Kilo verirken nelere dikkat etmeli??

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve ASLI59 tarafından 5 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  5 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 1. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Kilo verirken nelere dikkat etmeli
  Genel olarak kilolu olsun ya da olmasın insanların büyük bir kısmı yanlış besleniyor. Bir kişi fazla kiloya sahipse bir takım hatalarla yaşıyor demektir. En büyük hata ise öğünlerdeki düzensizlik ve öğün atlama. Sadece bu sorunun çözülmesi özellikle 10 kilo ve üstü fazlalığa sahip olan kişilerde kesin çözümdür. Ancak bu kişilerin yaptığı öğünlerin düzenini dikkate almadan kalori hesabı yapmaktır. Kısa vadede bazı sonuçlar alınsa da, uzun vadede özellikle kilonun korunmasında hiçbir işe yaramaz.

  - ıkinci dikkat edilmesi gereken konu ise günlük diyeti oluşturanların, yani besinlerimizin diyetetik olması. Bu konuya kilo sorunu olsun ya da olmasın genel sağlığına dikkat eden herkesin dikkat etmesi gerekir. Büyüme çağındaki bir çocuk da, 80 yaşındaki bir yaşlı da sağlıklı beslenmelidir. Bu besinler; · Az yağlı süt ve süt ürünleri, az yağlı peynir, az yağlı et, balık ve tavuk olmalıdır. · Vitamin ve mineral gereksinimini karşılayan sebze ve meyveler yer almalıdır. Bu besinler posa içerdikleri için de önemlidirler. · Başta kurubaklagiller olmak üzere, tüm tahıllar ve kepekli ekmek, karbonhidrat gereksiniminin karşılanması için önemlidir.

  - Üçüncü olarak ve bir diyetin başarısını belirleyen en önemli faktör de su alımıdır. Çay, kahve ve diğer sıvılar dışında günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. ınsanların önemli bir kısmı günde 1-3 bardak su içmektedir. Bu insanlar yıllardan beri bu kadar az miktarda su içtiklerinden, su içme alışkanlıkları olmamaktadır. Dünyanın en iyi diyetini de yapıyor olsanız eğer su içmezseniz o diyetin başarısını baltalamış olursunuz. Gün boyunca ne kadar su içildiği bilinmelidir. ılk hafta 3-5 bardak su içilmeli, 2. hafta 5-8 bardağa çıkarılmalı ve 1 ay sonra 8-10 bardağa ulaşılmalıdır. ılk zamanlar biraz zor olsa da 2-4 ay sonra susama hissi gelişecek ve istenerek su içilecektir.

  - “Konstipasyon (kabızlık sorununuz var mı?” sorusuna “Hayır, yok” yanıtını aldığınızda bu sefer “Ne kadar sıklıkla büyük tuvaletinizi yaparsınız?” sorusunuı takiben “2-3 günde bir” yanıtını alırsınız. Kilolu insanların büyük bir kısmında bu şekilde bir diyalog geçmekte. Bu kişilerin ciddi bir konstipasyon sorunu olduğu halde, daha büyük bir sorun kişilerin bunu farketmemeleridir. Rahatsızlık duyarak farkında olanlar ise, belki de daha şanslılar. Konstipasyon; · Sebze, salata, spor ve bol su içilerek düzeltilmelidir. · Sağlıklı bir insan günde bir kere büyük tuvaletine çıkmalıdır. Düzenli bioritme sahip olan bir kişinin sabah uyanış saatleri nasıl belirgin ise büyük tuvaletine gidiş saatleri de belirgin olmalıdır. ınsanların %80’i sabah saatlerinde bu ihtiyaçlarını giderirler. Kilo verme süreci içerisinde düzenli bir tuvalet alışkanlığının oturtulması gerekmektedir. Eğer konstipasyon sorunu varsa, kişi ya kilo alıyor yada kilo veremiyordur. Mutlaka takip edilmelidir. · Fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Yürüyüş veya karın egzersizleri önerilir.

  - Tartı bir evde olması gereken en önemli ev aletlerinin başında gelmelidir. Tv ya da çamaşır makinanızı alırken gösterdiğiniz seçiciliği tartı alırken de göstermelisiniz. Onun size her zaman rehberlik edeceğini unutmamalısınız.

