Kendi kendine gizli sabotajı 10 adımda bulun ve durdurun

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Madamiks tarafından 21 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 1. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Az bilinen ve çoğu zaman inkar edilen bir gerçek var ki insanlar size sizin gizlice istediğiniz biçimde davranırlar. Başkalarının size nasıl davranacağını belirleyen sessiz talebiniz, karşılaştığınız herkesi kapsar ve herkes tarafından algılanır.

  İçinizdeki görünmeyen yaşam nedir? Herhangi bir insan ya da olay ile karşılaştığınızda, görünmeye çalıştığınız şeklin tersine, esas hissettiklerinizdir.

  Başka bir deyişle, içinizdeki görünmeyen yaşam, gerçek içsel durumunuzdur. Herhangi bir sözcük alışverişi olmadan çok önce, başkalarıyla iletişim kuran iç halinizdir. Sizinle karşılaşan biri, önce iç benliğinizden gelen bu sessiz işaretleri algılar. Bu noktadan itibaren, söz konusu işaretlerin okunmasıyla, ilişkinin temeli oluşur. Ne zaman iki insan karşılaşsa perde arkasında süren bu görünmez diyalog, genel olarak “birbirini tartmak” olarak algılanır.

  Genellikle, önümüzde bir güç olarak duran ve başkalarını da etkilemeye çalışan, keşfedilmemiş bir zayıflık tarafından kendimize karşı davranmaya zorlanırız. Bu, kendi kendine gizli sabotajdır. Bir torpilin, vurduğu gemiyi harap etmesi gibi, bu sabotaj da kişisel ve iş ilişkilerimizde dibe vurmamıza neden olur.

  Kontrol etme ya da baskın çıkma ihtiyacı duyduğunuz, böylece “istediğiniz” biçimde muamele göreceğinizi umduğunuz herhangi bir kişi, her zaman sizi kontrol edecek ve size davranışları buna göre olacaktır. Neden? Çünkü, herhangi bir istekte bulunduğunuz bir kişi, psikolojik açıdan düşünürsek, her zaman gizlice sizi kontrol eder.

  Hiç kimse durup dururken bir başkasına göre daha güçlü ya da üstün olma isteği duymaz. Ancak içinde diğer kişiye göre daha zayıf ya da yetersiz olduğunu gizliden gizliye hisseden bir ruhsal karakter varsa, bu olabilir.

  Başka bir kişinin önünde güçlü görünmek için yaptığımız her hareket, aslında o kişi tarafından bir zayıflık olarak algılanır. Bu tespitten şüphe duyuyorsanız, kendi ilişkilerinize ait eski etkileşim ve sonuçları gözden geçirin. Genel kural şudur; başkalarının saygısını kazanmak için ne kadar çok uğraşırsanız, kazanma şansınız o kadar azalır.

  Öyleyse, iş başındaymış gibi görünmek amacıyla davranış kalıp ya da tekniklerini öğrenerek başkalarının size karşı muamelelerini değiştirmeye çalışmanın bir anlamı yoktur. Güçlü olmaya çalışmaktan vazgeçin. Bunun yerine, kendinizi zayıf davranmak üzereyken yakalayın. Bu garip talimata çok şaşırmayın. Kısa bir açıklama, bu önerinin akılcı yanını ortaya çıkaracaktır. Aşağıda, başkalarıyla ilişkilerinizi güçlendirdiğinizi sanarak yanılgıya düştüğünüz ve büyük ihtimalle kendinizi gizlice sabote ettiğiniz durumlara 10 örnek sıralanıyor:

  1. Bir kimsenin gözüne girmek için ona yaltaklanmak
  2. Birinin iyiliği için zoraki ilgi göstermek
  3. Ortamı yumuşatmak için önemsiz şeyler söylemek
  4. Birinin sözünden çıkmamak
  5. Birinin onayını almaya çalışmak
  6. Birinin size kızgın olup olmadığını sormak
  7. Nazik bir sözcük aramak
  8. Birini etkilemeye çalışmak
  9. Dedikodu yapmak
  10. Başkalarına kendiniz hakkında açıklama yapmak

  Bir dahaki sefer yukarıdaki davranışlardan herhangi birine teslim olmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde, kendinize hızlı ve basit bir iç test uygulayın. Bu test, kendinizi sabote etmenize neden olabilecek, keşfedilmemiş zayıflıkları arayıp bulmanıza ve yok etmenize yardımcı olacaktır.

