Kendine Güven Problemi

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve cartoongirl tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

30 Aralık 2009
    Konu Sahibi : cartoongirl
  1. cartoongirl

cartoongirl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Çocukluğumdan beri bir türlü kendime güvenemiyorum. Sürekli hareketlerimi kısıtlıyor, başkalarının yanında rahat olamıyorum. Acaba beni ayıplarlar mı, yaptıklarımı saçma mı buluyorlar? diyerek tedirgin oluyorum. İş hayatıma da yansıyor bu. Kendime güvensizliğimi karşıya belli edince, bana sorumluluk vermek istemiyorlar ve ben yükselemiyorum. Şu an işsizim, görüşmeye gidince sanırım güvensizliğimi anlayıp beni çalıştırmak istemiyorlar. Bunun dışında toplulukta konuşamıyorum, sessiz kalıyorum. Arkadaşlarımın benimle görüşmeyi pek istemediklerini onlara sıkıcı geldiğimi düşünüyorum. Hep keşke arkadaşım x gibi olsaydım diye başkalarına özeniyorum. Ne yapabilirim? Çok mutsuz oluyorum böyle.

2. 1 Ocak 2010
  3. inna

inna Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Güven çok önemlidir.Örneğin bir ortama girdğimizde öyle birileri takılırki gözümüze kendine güvenen konuşan gıptayla bakarız.

Kendine güvenememek bu neden olabilir bunun nedenlerini bi kavra neden böyle düşünüyorsun yada neden böyle davranaman gerektiğni düşünüyorsun? Herneolursa olsun kendine güvenmelisin canım çnkü sen kendiine güvenmezsen kimse sana güvenmez klişe ama çok doğru bi söz.
    Kendine güven kim ne senden daha üstünki öncelikler dik dur bi fikrin olduğu zaman doğruda olsa yanlışta olsa paylaş hiç çekinme . Bir iş görüşmesine mi gidiyosun mesela giyin güzelce tertemiz gidiceğin yerin yani çalışıcağın şeyle ilgili bikaç bişyeler oku bilgi sahibi ol sonrada ileri bakarak git kendine güven sen kendine güvenilir bi görüntü verirsen iş veren sana sorumluluk vermekten çekinmez Kendine güven ne olursa olsun.
    Umarım birazda olsa sana yardımcı olur yazdıklarım ...

4. 1 Ocak 2010
  5. tektane

tektane 22.22 :) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    cnm bana göre önce boşvereceksin onun bunun ne deyip ne düşündüğünü, kimine göre mantıklı gelen kimine göre saçma gelebilir.o yüzden sen nasıl rahat oluyorsan o şekilde hareket et, kendini hiç kasma.

bu konuda da inna ya katılılıyorum. işi alacağın yer hakkında bilgisiz olmak insanı ister istemez belirsizliğe ve sonra da güvensizliğe sürüklüyor. iş görüşmeleriyle ilgili birçok makale var nette. ne tip sorular gelebilir, neler yapılabilir hepsi yazıyor. en azından belli başlı sorular vardır "bizi tercih etmedeki sebebiniz nedir?" yada "sizi diğerlerinden ayıran özellikleriniz neler ki biz sizi işe alalım" vs. bunların cevaplarını önceden hazırlarsan kilitlenmezsin.

böyle durumlar yavaş yavaş aşılıyor, o yüzden çok da kendini kasma niye böyle oluyo
    diye. yerimseniben

6. 1 Ocak 2010
  7. ladyyuppi

ladyyuppi namidiger platonik_ask ;) Üye

Beğenildi:
    83
    Ödül Puanları:
    153
    birde su varki, söyle düsünmelisin en basta... hepimiz birer insaniz, karsimdaki benim gibi
    bir insan.. oda dünyaya geldiginde hic bisey bilmiyordu bende... kimse kimseden daha önemli
    degildir... kendini önemsemen gerekir.. bende bir insanim, degerliyim, benimde yapabildigim sunlar
    sunlar var, ama baskalarinda yok diye düsünürsen hep, biraz olsun anlarsin aslinda herkesi
    gözünde büyütüp kendini kücültürken, güvensiz kaldigini...yerimseniben

8. 1 Ocak 2010
  9. cartoongirl

cartoongirl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Teşekkür ederim öneri ve cevaplar için. :)

10. 8 Ocak 2010
  11. caramino

caramino Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Yetişme tarzına baglı canım ama rahat olucan bu hayattaa..

12. 15 Ocak 2010
  13. On41

On41 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    alkisalkisalkis

14. 16 Ocak 2010
  15. f.b.t.l

f.b.t.l rabbim hayırlısını ver Üye

Beğenildi:
    213
    Ödül Puanları:
    113
    bende aynı senin gibiyim canım.kesin emin olup bildiğim şeyleri bile söylemekten çekinirim çoğu zaman.bende kendime çok güvenen biri olmayı isterdim.kalabalık ortamlarda hep çekingenimdir.bu huyumu hiç sevmiyorum ama bu huyumda annemin rolü çok büyük.küçüklüğümden beri biryere gitmeden önce tembihler başlardı.bişey isteme,büyükler konuşurken konuşma.....daha nelerr nelerr..o yüzden küçükken nasılsam öyle devam edip gitti..

16. 16 Ocak 2010
  17. DERin83

DERin83 RUZGARİN ANNESİ:-) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    kendine güvenmek istiyorsan önce kendinle dalga geçmeyi bileceksin arkadaşım

18. 22 Ocak 2010
  19. nilseri

nilseri Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bunlar derin mevzular bir kaç kelime okuyarak olucak işler değil...güvensizlik neye bağlı onları bulmak lazım..aslında tam bir terapi süreci gerekli...bunun yanında giyimin insan üzerindeki müthiş etkiside var...güzel giyinmek önemli...yazıyorum ama siz gelin bide bana sorun donanım var iletişim var evde olduğum için paspal giyiniyorum.bebişimde var.bazen kapı çalınıyor kapıyı açıyom karşımdaki evin hanımıyla görüşebilirmiyim diyor...hah hah haaa evin hanımı benim yahuu...