Kepek sorunu

Konusu 'Sağlıklı Saç ve Saç Derisi' forumundadır ve Mune tarafından 22 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

22 Temmuz 2006
    Konu Sahibi : Mune
  1. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    58.996
    Ödül Puanları:
    663
    Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini yeniler. Kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal oranlarda kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır, kış aylarında azar.

Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Asıl ortaya çıkarılamayan da bu durumun nedenidir.

Kepek probleminin iki ana nedeni vardır:

ıçsel nedenler:

Hormonal dengesizlikler
    Sağlık sorunları
    Fazla terleme
    Yetersiz temizlik/hijyen
    Alerjik hassasiyetler
    Yorgunluk
    Duygusal stres
    Fazla oranda şeker, yağ, nişasta tüketimi
    Dengesiz/yanlış beslenme

Dışsal nedenler:

Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak
    Saç boya maddelerinin yanlış kullanımı
    Elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı
    Soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları
    Sıkı şapka veya eşarplar
    Saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması
    Stres, panik, tansiyon

Kepek problemi genellikle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine rağmen bu problemi yaşayanların çoğu yağlı deriye sahiptir. Bu arada genel kanını aksine seyreden diğer bir husus da kepeğin kellikle hiç bir bilinen bağının olmamasıdır.

Kepek probleminin en yaygın tedavisi aşağıdaki maddeleri içeren şampuanlardır:

Kömür-katran
    Pyrithione-çinko
    Salisilik asit
    Selenyum sülfit
    Kükürt

Kepek doğal bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz; ancak kontrol edilebilir. Yoğun problem yaşanmayan durumlarda kepeği düzenli kullanılan kepek şampuanıyla kontrol altında tutmak mümkündür. Bu mümkün olmadığı taktirde doktor tavsiyesiyle
    alınabilecek ilaçlı şampuanlar kullanılabilir.

Her iki durumda da şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir. Saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile doğrudan ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır.

Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir problemi olabileceğinden doktora başvurması doğru olur.

Kepek probleminin ortadan kaldırılması mümkün olmasa da bazı önlemlerle kontrol altına alınması mümkün:

Beslenme: Beslenmenin kepek üzerinde büyük etkisi var. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol B vitamini tüketin.

Şampuan: Piyasada bulunan iyi kepek şampuanlarından kullanın. Saçınızı sık yıkayarak iyi durulayın.

Alternatif uygulamalar: Kafa derisinin pH değerlerini dengelemesi açısından yıkanırken iki şampuan arası elma sirkesi kullanımı faydalı sonuçlar vermiştir.

Sarımsak ve kekik de kepeğe karşı iki iyi silah sayılır. Bunların tablet veya doğal yollarla tüketimi kepek probleminde yardımcı olacaktır.

Soğanlar yüksek oranda kükürt içerir. Ara sıra bir soğanın ezilerek kafa derisine masajla sürülmesi etkili olabilir. Haftada bir de saçınızı mutlaka kükürtlü bir şampuanla yıkamalısınız.

Alternatif tedaviler: Kepeğin bazı homeopatik tedaviye, akupunktura, bazı özel masajlara cevap verdiği de kanıtlanmıştır.

Hangi tedavi veya uygulama yöntemini seçerseniz seçin; etraflı bilgi edinin ve çözümlerin şahsa özel olduğunu unutmayın.
    Burada yer alan hertürlü bilgi ALINTIDIR

Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
  2. 10 Ağustos 2006
  3. onetimes

onetimes Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    heden şholders şampuan var ya son zamanda sık reklamı olan onu kullanan var mı??

4. 10 Ağustos 2006
  5. Mahbile

Mahbile Acem Kızı Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    bende de başladı ya napsak :rolleyes2:

6. 10 Ağustos 2006
  7. Zepp

Zepp Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    evet ben kullaniyorum ama 2 hafta falan oldu simdilik faydasini gormedim ama insallah gecer cunku bir senedir ugrasiyorum gecsin diye....

8. 10 Ağustos 2006
  9. onetimes

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    ben kepek şampuanı satıyorum onlar kepeği yok ediyo ama saçları kacık gibi yapıyor.. bi taneside saçı yumşak yapıyor ama çok kötü kokuyor.. biride çok döküyor.. bitkisel şampuanlar var onlarda kaşıntı yaptı bu günde siyah badi giyinmişim imdat yaa!!

heden şolders iyi bi şampuana benziyor zepp peki bu şampuan saçı sert yapıyomu parlaklığı nasıl yapıyor alıcam bi tane ama emin olmak istiyorum. (evde yarısı kullanılmış bi sürü şampuan olduda :yes:

10. 10 Ağustos 2006
  11. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    58.996
    Ödül Puanları:
    663
    ben kullanıyorum onetimes kepek sorunum vardı ve kullandığım şampuanlar dahada kötü olmasına sebep oluyordu,yeni kullanmaya başladım ve memnunum zaten normal şampuan gibi değil masajla saçlara yediriyor ve duruluyorsun yalnız gözlerine kaçırma zaten kullanımında gözlere kaçırılmaması hakkında uyarı var,10gündür kullanıyorum ve kepek sorunum kalmadı gibi birşey sık kullanımada müsait bir ürün bana iyi geldi istersen bir dene belki sanada iyi gelir.:rolleyes2: hee bide bu ürünü kullanırken başka şampuan kullanma sırf bunu kullan ve saç kremi kullanma ihtiyacı duyarsan kremi saç diplerine yedirme,mümkünse saç uçlarına sür.Benim saçlarım boyalı olduğu için çok yumuşak yapmadı saçlarımı ben saç kremide kullanıyorum ama sadece uçlarına ve saçlarım ipek gibi oluyor

12. 10 Ağustos 2006
  13. onetimes

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    çok teşekkürler akşama başlıycam.

14. 6 Ekim 2006
  15. kardelenes

kardelenes Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar sampuan degıstırmek de kepek yapıyor kullandınız sampuanı sık sık degıstırmeyın.

16. 6 Ekim 2006
  17. therita

therita Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    kardeşim lorealin şampuanını kullanıyor bir de artı krem sanırsam ona bir bakın çok iyi geldi diyor

18. 6 Ekim 2006
  19. inxsxirah

inxsxirah Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar size bir önerim var,ama ayyyy çok pis kokar demeyin deneyin ok.
    duşta son şampuanlamadan sonra saçınızı durulayın ve kafa derisini kaplayacak kadar sirke sürün masaj yaparak birkaç dakika kalsın sonra sadece suyla durulayın.
    işlem tamam :)
    sirke çok işe yarıyor,hem saçınız kuruyunca sirke kokusuda gelmiyor merak etmeyin.ıslakken biraz kokar o kadar.