Kendini Affet!!!

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve serenn tarafından 1 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  1 Şubat 2008
  Konu Sahibi : serenn
 1. serenn

  serenn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  474
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  İyi bir insan olmak hiçbir zaman kötü şeyler yapmayacağımız anlamına gelmez. İnsan olmanın bir özelliği de hatalar yapmaktır. Eğer, dikkatli bir değerlendirmeden sonra, bazı şeyleri yanlış yaptığınız sonucuna varırsanız, o zaman kendinizi affetmek suçluluk ve utancınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Kimse mükemmel değildir. Hepimiz, herhangi bir zamanda, kendi standartlarımızı ya da kurallarımızı ihlal etmişizdir. Eğer yaptığımız şeyin bizim kötü olduğumuz anlamına geldiğine inanırsak kendimizi suçlu ya da utanç içinde hissederiz. Fakat ihlaller her zaman kötü olduğumuz anlamına gelmez. Davranışlarımız belli bir durumla ya da yaşamımızdaki belli bir dönemle ilgili olabilir.

  Kendini affetme, yaptığımız bir ihlalin ya da hatanın anlamındaki yorumun değişmesini sağlar. Değerlendirmemiz, "bu hatayı yaptım çünkü ben berbat biriyim" fikrinden "bu hatayı yaşamımın berbat bir döneminde bu şekilde davranmayı umursamadığım bir zamanda yaptım" fikrine dönüşebilir.


  Kendini affetme aynı zamanda kendi eksiklerinizi ve hatalarınızı fark etmeyi, kusurlarınızı kabul etmeyi ve yaşamın üst üste yapılan hatalardan oluşmadığınızı farketmenizi de içerir. Kendini affetmek kendi iyi ve kötü özelliklerimizi, güçlü olduğu kadar zayıf yanlarımızı, artı değerlerimiz kadar eksik yönlerimizi fark etmeyi barındırır.


  ALINTIDIR.