kendi cenaze töreninizi düşünmek

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve EU1 tarafından 24 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

24 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

KENDİ CENAZE TÖRENİNİ DÜŞÜNMEK

Hele hele musalla taşında yatan bir yakını ise, onu ve yaşamını yakından biliyorsa, neler düşünür insan tabuta bakarken?.. nasıl değerlendirir, yorumlar eleştirir o ölünün yaşamını ?.. Güzelliklerle dolu yaşamına neleri dert etmişti kendine ... etmeseydi daha mutlu olmaz mıydı. Deriz kendi kendimize. Yapmak isteyip de yapamadığı durmadan ertelediği bir yığın şey vardı yapsaydı, yapmadan gitmeseydi.
    Her cenazeden yaşam dersleri alarak döneriz, ama kısa zamanda bu dersleri unuturuz.
    Bir daha bir cenaze töreninde musalla taşına bakarken "orada ben olsaydım diye" düşünün. Nasıl bir hayat yaşamış olarak öte tarafa gidiyor olurdunuz acaba .. Acaba, oradan geri dönme ve yeniden yaşama şansı verilse, öncelikleriniz gene böyle mi olurdu?.. "yahu neleri dert edinmişim .. nelerle boşuna üzülmüş, beni sevenleri üzmüşüm ... değer miydi?.. diye kaç şey sayardınız?..
    "Şu şu vakitlerimi böylesine boşa harcayacağıma, şu şu aptalca şeyleri kendime dert edeceğime, sevdiğim çok sevdiklerimle en güzel geçecek günleri aptalca kırgınlıklar, kavgalar, inatlar yüzünden ziyan edeceğime, en sevdiğim şeylere ve insanlara ayırsaydım" diye ömrümüzün neredeyse yarısını başka türlü yaşamak istemez miydiniz?..
    KENDİNİZİ KENDİ CENAZE TÖRENİNDE HAYAL ETMEK, size dönüp geriye bakmak ve her şey bitmeden hayatınızda bazı önemli değişiklikler yapmak fırsatı verir.
    Ölümden söz etmekten korkulan bir toplumda insanın kendi ölüm anını düşünmesi zor . Ama iyi fikir. İnsanın kendi ölümü ve yaşamını bir arada düşünmesi iyi fikir gerçekten. Bu sayede nasıl bir insan olduğumuzu hatırlar, hayatınızda sizin için en önemli öncelikleri daha iyi sıralarsınız.
    Kendi cenaze töreninizi düşünmek sizin için bir "uyandırma zili" olabilir. Şu an düşünün .." Şu an gidiyorum" deyin ve hayatınızın muhasebesini yapın, artılarını eksilerini çıkarın ..
    Eğer yaşasaydım neleri yapmaz, neleri öncelikle yapmak için çırpınırdım deyin ..
    Ve işte zil çaldı...
    Uyanın ..
    Ne mutlu size işte yaşıyorsunuz ..
    Bu fırsat elinizde ..
    Hadi bakalım, başlayın,
    BAŞTAN...

2. 26 Mayıs 2007
  3. jared

jared Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet cenaze törenini düşününce insan 4 elle sarılıyor tekrar hayata....
    güzel paylaşımın için teşekkürler...

4. 26 Mayıs 2007
  5. AyseniL

AyseniL Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    can dündarın bununla ilgili bir yazısı vardı bence onu okusanız daha çok etkilenirdiniz, inanılmaz bişi yaa düşünsenize...
    zergül sağol canım, düşünceli bi paylaşım :))

6. 26 Mayıs 2007
  7. furtti

furtti Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet ınsan keske bunuda yapmasaydımda söle olsa diyor bence ilk basda o keskeleri kaldırırsak sanırım daha iyi olur.ozaman ölügümüzde huzurlu ölürüz hiç degilse

8. 27 Mayıs 2007
  9. nane63

nane63 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    TESEKKURLER paylasimin icin tulerim urperdi dusununce keskelerin ve hatalarin basimiza gelmeden ornek cikarta bilsek isisten gecmeden

10. 29 Mayıs 2007
  11. gamze_3517

gamze_3517 Guest

ya ben artık alışkanlık haline getirdim uuyumadan önce bunun hayalini kuruyorum..annemin cenazemdeki halini düşünüyorum kafayı yicek gibi oluyorum ağlıyorum ..offf

12. 29 Mayıs 2007
  13. NEJLXOX

NEJLXOX Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende çok Düşünmüşümdür Cenazemi Annemin Haykirmalarini,çocuklarimin çirpinişlarini çok Kötü Oluyorum Zaten çabuk Ağlayan Bir Yapim Var Gerisini Düşünün Artik

14. 2 Haziran 2007
  15. EU3

EU3 Guest

Düşünmek Bile Istemiyorum.

16. 6 Haziran 2007
  17. çalxixkuxsxu

çalxixkuxsxu Aklım egede kaldı...... Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hayatın aslında en büyük gerçeği ama insan nedense pek düşünmek istemiyor çünkü hep başkalarının cenazesini görüyoruz bize uzakmış gibi geliyor oysaki bir nefes yakınımızda keşke sık sık bunu hatırlasak

18. 6 Haziran 2007
  19. HanimAga

HanimAga Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sekilde düsünmek dini bakimdan ele alinabilir... Fakat insanin kendini iyi hissetmesine hic bir faydasi olacagina inanmiyorum...
    Bari oldu olacak, kendini mezara koyarken ve kabir icinde yatisina kadar düsün, belki daha iyi hissedersin...

Caniniz SIKILDIKCA ya da kendinizi cok kötü hissettikce bu sekilde yapin, kendinizi nasil hissedeceinizi ...
    Düsüncesi bile kafayi yemeye yetiyor da artiyor bilebenneyaptımki