Kilo vermek neden zor?

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve dids tarafından 27 Mart 2008 başlatılmıştır.

  27 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Bu soru karşısında bazıları hayır hiç de zor değil diye cevap vermiş olabilir. Ancak artık şununla yüzleşelim; kilo vermenin ciddiye alınması gerekir.

  Dilara Koçak Kilo verme aynı zamanda stratejik bir planlama ve davranış değişikliğini de gerektirir. Bilmediğiniz ve anlamadığınız hiçbir işte başarılı olmayacağınız gibi kilo verme işinde de eğer gerekli öğrenme çabası ve değişim isteği içinde değilseniz başarılı olamayabilirsiniz ve bu durumda kilo vermek çok zordur.

  Yaşam şeklinizi tamamen değiştirmediğiniz sürece kilo vermeyi bir süreç olarak gördüğünüzde evet kilo vermek zordur ve verilen kilo geri alınır! Aşırı kilolu olan çoğu kişi, kilo vermeyi gerçekten çok ister. Ancak bunu çok zor gerçekleştirir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Önce isteyin, kabullenin Kilo vermeye hazırlanırken önemli olan, kilo vermenin emek ve zaman gerektirdiğini kabul etmektir. Böylece zor zamanlarınızda da moraliniz bozulmaz. Kilo verme hızı bazen yavaşlar, bazen durur, bazen de vücut ağırlığı artmış gibi bile görünebilir.

  Yemek yemek karmaşık bir aktivitedir. Yemeğin sizi baştan çıkarması, örneğin yemekten sonra bir dilim kek ikram edilmesi karşısında o keki yiyip yemeyeceğinizi belirleyen çeşitli faktörler söz konusudur. Metabolizmanız çalışmaktadır, açlık hissi uyarılmış olabilir. Ailenizin sizi yetiştirme tarzı da bu tabloyu etkiler, çünkü yemeklerin doğanın bir ikramı ve kutsallık bağlantısı olduğu size öğretilmiş olabilir. Ayrıca kültürün de rolü vardır. Özellikle de bir başkasıyla birlikte yemek yiyorsanız ve tatlı dahil bütün yemeklerin yenilmesi gerektiğini hissediyorsanız, ısrarlı ikramlar karşısında 'hayır diyemiyorsanız cevabınız farklı olur. Psikolojiniz de önemli Psikolojik faktörler de önemlidir. Özelikle de kendinizi depresif ya da yalnız hissediyor ve memnun olmak için yiyecek istiyorsanız reddetme olasılığınız çok düşüktür. Yemek yeme davranışı ve iştahı kontrol edememe durumuna tek bir sebep gösterilemez. Ancak tek bir doğru çıkış yolu var ki o da kendinize en uygun egzersiz ve yeme alışkanlıklarıyla bu durumu kontrol altında tutmak ve düzeltmektir. Yedikleriniz yüzünden suçluluk ve yiyemedikleriniz yüzünden kızgınlık hissetmek yerine, besin gruplarını tanıyıp yemeniz gereken porsiyon miktarlarını ve metabolik hızınızı öğrenebilir ve yemekten daha fazla zevk alabilirsiniz! Test Kendinizi değerlendirinBeslenme konusunda birçok şey öğrenmiş olabilirsiniz ancak beslenme bilimi o kadar geniş kapsamlı ve günlük hayatımızın içinde olan bir bilim dalı ki bu konuda sürekli bilgilerinizi test edip yenilemekte fayda var. Bilginizi değerlendirmek için aşağıdaki cümleleri doğru ve yanlış olarak cevaplayın ve sonucu değerlendirin.

