hastalarda yüzde 30’a kadar başarı sağlıyor. Tedavi yöntemi, kemoterapiyle birlikte uygulandığı zaman ise bu oran yüzde 50’ye kadar çıkıyor.

  Yöntemle, kanser vakasının ikinci kez ortaya çıkma ihtimalinin yüzde 13 oranında azaldığı da belirtildi.

  Akşam