Kendinize Bir İyilik Yapın Akraba Ziyaretini Ciddiye Alın

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve Bonus tarafından 16 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Bonus
 1. Bonus

  Bonus ¬Deniz gören evdeki teras ~~ Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.877
  Beğenildi:
  44.073
  Ödül Puanları:
  463
  Toplum olarak bir hafıza kaybı mı yaşıyoruz diye endişelenmeden edemiyoruz.Zira önceleri "evin bereketi" olarak gördüğümüz büyüklerimizi, şimdilerde başımızdan savmanın en pratik yollarını arıyoruz.Herhalde bunun için, ana babalarımızı, nine ve dedelerimizi daha rahat etsinler, huzur bulsunlar bahanesiyle huzurevine bırakıyoruz.

  evlerimizden bereketin ve huzurun kayboluşunda, eşler arası geçimsizliğin boşanmaların artışında sıla-i rahimin önemi ne kadar diye düşünmek çoğumuzun aklına bile gelmez.
  Allahın akraba ziyaretine verdiği önceliği idrak etsek, yaşadığımız pek çok sıkıntının sebepleri arasında bu husustaki gevşekliğimizin bulunabileceğini fark ederiz.
   
 2. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Bonus
 3. EU1

  EU1 Guest

  Bonussssssssssssssssss
  canımmmmmmmmmmmmmmm
  geldin mi sen
  nerelerdeydin inş iyisindir canım....
   
 4. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Bonus
 5. Bonus

  Bonus ¬Deniz gören evdeki teras ~~ Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.877
  Beğenildi:
  44.073
  Ödül Puanları:
  463
  Günümüz insanını bunalıma sürükleyen ciddi açmazlardan biri de akraba,komşu ve arkadaşlıklarla sağlıklı bir iletişim kurulamaması.Çoğumuz büyüklerimizden veya nostalji yüklü kitap ve filmlerden bilir ve hissederiz ki, eskilerin dostluğu ve akrabalığı bir başka imiş.

  Terk edildiğinde cezası acele verilen akrabalık bağı, ülkemizde tamamen boş verilmemiş olacak ki, ruhsal rahatsızlık vakaları hala, diğer ülkelere nazaran daha az yaşanıyor çok şükür.

  "Ağaç dalıyla gürler " denir.Kişi akrabasının çokluğula güçlenir, kuvvet bulur anlamına gelen bu sözün geçerliliğini bugün psikolog ve sosyologlar da vurguluyor.

  Memory Center Psikiyatri uzmanlarından Alper Evrensel, intihar vakalarının çokluğu ile kişilerin yalnızlaşmasının paralelliğinden bahsediyor.Daha sıcak ilişkilerin yaşandığı köy ortamlarında akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin, kişiyi ciddi sıkıntılara karşı koruduğunu ifade ediyor ve ekliyor :

  "İş kaybı, fakirlik, arkadaşsızlık, işten ayrılma veya çeşitli çevresel olumsuzluklar intihar düşüncesine sebebiyet vemişse, bu kişiyi teskin edecek, arayıp hal hatır soracak, yakın ve samimi kişilerin varlığı ruhsal bozukluğu ortadan kaldırabilir.


  Kalabalıklaşan şehir ortamında yalnızlaşan, büyük sitelerde küçücük ailesiyle akrabalarından uzak yaşayan insanlarımız, ruhsal sıkıntılara yakalanma açısından nispeten fazla risk altında.

  Çekirdek aile dediğimiz yalnızca anne-baba ve çocuklardan oluşan yapılarda, akrabalık bağı daha zayıf kalıyor.

  Dünya belli bir yöne doğru akıyor ve biz uyum sağlıyoruz.Gençlerimizin, büyüklerimizden uzak, daha maddiyatçı, mal birikimi kaygısıyla kendi işinden başka şeyleri düşünemeyecek tarzda programlanmaları sorunlarımızın temelini oluşturuyor."


  Bireylerin neden koptuğunu ve ruhsal sıkıntıların niçin yaygınlaştığını bu şekilde açıklayan Alper Evrensel'e göre sosyaliğin dolu dolu yaşandığı nitelikli gerçek ilişki, günümüzde ancak akrabalarla paylaşılabiliyor.

  "İnsan yaradılışı itibariyle sosyal.Toplum içinde yaşıyor ve işetişim kurabileceği ortamlara ihtiyaç duyuyor.Günümüz şartlarında ise çoğu ilişki sanal.Hemen yanı başımızdaki iş arkadaşımızla dahi selamdan öteye gidemeyen bir ilişkimİz olabiliyor.
  Aynı otobüste, aynı odada, aynı apartmanda, aynı sitede ama dünyalar kadar uzak ve "iyi akşamlar" ı geçmeyen sığ diyaloglara sahip olabiliyoruz.Böylece kişi ancak akrabalarıyla yaşadığı ilişkiden keyif alır hale geliyor."

  SEMERKAND Aile dergisi

   
  Son düzenleme: 16 Temmuz 2008
 6. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Bonus
 7. Bonus

  Bonus ¬Deniz gören evdeki teras ~~ Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.877
  Beğenildi:
  44.073
  Ödül Puanları:
  463
  Akraba ile beraber anne babalarımızıda önemsememiz lazım diye düşünüyorum.Bazen onlarla uzak akraba gibi oluyoruz.