  Ne yapmalısınız? Bir baskı kontrolü yapın.

  Nasıl yapacaksınız?

  Uyanık davranın ve yapmak üzere olduğunuz açıklamanın ya da size sorulmadan vermek üzere olduğunuz yanıtın gerçekten istediğiniz şey olup olmadığını anlamak için, kendi içinizde ruh halinizi hızla gözden geçirin. Yapmazsanız oluşabilecek açıklanmamış bir sonuçtan korktuğunuz için mi konuşmaya yeltendiniz?

  İçten içe bir baskı hissettiğinizi bilmek, şu gerçeğin kanıtıdır: Açıklamanın, yaltaklanmanın, etkilemenin, gevezeliğin ya da içsel baskıyla yapmaya zorlandığınız ve kendi kendini sabote etmeye yönelik herhangi bir hareketin temelinde siz değil, bir tür korku vardır.

  Kendinizi kapıp koyvermenizi salık veren bu baskıyı hissettiğiniz her an, onun taleplerine teslim olarak baskıyı ortadan kaldırmayı, kibarca ama kararlı bir biçimde reddedin. Siz kanıp fırsat vermedikçe korkunun hiçbir söz hakkı olmadığını bilirseniz, başarıya daha çabuk ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla, sessiz kalın. Bilinçli sessizliğiniz, kendi kendine sabotajı durdurur.

  Özel Özet: Yaşamınızın her anında, ya kendinizi yönetirsiniz ya da yönetilirsiniz.

  Yazar: Guy Finley

  alıntı
   
 2. 21 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 3. secret85

  secret85 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  90
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  paylaşım için teşekkürler canım eline sağlık opuyorumnanaktan
   
 4. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 5. Deryacik

  Deryacik ...KUAFÖR OLDUM BEN... Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7.811
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  vayyy çok doğru yaa
  Teşekkürler canım paylaşımın için
   
 6. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 7. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Bende okuduğunuz için teşekkür ederim.
   
 8. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 9. burcu_brc

  burcu_brc Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  944
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 10. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 11. leylek82

  leylek82 çok zor bazen.... Pro Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.664
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  şu sonuncu şıkkı hep yapıyorum ya
  nasıl yapmıycam bi de onu bulsam
   
 12. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 13. snur42

  snur42 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.784
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  çok güzelmiş....inş uygularız:)
   
 14. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 15. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Kendinize güveniniz ile alakalı bu,siz sadece kendiniz için önemlisiniz bunu untmayın,bir açıklama gerekiyorsa bu sadece sizin için özel olanlaradır.Bırakın diğerleri size açıklama yapsın :))
   
 16. 22 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 17. sevinctas

  sevinctas Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  güzel paylaşım, teşekkürler...
   
 18. 12 Eylül 2010
  Konu Sahibi : Madamiks
 19. Maip

  Maip Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.969
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  61
  ben ne zaman bir ortama girsem yeni tanıştıklarım olsun eskiden tanıdıklarım olsun muhakkak pozitiflikler etrafımda dolanmaya başlardı. o kadar rahat olurdum ki kendime güvenim tamdı, devamlı aldığım tepkiler "ne kadar canlı kıpır kıpır fıkır fıkır cana yakın sevimli tatlısın" olurdu.

  ama son bir senedir bir ortama girdiğimde tedirgin oluyorum o eski rahatlığı içimde hissedemiyorum, bunun sebebinin de sınavlara dalarken aldığım fazladan 10 kilo olduğunu düşünüyorum, kendime olan güvenim, neşem, hayata olan bağlılığım sanki sarsıntıya uğramıştı, konu sadece dış görünüşümdeki farklılık değil, o farklılığa sebep olanlardı, sınav stresleri, hareketsizlik, spordan uzaklaşmak, miskinleşmek, yediklerine dikkat etmemek bunların hepsi içimi ve çevremi kara bir bulut gibi sarmıştı.

  bu sessiz taleplerim yüzünden ( bakın bana kendime saygımı kaybettim siz de bana o eski canlı kendine güvenen maip gibi davranmayın artık) bana karşı yaklaşımların da farklılaştığını keşfettim.
  ne olursa olsun insan sonuna kadar kendini sevmeli kendine güvenmeli..