  1 - Araştırmalara göre, kilo verirken arkadaşların sosyal desteği yararlı olmayabilir. DOĞRU / YANLIŞ

  2 - Hızlı yemek yemek. yiyeceklerden alınan zevki artırır, çünkü bu şekilde tat memecikleri daha çok uyarılır. DOĞRU / YANLIŞ

  3 - Yemek yerken mola vermek, yemek yeme miktarını artırır, çünkü beden yiyeceği sindirir ve daha çok yemek yemek için sinyal gönderir. DOĞRU / YANLIŞ

  4 - Dinlenme sırasındaki nabzınız, siz kilo verdikçe ve kondisyonunuz iyileştikçe artar. DOĞRU / YANLIŞ

  5 - Egzersiz uzun vadede tekrar kilo almaya engel olmaz, ancak yine de sağladığı sağlığa yönelik avantajlar yüzünden egzersiz yapmaya devam edilmelidir. DOĞRU / YANLIŞ
  Cevaplar:

  1 - Yanlış: Sosyal destek hakkında bir çok araştırma yapılmıştır ve bu araştırmalara göre sosyal destek alan bireyler daha sağlıklı bir yaşam sürmekte ve hayatın pek çok alanında daha başarılı olmaktadır.

  2 - Yanlış: Tat memecikleri hızla yenen yemeğin tadını alamaz. Yemekten alınan zevki artırmak için daha yavaş yenmelidir.

  3 - Yanlış: Yemek yerken mola vermek, vücudun yeterince yemek yendiği sinyalini göndermesi için bir fırsat verir. Daha az yemek yiyerek doymanızı sağlar.

  4 - Yanlış: Kilonuz azaldıkça ve daha sağlıklı oldukça, nabzınız büyük ihtimalle azalacaktır. Bu da kalbinizin daha az atış ile görevini yapabildiğini gösterir.

  5 - Yanlış: Egzersiz uzun vadede kilo almaya engeldir.  (alıntıdır)
   
 2. 5 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. zerrecik

  zerrecik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  Kilo vermek neden zor?

  Diyet uygulamanın vücutta yağ hücrelerinin

  sayısını değiştirmediği belirlendi.

  İsveç’teki Karolinska Enstitüsünden bilim adamlarının yaptığı araştırma,

  yağ hücreleri sayısının ergenlik çağında belirlendiğini, bu dönemden

  sonra kişi obez olsa dahi değişmediğini ortaya koydu.

  Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırma sırasında, diyetle çok

  sayıda kilo veren kişilerde yağ hücreleri sayısında değişiklik

  saptanmadı.

  Araştırma çerçevesinde, farklı yaşlarda yüzlerce çocuk, ergen ve

  yetişkin üzerinde inceleme yapıldığı, yağ hücreleri sayısının çocuklukta

  artarken yetişkinlikte değişmediği görüldü.

  Doktor Kirsty Spalding, bu araştırmanın kilo vermek için diyet

  uygulayanlara kötü bir haber olduğunu belirterek, "Bu, kilo vermenin ve

  verilen kiloyu korumanın neden bu kadar zor olduğunu açıklıyor. Söz

  konusu yağ hücreleri hiçbir yere gitmiyor ve daha fazlasını istiyor"

  diye konuştu.  alıntıdır...
   
 4. 7 Kasım 2012
  Konu Sahibi : dids
 5. Pokahontasss

  Pokahontasss Üye Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2012
  Mesajlar:
  34
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  e napalım şimdi obeziz diye kilo vermeye çalışmayalım mı,anlamadım bu topiği
   
 6. 16 Kasım 2012
  Konu Sahibi : dids
 7. cigdemsena

  cigdemsena Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Diyet yaparken vücudun az kalori almasına alışan vücut, bir süre sonra kilo vermemeye başlıyor . Bu noktada çözüm, kalori miktarını daha da düşürmek değil. Aldığınız kalori miktarı daha yüksekse yavaşça azaltabilirsiniz ama zaten 1200 civarındaysa azaltmanız bir işe yaramaz metabolizmanız yavaşlar. Çözüm olarak protein miktarını arttırıp karbonhidrat miktarını azaltabilirsiniz.
   
 8. 16 Kasım 2012
  Konu Sahibi : dids
 9. pelinbali

  pelinbali Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2011
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  hiçte zor değil sizi benim hikayeme davet ediyorum
  beni görenlerin hepsi diyete başladı İLHAM MELEĞİ
   
 10. 17 Kasım 2012
  Konu Sahibi : dids
 11. demi80

  demi80 ela Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  245
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  canım süper olmuşsun bayıldım...tebrik ediyorum..nasıl zayıfladığınıda kısaca anlatırsan sevinirim..bende 10 kilo verdim..5-6 kilo daha vermem gerekiyo..merakla bekliyorum cevabını