kıdem tazminatı hakkı

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve beal tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

24 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : beal
  1. beal

beal Guru Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    276
    merhabalar ,net te iş kanununa göre yaş haddini doldurmayan ama 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 gün prim ödeme şartlarını yerine getiren ücretlinin SGK dan kıdem tazmınatını alıp isten ayrılabilir yazısı alarak işverenine sunduğunda kıdem tazmınatını alıp işten ayrılabıleceğini okudum .
    Acaba bu konu hakkında bana avukat arkadaşlar detay bilgi verebilir mi ?
    Aynı iş yerinde 2002 yılından beri çalısmaktayım 15 yıl sigortalılık sürem 3630 gün prim ödemem var ve işimden kendi isteğimle ayrılmak istıyorum ama kıdem tazmınatımı da alarak ...
    böyle bir yola başvurduğumda eksılerı benım için ne olur işverenin SGK dan alınan yazıya rağmen kıdemi ödememek gibi bir seçeneği var mı?
    Teşekkürler

2. 28 Temmuz 2010
  3. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    İşverene emekli olmak istediğinize dair dilekçe yazarsınız... Son çalıştığınız işyerinde çalıştığınız süre ile orantılı olarak kıdem tazminatınızı alarak emekli olabilirsiniz....
    Fakat bu durumda size emekli maaşı bağlanmaz... Emekli maaşı bağlanması ve emekli sandığı yada sgknın sağlık güvencesinden faydalanabilmeniz için yaş haddini doldurmanız gerekir...

4. 7 Ağustos 2010
  5. beal

beal Guru Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    276
    tesekkurler