Khaled Hosseini-Uçurtma avcısı

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve PrensesPeri tarafından 26 Şubat 2009 başlatılmıştır.

26 Şubat 2009
    Konu Sahibi : PrensesPeri
  1. PrensesPeri

PrensesPeri yepyeni bir yaşam :) Pro Üye

Beğenildi:
    568
    Ödül Puanları:
    188

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen

arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları...

Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...

2. 26 Şubat 2009
  3. Emez

Emez Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ilk çıktığında alıp bir süre sonra okuduğum kitaptır. ve kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Ayrıca filmi de kitaba bağlı kalınarak çok güzel çekilmiş. Kaçırmayın.Bu yazarın takipçisiyim artık . Zira Bin Muhteşem Güneş de çok güzel .

4. 28 Şubat 2009
  5. h_i_s

h_i_s OĞLUM BERKİN'İM <3 Pro Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    153
    Gerçekten merak ettim. Burda görünce çok ilgimi çekti, beğeneceğimi düşünüyorum. Teşekkürler bize hatırlattığın için...

6. 3 Mart 2009
  7. haxsxarxix kedi

haxsxarxix kedi pıtırcık şurubu Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok çok başarılı bir kitaptı.
    sanki ben de onlarla beraber yaşadım kitabı okuduğum müddetçe.
    herkese tavsiye ederim kaydirigubbakcemile5

8. 26 Haziran 2011
  9. matlub

matlub Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    2-3 gündür bu kitabı okuyorum... okumuyorum, adeta yaşıyorum.....tek kelimeyle mükemmel bir eser..

10. 26 Haziran 2011
  11. Derin__Su

Derin__Su derin sular ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    118
    Ödül Puanları:
    163
    "Senin için bin tane olsa yakalarım"

kitabi okuyup bitireli 3 aydan fazla oldu,
    hatirlayinca gözlerimin dolmasina neden olacak kadar gercek ama aci bi yasamdi..

12. 18 Eylül 2011
  13. p1d2

p1d2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Okuduğum en iyi kitaplardan biridir ve ne zaman kitap hakkında bir şey duysam hatta 'uçurtma' kelimesini bile duysam aklıma kitap ve kitaptaki acılar gelir,çok acıdır yaşanılanlar..

Bazen düşünürüm neden bu kadar etkisinde kaldım diye,aklıma şu gelir: Emir'le Hasan bir şekilde yıllar sonra yüzleşebilseydi,o gün hakkında konuşabilselerdi,Hasan Emir'e bağırıp çağırsaydı,hatta vursaydı,içimde bir şeyler az da olsa rahatlardı belki,ama gerçekten her hatırladığımda içimden bir şeyler kopuyor.

Bu arada kitabın filmi de çıkmış fakat film kitabın yanında çok sönük kalmış,ben filmi beğenmedim.

14. 20 Eylül 2011
  15. kays34

kays34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    insanın yuregını burkan oykulerden.. Etkilenmemek elde deıl, harıka bır kurgu, ınsanlık dramı, savaş, kaçış, zengin-fakir farkı...
    herkesın okuması gereken bır kıtap bence.. yazarın dıger kıtabı da cok guzeldı ama bu kıtabı etkileyıcı..

16. 1 Ekim 2012
  17. hazal_88

hazal_88 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    okunması gereken bir kitap, filmide çok güzeldi..

18. 9 Ekim 2012
  19. denizintuzu

denizintuzu Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    kitabı 2 sene önce okumuştum. gerçekten çok etkileyici bi kitap. filmini henüz izleyemedim ama izlemek istiyorum.