Kılcal Damar Genişlemeleri

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve anne-10 tarafından 7 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  7 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 1. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Kılcal Damar Genişlemeleri  Kılcal damar genişlemeleri nedir?

  Kılcal damar genişlemeleri ya da varisler, deri yüzeyinde kırmızı veya koyu mavi renkle görülen yüzeyel damar genişlemeleridir. En sık bacaklarda görülür. Bunun yanında yüz karın v.b. değişik bölgelerde de bulunabilirler.

  Yüzdeki damar çatlamalarının sebepleri nelerdir?

  Yüzdeki ince kılcal damar çatlamaları, uzun süreli güneş etkisi, ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları, hormon tedavileri, yaşlılık ve genetik faktörler sebebi ile meydana gelir.

  Bacaklarda oluşan varislerin sebepleri nelerdir?

  Bacaklarda oluşan varislerin sebebi ise toplardamarların bozulmasından kaynaklanır. Varislerin gerçek nedenleri tam olarak bilinmemesine rağmen hormonal faktörlerin, hamileliğin neden olduğu düşünülmektedir. Dünyada her 5 kadından biri varis problemi yaşamaktadır. Deriye yakın olan toplardamarların genişlemesi ve şişmesi varise neden olur. Vücudun hemen her yerinde oluşabilen varisler genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülür.

  Bacaklarda oluşan varislerin nedenleri;

  Hareketsizlik ya da yeterli hareket etmeme

  Sürekli ayakta kalma

  Çorap bağı, korse, sıkan ayakkabı gibi şeyler giyilmesi

  Hamilelik

  Aşırı alkol ve sigara

  Lazer hangi tip varislere etki eder?

  Lazer daha çok yüzdeki ve vücuttaki ince kılcal damarlara etki eder.

  Lazer nasıl yardımcı olur?

  Lazerler 20 yıldan fazla süredir damar tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Örümcek ağı ya da kılcal damarlanma için tercih edilen dozda lazer ışını uygulandığında, damar içinde bulunan kandaki hemoglobin isimli madde tarafından emilir ve açığa çıkan ısı etkisi ile damar büzüştürülür. İşlem anında damar büzüşmesi hemen görülür.

  Tedavi sonrası dönem nasıl seyreder?

  Tedavi süresi kişinin durumuna ve kılcal damarların yaygınlığına bağlı olarak değişir. Tedavi sonrası günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Lazer ile tedavi edilen damarlarda işlem sonrası kızarıklık ve damarda belirginleşme görülür. Bu şişlik 2–3 gün içinde kaybolur. Damardaki belirginleşme ise 2–3 hafta kadar sürer. Kademeli olarak kaybolur. Bu dönemde mümkünse varis çorabı kullanılması ve yatıştırıcı krem kullanımı önerilir. Güneşten korunma esastır. Tedaviden sonra net bir ay güneşten korunma istenir.

  Kaç seans tedavi gerekir?

  Damarın yaygınlığına göre bir defada sorun giderilebilir. 3–4 haftalık süre sonrası gerekirse 1–2 defa daha tekrarlanabilir.

  Herkes için etkili olur mu?

  Etkin bir yöntemdir. Ancak bazı vakalarda tekrar edilmesi gerekebilir.

  Lazer herkese uygulanabilir mi?

  Sağlıklı her bireye uygulanabilir. Fakat kan pıhtılaşma sorunu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, tromboemboli geçirme öyküsü olanlar, antifosfolipid sendromu olanlar, kullanılan lazer ışığı dalga boyuna duyarlılığı olanlar ve ışık duyarlılığına neden olabilen ilaç alanlar tedaviye alınmazlar. Aspirin kullanımı 2 hafta önce kesilmeli, güneşle temas veya solaryumdan 2 hafta önce vazgeçilmelidir.

  Ağrılı bir işlem midir?

  Tedavi sırasında bir uyarı hissedilir. Fakat yapılan çalışmalarda soğutma sistemi ve jel uygulaması ağrı hissini azaltır.
   
 2. 18 Nisan 2013
  Konu Sahibi : anne-10
 3. trance34

  trance34 Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  16
  bende de uzun zamandır kılcal damar çatlaması vardı özellikle baharatlı gıdalar yedigimde geceleri kaşıntı yapardı doktor doktor belki 50 hastane gezdim hep doktorlar bir agız birligi yapmış gibi lazer ile tedavi olacagını söylüyordu ve ben isyan ediyordum yüz nakli yapabiliyorsunuz ama buna çagre bulamıyorsunuz alt üst bir kılcal damar diyordum kızıyordum :) ilaç ile tedavisi mutlaka vardır diyordum .. !! bu güzellik kremleri ürünleri güneş koruyucu krem işaretleyip gönderiyor bu ilaçlar sgk da baglı degil ve çok pahalı oldugu gibi hiç bir işe yaramıyor.. neyse bir gün yine bir hastaneye gittim adını vermek istemiyorum doktor bana TEMETEX FORT.%03 10 GR MERHEM Die bir merhem verdi.. akşam sürdüm sabah bir kalktım yüzüm inanmazsınız bembeyaz olmus yıllar önce 7 yıl önceki halimdeki yüzüme kavuştum bu melhem reçetesiz satılmakta ve SGK ya baglı bir ilaç at kestanesi yagı ile kullanırsanız güneştende koruyor hemde dogal

  lazer tedavi yapıcak olanlara ise tavsiye güzellik salonlarında sakın olmayın onlar temizlik yapılcak bu yapılcak diyip sizden yüklü miktar paralar almakta ve lazer makineleri ne kadar iyi olabilirki güzellik salonunda ??? gidin özel hastaneye yaptırın derim
   
 4. 2 Ağustos 2013
  Konu Sahibi : anne-10
 5. hacerirem

  hacerirem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  canım kılcal damarların ne durumda TEMETEX FORT.%03 10 GR MERHEM işe yaradımı kılcal damarların tamamen geçtimi