Kendinizi Keşfe Çıkın!

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve 1BukeT tarafından 6 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  6 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  “Bir insana olduğu gibi davranırsan olduğu gibi kalır. Olabileceği gibi davranırsan olabileceği gibi olur.” (Goethe)


  Bugün, engelli ya da engelsiz hiç fark etmez, pek çoğumuz bu şekilde yetiştirildiğimiz için hayallerimizin peşinden koşamadık, koşturulmadık. Hele bir de özürlüysen hayal kurmak bile gereksizdi. Zaten sakatsındır ve bu halinle ne yapabilirdin ki?
  Belki de hayal kurmayı bile öğrenemedik. Belki de hayallerimiz bastırılmaya çalışıldı. Her zaman çevremizin istediği gibi bir insan olmaya çalıştık. Bizim yapabileceklerimizin sınırlarını hep başkaları çizdi. İçimizden attığımız çığlıkları dışarı yansıtamadık. Sesimiz bir düğüm oldu boğazımızda, yastıklarımızı ıslattık belki de sabahlara kadar.
  Biz hep korunmaya muhtaçtık. Belki de aciz olduğumuzu düşünüyorlardı. (Hangi kul aciz değildir ki?) Her köşeden bize zarar gelebilirdi. Dışarısı tehlikelerle doluydu. Ne gereği vardı hayal kurmanın? Nasılsa duymuyorduk, görmüyorduk, yürüyemiyorduk. Ayağımız ya da gücümüz yoktu ki bir hayalin peşinden koşalım. Dünyamızın sınırları evimizin duvarlarıyla çiziliydi.

  Neden engellere takılalım?
  Bizler bir gaye üzerine yaratıldık. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik olan akıl ve düşünme yeteneğiyle donatıldık. Neden akıntının bizi sürüklemesine izin verelim ki? Elimizle, ayağımızla ya da gözümüzle olmasa da neden aklımızla yol almayalım ki? Neden engellere takılalım?
  Aslında her şeyin önündeki tek engel kendimiziz. Tek engel zihnimizdeki engellerdir. Bize sunulan nimetlerin farkına varamıyoruz. Sadece bizden alınanları ya da daha üstümüzdekileri görüp oturduğumuz yerden "ah, vah" ediyoruz. Önemli olan kim olduğumuz değil, ne olduğumuzdur; ne yönde gittiğimizdir.
  Fizikî olmasa da akıl gücünüzün sınırlarını hiç zorladınız mı? Allah'ın aldığı uzuvlara karşı, verdiği üstün vasıfları açığa çıkarmayı çalıştınız mı hiç? Bugüne kadar kaç kez kendinize kulak verdiniz? Bunu bir kez deneyin. Yüreğinizin sesine kulak verin ve sizi nereye götürüyorsa oraya gidin. Kendinizi şöyle bir gözden geçirin. Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayal belirleyin. Harekete geçmek için önce muhtemel bütün engellerin ortadan kalkmasını beklersek ömrümüzün sonuna kadar beklememiz gerekebilir. Zihnimizde oluşturduğumuz engelleri aşarsak ilk engeli kendimiz kaldırmış oluruz.

  İşe kendinizi tanımakla başlayın
  Rafa kaldırdığınız hayallerinizin tozunu silin ve onları raftan indirin. Yola çıkarken başarısızlığa uğrama korkusunu üzerinizden atın. Tabii ki bu yolda pek çok engelle karşılaşabiliriz, zaman zaman başarısızlıklara uğrayabiliriz, ayağımıza dikenler batabilir. Ama önemli olan başarısızlıkları bir öğrenme fırsatı olarak görebilmektir.
  Başarısızlık, bir sonraki aşamada ne yapmamız konusunda bize deneyim kazandırır. Başarısızlık belki anlık duraklamamıza neden olabilir, ama asla ileriye gitmemize engel olamaz, olmamalıdır. Eğer uğradığımız başarısızlıklardan bir ders alabiliyorsak, öğrenme fırsatı olarak değerlendirebiliyorsak o başarısızlık değildir. Sadece bir engeldir ve bu engeli aşmak zor değildir.
  Unutmamak gerekir ki engeller ne kadar büyük görünseler de asla bizden büyük olamazlar. Ve yine unutmamak gerekir ki Allah (c.c.) bize taşıyamayacağımız yükü yüklemez.


  Kaynak : Moral Dergisi, Sayı 28
   
 2. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. cilem77

  cilem77 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  99
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ellerine saglik,haklisin insan isteyince engelleri asar,ama biraz cesaret lazim oda kimde var,bende olsaydi cok seyi degistirmeye calisirdim.bütün isteklerimin pesinden kosardim.
   
 4. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. Bonus

  Bonus ¬Deniz gören evdeki teras ~~ Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.911
  Beğenildi:
  44.417
  Ödül Puanları:
  463
  Allah razı olsun başka bişey diyemicem. Şeniz

  Sanırım ben seni çok seviyorum buket :eek:
   
 6. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. Dolun@y

  Dolun@y Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2007
  Mesajlar:
  170
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Unutmamak gerekir ki engeller ne kadar büyük görünseler de asla bizden büyük olamazlar. Ve yine unutmamak gerekir ki Allah (c.c.) bize taşıyamayacağımız yükü yüklemez
  sözün bittiği yer burası bence:1rolleyes:
  buket çok tşkler canım:1hug:a.s.
   
 8. 14 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. yalp

  yalp Guest

  emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler a.s.
   
 10. 14 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. hercai34

  hercai34 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  211
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  engelli bir kardeşi olan abla olarak paylaşımına teşekkür ederim.
   
 12. 16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 13. hayrxuxnisa

  hayrxuxnisa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  169
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  İnsan beyni isterse demiri büker.Engelliyim diye hayata küsmek olmuyor,yılmamalı kişi.