Kepek Ekmeğin, Beyaz Ekmekten Farkı Yok!

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve seaBahAR tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

  20 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238
  Kepek Ekmeğin, Beyaz Ekmekten Farkı Yok!​


  Diyabetlilerin ve diyet yapanların yoğun olarak tükettiği kepek ekmeğin beyaz ekmekten farkı olmadığı ortaya çıktı. Araştırmayı yapan bilim adamları, “kepek ekmeğin kilo ve kan şekeri kontrolü açısından ne yazık ki beyaz ekmekten farkı yok” diye uyardı.

  Uzmanlar kepekli ekmeğin yalnızca sindirimi kolaylaştırıcı özelliği nedeniyle tercih edilebileceğini söylüyor.

  Şişman ve diyabetli hastaların “kan şekerini fazla yükseltmediği ve kalorisi düşük olduğu” gerekçesiyle sofralarından eksik etmediği kepek ekmekle ilgili bir araştırma yapıldı.


  İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde
  60 kişi üzerinde yapılan araştırma sonunda kan şekeri ve kilo kontrolü açısından kepek ekmekle beyaz ekmek arasında bir fark bulunamadı.

  Kliniğin şefi Prof. Dr. Aytekin Oğuz, araştırmayla ilgili şu bilgiyi verdi.
  “Hastada beyaz ekmek-kepek ekmek kıyaslaması, 20 hastada beyaz ekmek- çavdar ekmek kıyaslaması, 20 hastada beyaz ekmek tam buğday ekmeği kıyaslaması yaptık. Kepekli ekmeğin verdiği kalori, kepekli ekmeğin şişmanlatma gücü, kepekli ekmeğin kan şekerini yükseltme gücün olarak değerlendirdiğimizde beyaz ekmekten çok büyük farkı olmadığını gördük.”

  TAM BUĞDAY EKMEĞİ DAHA DOYURUCU

  Kepek ekmekle ilgili sonuçlar hayal kırıklığı yaratsa da araştırmada tam buğday ekmeği lehine sonuçlar elde edildi. Prof. Dr. Aytekin Oğuz, şöyle konuştu:
  “Tam buğday ekmeğinin doyuruculuğunu daha fazla bulduk, kepek ekmeğinin sindirim sistemi açısından katkıları var ama kan şekeri kontrolü açısından etkileri üçünün de birbirine benzerdi. Ekmek tüketiminin kontrollü olması gerekiyor. Özellikle obez olan hastaların diyet ekmek zannederek fazla miktarda kepek ekmek tüketmesi hem obezite hem de diyabet kontrolü açısından kötü olduğunu söylemek isterim. Önemli olan gün içinde yediğiniz toplam ekmek miktarıdır. Hangi cins ekmek olduğu çok ciddi fark yaratmaz.


  Alıntıdır


  ***Notlarım***
  Yaşasın! Artık Amerika'da araştırma yapmışlar diye başlamıyoruz habere.. yerimseniben

  Zaten çavdar ekmeği çok daha faydalı diyorlar son zamanlarda..

  Forumda farklı yerlerde, daha önce de yazdığım üzere Tam İntegral Ekmeklerini herkese tavsiye ediyorum. Yeri gelmişken hatırlatmak istedim.

  Amma velakin....Bilim bir yana.... Ekmek bir yana kardeşim.. Fotoğrafına bakmaktan bi'şeycik olmaz.. Gözünüzü dört açın.. Burun kanatlarınızı titretin.. Geldi mi kokusu? :teytey:
  [​IMG]

  Ha-a bi' de dedikodu vereyim. Müftüoğlu, Ali Sabancı ile birlikte organik ürün satışına başlayacaklarmış. Onların satacağı ekmek türü ile de ilgilenmek, araştırmak lazım..