Kilo Sorunları ile Başetme

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve kardelen5270 tarafından 2 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kardelen5270
 1. kardelen5270

  kardelen5270 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  59
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  KıLO SORUNLARI ıLE BAŞETME

  Toplum olarak, beslenme ve yaşama alışkanlıklarımız değiştikçe, daha kilolu olmaya başladık. Kilolu olmakla kalmadık, obezite sorunları yaşayan daha çok insanla karşılaşır olduk. O da kafi gelmedi, obezite yaşı hızla küçülmeye başladı.

  Biryerlerde yanlış yapıyoruz. Neyi yanlış yapıyoruz?

  Eski yemek alışkanlığımızda, sulu sebze yemekleri ağırlıktaydı. Bu alışkanlığımız, yerini kızartmalara ve fast food tarzı beslenmeye terketmeye başladı. Kadınlarımız da çalışma hayatında boy göstermeye başlayınca, daha hızlı pişirilebilen yemekler tercih edilmeye başlandı. Yemek yapmaya vakit olmayınca, kahvaltılıklara yönelme başladı. Yemek çeşitliliği azaldı. Protein-Karbonhidrat- Yağ dengesi değişince, dengesiz beslenmenin gereği, kilolar birikmeye başladı.

  Kilo sorunları ile baş etmek için atmamız gereken en doğru adım Dengeli Beslenmektir. Bol lifli sebzeler, bol meyve ve bol salata tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Lifli besinler, bağırsaklarda zor hazmedildiklerinden, hem yer kaplayarak tok tutma özelliğine sahiptirler, hem de sindirim sistemimizi harekete geçirerek kalori yaktıran besinlerdir.

  Yaşamımızı kolaylaştıran birçok araç, aslında bizi hareketsizliğe yöneliyor. Asansör, yürüyen merdivenler, ulaşım araçları, uzaktan kumanda….Elbette ki bize daha rahat bir hayat sağlayan güzellikler. Ama kalori harcamamızı engelledikleri için, kilo sorunları yaşamamıza önayak oluyorlar.

  Kilo sorunları ile baş etmek için atmamız gereken ikinci adımımız, HAREKETtir. Hareket, beslenme ile aldığımız kaloriyi yakabilmemizin tek aracıdır. Aldığımız kaloriden azını yakarsak, vücudumuz artanını yağ olarak depolamaya başlar. Aldığımız kaloriden azını yakarsak, vücudumuzdaki karbonhidrat depoları boşalmaya başlar. Sonraki sıra yağlarındır. Yağ depoları da tükenince, protein depolarına yani kaslara sıra gelir.

  Şok diyetlerle kilo vermeye çalışmak, çok tehlikelidir. Şok diyetlerle aç bırakılmış veya tek tip beslenmeye maruz bırakılmış vücut, kendini korumaya almak için, metabolizmayı yavaşlatır. Normal beslenme düzenine geçildiğinde ise, eskisinden de fazla biriktirmeye başlar.
  Sözün özü, dengeli beslenerek ve hareket ederek ideal kilomuzu korumamız mümkündür.
  Hepinize sağlıklı günler diliyorum.
  Kardelen5270
  :icecream:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009