Kendi ses kaydımız bize niye garip gelir?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve Eylul tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

30 Ocak 2009
    Konu Sahibi : Eylul
  1. Eylul

Eylul Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    İnsan teybe kaydedilmiş kendi sesini dinlerken hayli şaşırır. Hatta o sesin kendisine ait olmadığını bile söyleyebilir. Halbuki bir başkasının sesi teypten dinlenirken normal konuşma sesi ile bir fark duyulmaz.

Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden sinyaller vasıtasıyla o sesi duymuş oluruz.

İnsanın kendi sesi kendisi için özeldir. Sizin dışınızdaki herkes sesinizi sizin duyduğunuzdan daha farklı duyarlar. Çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp, havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz.

Bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp, diğer insanlara ulaştığı gibi kendi kulağınıza ulaşır. Diğer taraftan da başın içinden, kemiklerden, kaslardan geçerek içerden kulaklarınıza ulaşır. Beyin bu iki farklı yerden gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız.

İnsanın başı içinde kemikler, kaslar, sinüsler, beyin ve çeşitli salgılar vardır. Bunların kimi sert, kimi yumuşak, kimi de sıvıdır. Bunların her birinin sesi geçiriş özelliği farklıdır. Kafa içindeki iletişimde genel olarak sesin düşük frekanslı kısımları kuvvetlenir. Bu nedenle sesiniz kendinize başkasının duyduğundan daha farklı tonda gelir.

Teypteki sesiniz ise kulaklarınıza diğer insanlara ulaştığı gibi havadan ulaşır. Aslında o sizin, herkesin tanıdığı hakiki sesinizdir ama size yabancı gelir. Kafanızın içinden gelen sesi daha iyi duyabilmek için iki kulağınızı sıkı sıkıya kapatın ve konuşun. Duyduğunuz ses aşina olduğunuz sesinizin kafanızın içinden geçip gelen kısmıdır.

alıntı

gizemliafra bunu beğendi.
  2. 30 Ocak 2009
  3. Egem

Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

Beğenildi:
    9.435
    Ödül Puanları:
    238
    bende düşünmüştüm bu konuyu bilgin için teşekkürler

4. 30 Ocak 2009
  5. Japon KIZ

Japon KIZ IŞIL' IM Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Cidden çok şaşırıyorum bende, hatta benim sesim bu kadar çırtlak değil demişliğim bile vardır kaydirigubbakcemile3

6. 30 Ocak 2009
  7. Eylul

Eylul Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    Bazen telefonla görüşme yapyığımda ses yankı yapar kendi sesimi duyarım ve inanın bu ses bana mı ait dediğim çok olmuştur

8. 30 Ocak 2009
  9. XOXzlem

XOXzlem İNŞALLAH BİR GÜN........ Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    196
    valla bende hep merak ederdim bunu çok saol .........

10. 30 Ocak 2009
  11. __sariseker__

__sariseker__ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bnmde merak ettiğim bi konuydu,,teşekkürler =)

12. 30 Ocak 2009
  13. EU3

EU3 Guest

bende hiç beğenmem teypten gelen sesimi
    kalın kalın çıkıyor :))

14. 30 Ocak 2009
  15. curious

curious Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet aynen bunu bende hep merak etmişimdir saol paylaşımın için. Aslında düşününce tamam insana kendi sesi garip geliyo aaa bu benim sesimmi diyoruz ama çoğumuz ayy ne iğrenç sesim var yaa bu benmiyim diyoruz kimse de aa ben sesimin bu kadar güzel olduğunun bilmezdim demiyo orası da garip dimi kızlar yani biraz düşük bi anlatım oldu ama şimdi okuyunca o açıdanda düşündüm:)) yani tamam garipsiyoruz sesimizi ama niye olumsuz:)))

16. 30 Ocak 2009
  17. DilaNaz

DilaNaz Körler sağırlar,birbirini ağırlar. Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    153
    evet ya bende hiç sevmem kayıtlardaki sesimi.
    kendi duyduğums esim daha güzel benim..........

Son düzenleme: 30 Ocak 2009
  18. 30 Ocak 2009
  19. azelya55

azelya55 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    curious çok doğru söylemiş.Kimse gerçek sesinden memnun değil.Ben de memnun değilim boru gibi geliyor videodan izlediğimde kafamçokkarıştı
    Ama herkesin duyduğu sesin gerçek sesim olduğunu öğrendiğim iyi oldu...Bundan sonra konışmıciiim :tomato: