Kendini dinlemek

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve realist tarafından 30 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  30 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Kendini dinlemek
  Biz farkında olmasak da o hep bizimle. Hep konuşuyor. Hiç uyumuyor. Ama biz günlük hayatın içinde öyle çok doluyoruz ki, onu göz ardı ediyoruz.

  Hepiniz yaşamışsınızdır; bir konuda iki farklı düşünceniz olduğunu..

  Bir yanınız evet derken diğeri hayır diye bağırır.

  Biri git der diğeri kal. Biri cesurdur biri korkak.

  Siz ve biri daha vardır içinizde sanki. Karar veren, düşünce üreten, yönlendiren, iki tane siz.

  Doğrudur. Bir siz varsınız, bilinçli beyniniz. İkincisi de bilinçaltınız.

  Ve doğruyu bilen daima O’dur.

  Bilinçaltımızı ne kadar sıklıkla dinlersek, onun söylediklerini yaşama geçirirsek, o denli kolay yaşarız hayatımızı da..

  Biz farkında olmasak da o hep bizimle. Hep konuşuyor. Hiç uyumuyor. Ama biz günlük hayatın içinde öyle çok doluyoruz ki, kendimizin en önemli parçasını göz ardı ediyoruz.
  Bilinçaltı ile bağlantı kurmanın çok çeşitli yolları var. Ben kendi denediğim en kolay 4 taneyi ve başarılı olduklarımı paylaşacağım sizlerle.
  1.yöntem:
  Rüyalar:
  Emin olmadığınız her neyse yada sorununuz yada merak ettiğiniz.. bir kağıda yazın uyumadan önce. Ve o yazdığınız dışında bir şey düşünmeden uyuyun. Konsantre olmanızın başarısına göre o gece yada birkaç gece sonra rüyanızda mutlaka cevabınızı alacaksınız.
  2.yöntem:
  Sarkaç:
  30cm’lik bir ip ve bir yüzüğe ihtiyacınız var. Yüzüğü ipe geçirin ve ipi uç noktalarından tutun. Sallamayın sadece tutun. İp öne geriye gidecek yada daire çizerek dönecektir. Bu dönüşlerin birini evet diğerini de hayır olarak tanımlayın. Bunu ipe, yüzüğe ve kendinize yüksek sesle söyleyin. En basit soruyla başlayın: benim adım xx mi? Sarkacınızın size cevabı söyleyişini görün ve devam edin gerçek sorularınıza.
  3.yöntem:
  Yazı:
  Bu benim en sevdiğim ve en sık kullandığım yöntem. Yazı yazdığınız eliniz hangisiyse onunla boş bir kağıdın üzerine sorunuzu yazın. Sonra kalemi diğer elinize alın ve yazmaya başlayın. Yazmayı deneyin yani. Önce ne yazacağını bilemiyor tabii insan. Bu yüzden sorunun kendisini yazmayı deneyerek başlayın. Ondan sonrası çok kolay gelecek zaten.
  4.yöntem:
  Sohbet:
  Yüksek sesle konuşmaya başlayın. Karşınızda bir arkadaşınız varmış gibi. Siz sorun o söylesin. Bunu yaparken rahatladığınız noktada karşınızdaki arkadaşınızın(!) söyledikleri bilinçaltınızdan gelenler olacaktır ve inanın çok işe yarayacaktır.
  Dilek Öztürk,
   
 2. 29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : realist
 3. EU3

  EU3 Guest

  akannehirakannehir
   
 4. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : realist
 5. nesrinkocal

  nesrinkocal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ınsanın kendini tanımaya çalışması, kimi anlarda durup "içine" bakması ve içindeki çatışmaları çözmesi (buna ister bilinçaltı diyelim, ister başka birşey) gündelik yaşamına, ilişkilerine de yansıyacaktır ve daha huzurlu ve kaliteli bir yaşam sürecektir. Siz bunun için uğraşıyorsunuz, ne güzel:)
   
 6. 19 Ekim 2010
  Konu Sahibi : realist
 7. matahari_

  matahari_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.438
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Çok ilginç öneriler, denemeye değer a.s