  Hedef: yağ dokusunun kaybı Rejim yaparken esas amaç yağ dokusunu kaybetmektir. 15 gün aç kalarak, ya da çok az beslenerek 7 kilo vermek mümkün. Ama bu 7 kilonun sadece 3’ü yağ dokusundan, geri kalan 2’si protein dokusundan gelir. ışte bu 2 kiloluk protein kaybı vücudun genel sağlığına çok zarar verir. Üstelik tekrar kilo alsanız bile, kaybedilen proteini yerine koyamazsınız, onun yerine yağ dokusunu kazanırsınız. Kaybedilen protein yüzünden de bir çok hastalığa zemin hazırlamış olursunuz. Hastalıklarınız uzun ve ağır seyreder, sinirli vr huzursuz bir ruh hali gelişir. Ülkemizde, özellikle kadınlarda anemi (kansızlık) oranı yüksek.

  Hiçbir zaman kilo verirken bir başkasıyla ya da kendinizle yarışmayın. ılk ayda 3-6 kilo kaybedilebilir, ikinci ayın içinde 2-4 kilo, üçüncü aydan sonra ayda 1-3 kilo kaybedilir ve daha sonraki aylar bu şekilde devam eder. Eğer haftada 3 kere 1’er saatlik orta düzeyde egzersiz yapabilirseniz haftada 250g. daha fazla verebilirsiniz. ıdeali 1. aydan sonra haftada 500 g. vermektir.

  Nelerle karşılaşırsanız?
  Haftada x kilosunu vermek başarının göstergesi değildir. Gerçek başarı 1 ay, 3 ay hatta 6 ay sonra hala kilo verebiliyor musunuz? Verdiğiniz kiloları kiloları koruyabiliyor musunuz? Başarının kriterleri bunlardır. Bunu sağlamak için dengeli ve düzenli beslenmeyi ideal bir yaşam tarzı olarak benimsemeniz gerekmektedir. Kendi ortamınızda beslenerek, belki de çevre şartlarınızı zorlayarak, çevrenizde diet yaptığınızı bilen kişilerin ısrarlarına karşı koyarak, belki de diyette olduğunuzu gizleyerek bu sorununuzun üstesinden gelmelisiniz. Ayrıca kadınların kilosu regl öncesi dönemde 0.5-1.5 kilo artmaktadır. Bu artış yağ birikiminden çok, su toplanmasından kaynaklanmaktadır. Kilo artışı ne kadar fazla olursa ödem, yorgunluk hissi ve psikolojik rahatsızlıklar(sıkıntı, huzursuzluk vs.) o kadar fazla hissedilir. Dengeli ve düzenli beslenme bu tip şikayetleri de azaltacaktır. Bu dönemde tuzdan uzak beslenmeli, bol su içilmelidir(her zamankinden 2-4 bardak fazla)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
 2. 6 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 3. olu_gelin

  olu_gelin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  tatlım mükemmmel bir yazı paylaşmışsın bizimle.. umarım bunu herkes okur.. burada yazan bir çok hatayı ben yaptım.. ama sonradan farkına vardım hata olduğunun.. özellikle ''Haftada x kilosunu vermek başarının göstergesi değildir. Gerçek başarı 1 ay, 3 ay hatta 6 ay sonra hala kilo verebiliyor musunuz?'' bu cümle benim için can alıcı noktaydı.. saçma sapan şeylerle metabolizmayı bozdum da denebilir.. şimdi adam gibi bi diyet yapıyorum.. günlük süt ihtiyacımı su ihtiyacımı karşılıyorum.. ne gerekiyorsa..
   
 4. 6 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 5. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  süpersin canım benim inan bende aynı hataları yaptım çok kilo verdim ve hepsini fazlası ile geri aldım.Ne psikoloji kaldı ne sağlık.Sonra nerde hata yaptığımı tespit ettim düzeltince bütün kilolar zorlanmadan gitti.Metabolizmayı bozmadan az ve sık yiyerek aç kalmadan birazda yürüğüş ile sonuca şimdi kendim bile inanamıyorum bazen.Süt ve su içmen çok süper böylece kaslarınıda korumuş olup daha çok yağdan kilo kaybedeceksin güzelim.Hemde metabolizmanı en iyi şekilde yöneterek :)
   
 6. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 7. zeynaaap

  zeynaaap Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  112
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  gerçekten çok hoş bi yazı olmuş teşekkür ederiizzzz a.s. :enbuyukkk:
   
 8. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 9. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım benim sen saol bu arada seni izliyorum bomba gibi gidiyosun tek kelime ile süpersin :KK70: