ki bayram aras neden dn olmaz?

Konusu 'Düğün' forumundadır ve EsTaMania tarafından 5 Eylül 2009 başlatılmıştır.

5 Eylül 2009
    Konu Sahibi : EsTaMania
  1. EsTaMania

EsTaMania BüyüLü BaHçeee Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bu bir batıl inanç olsada beni geriyor..ben iki bayram arası söz yapııcam gercıı ama düğün de bu zamanlara gelebilir yanı..ugursuzluk gibi gelior ne biliyim neden böyle demişler die düşünüyorum..ates olmayan yerden duman cıkmaz da derler..bır yazı okudum sizinle paylaşııcam..ama farklı bilgileriniz warsa paylaşırsanız sewinirim..şimdiden tesekkurler​
    kaydirigubbakcemile5

İki Bayram Arası düğünn

Halk arasında konuşulan bazı meseleler yarım ve yanlış anlaşılmıştır. Bunlardan birisi de "İki bayram arasında düğün yapılmaz, nikâh kıyılmaz" düşüncesidir.

Şartlar ve imkânlar hazır olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, evlenilebilir, nikâh kıyılabilir. Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. "Nikâh şu gün caiz olur, şu gün caiz olmaz" diye bir şart yoktur.

Bu meselenin aslına gelince, hâdise şudur: Bilindiği üzere, Ramazan ve Kurban gibi yıllık iki bayramımızın yanında bir de haftalık bayramımız vardır. O da Cuma günü. Yani Ramazan veya Kurban Bayramı Cuma gününe rast gelir, düğün de bugünlerde yapılırsa; bu arada nikâh kıyma ile meşgul olunur da Cuma namazına yetişememe gibi bir tehlike baş gösterirse o saat içinde nikâh kıymak caiz olmaz.

Çünkü bu saat içinde nikâhla meşgul olmak farz-ı ayn olan bir ibâdetin terkine sebep olmaktadır. Hayır yapalım derken, şerre sebebiyet verilmektedir.

Fakat böyle bir sıkışıklığa meydan verilmeden Cuma namazından bir müddet önce veya namaz kılındıktan sonra nikâh kıyılırsa pekâlâ olur, bir mahzur da kalmaz.

Zaten böyle bir hal de pek vuku bulmamaktadır."İki bayram arasında nikâh olmaz" sözünün bâtıl da olsa târihî bir geçmişi vardır. Bilhassa bu inanç Islâmdan önceki Cahiliye Arapları arasında yaygındı. Onlar Ramazan'dan sonra başlayan Şevval ayında evlenmeyi uğursuz sayar, düğünlerini başka bir tarihte yaparlardı.

Her Cahiliye âdetinde olduğu gibi, bu âdeti de bizzat Peygamber Efendimiz yıkmış, geçersiz kılmıştır. Resul-i Ekrem Efendimiz Hz. Âişe validemizle Şevval ayında nişanlanmış, üç sene sonra da yine Şevval ayında evlenmiştir. Böylece iki bayram arası olan Şevval ayında düğün yapmak ve nikâh kıymak sünnet olmuştur.(1)

Kaynak : Mehmet Paksu,Sorularla İslamiyet​

2. 5 Eylül 2009
  3. esever

esever Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    valla canım güzel bi konu açmışsın.aslına bakarsak hep 2 bayram arasına denk geliyor.bunlar batıl inanç bana göre.

4. 5 Eylül 2009
  5. axi___

axi___ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    108
    bunu nihat hatipoglu'na bir bayan sormuştu o da iki bayram arası diye bir şey yok çünkü herzaman iki bayram arası var ozaman hiç evlenmeyelim demiştii.. sadece batıl inanç..

6. 7 Eylül 2009
  7. KiymiziAba

KiymiziAba Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    açıklayıcı oldu

teşekkürler yerimseniben

8. 14 Eylül 2009
  9. MeDuSa

MeDuSa Guest

ilk defa duyuyorum

10. 17 Eylül 2009
  11. chocotripi

chocotripi çilek reçelim minik kızım Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    neden olmaz ?
    çünkü bayramlarda çok fazla masraf olur
    çoluk çocuğa kıyafet , gelen gidene yemek , tatlı
    harçlık vs..
    kurban da kesiliyor
    ee düğün de masraflı iş olduğuna göre
    eskiler 2 ayda 3 masraf yapmak istemediğinden iki bayram arası düğün olmaz demiş
    uğursuzlukla alakası yok yani :)

12. 17 Eylül 2009
  13. On41

On41 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar, bende 2 bayram ı şu şekilde öğrendim.. eskiden her cuma bayram sayılırmış.bayramdan kasıt,ramazan kurban değil yani.. cuma günü biz müslümanlar için özel bir gündür biliyosun.. 2 cuma arası iyi değilmiş düğün yapmak.. sadece bir duyum.ama neden olmaz onu bende bilmiyorum :lepi: aman yaw,yapın gitsin

14. 17 Eylül 2009
  15. teremm

teremm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    arkadaşlar batıl inanç değil gerçekten de iki bayram arası nikah kıyılmaz..aslı astarı aynı arkadaşımızın kaynaktan açıkladığı gibidir..ramazan veya kurban bayramı cuma gününe denk geldiği takdir de geçerlidir..ama bizim hazırcı milletimiz bunuda ilk aklına geldiği gb yorumlamıştır..ve kimse doğrusunu araştırmadan nesilden nesile yanlış bilgi aktarılmış ve yerleşmiştir..
    olağan olanı da din de olduğu gbdir..mantıklı düşünüldüğü takdirde zaten niakahı ne zaman yaparsan yap hep iki bayram arası olurdu..biraz mantık biraz bilgi=)a.s.

16. 17 Eylül 2009
  17. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    böğle hurafelere inanmayın..
    zaten bizim halkımız gerçeklerin değil asılsız hurafelerin peşinden koşar hep....

18. 9 Ekim 2009
  19. ahsenecem

ahsenecem BENDE ANNE OLSAM Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben ramazan bayramından 2 hafta sonra evlendiim yani 2 bayram arası çok şükür herşey yolunda....inşallah bende bir sünneti uygulamış oluyorum o zamann...