Kilo vermenin temel formulü

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve BinbirRenk tarafından 8 Mart 2009 başlatılmıştır.

  8 Mart 2009
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 1. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  ABD’de Tüketici Raporları Ulusal Araştırma Merkezi 21,632 okuyucusuna yaşamları boyunca yemek, diyet ve egzersiz alışkanlıklarıyla kilo durumları konusunda sorular yöneltti. Kilo vermekte ve verdikleri fazla kiloları geri almamakta başarılı olanların yarısından fazlasının bunu tek başlarına başardıkları, bir diyet programı, kitabı ya da hapı satın almadıkları ve bu konuda bir uzmana da başvurmadıkları ortaya çıktı.

  Kilo vermenin temel formulü

  Bu formül oldukça basit: Yaktığınız kaloriden fazlasını kesinlikle almayın ve aldığınız günlük kalori miktarını hesaplamayı öğrenin.

  Unutmayın, porsiyon miktarı azaldıkça kalori miktarı da azalıyor.

  Günlük kalori miktarınızı çok fazla azaltarak metabolizmanızı yavaşlatmayın.

  İşe Doğru Başlayın

  Fazla kilolarından kurtulmaya karar verenler, kalori miktarını azaltmak amacıyla genellikle işe kahvaltıyı kaldırmak gibi bir hatayla diyete başlarken, birçok diyet programı da aksine iyi bir kahvaltı yapmayı öneriyor.

  Kendi başlarına diyet yapanların yüzde 78′nin sabah kahvaltılarında biraz tahıl gevreği ile meyve yedikleri belirlendi.

  Yağları Seçin ve Miktarını Sınırlayın

  Yine birçok diyet programında yağ miktarının azaltılması önerilirken artık son zamanlarda yağın türüne göre seçilmesi öne çıkıyor ve yağlar iyi ve kötü olarak iki ana gruba ayrılıyor.

  İyi ya da kötü olsun, tüm yağlar fazla kalori demek oluyor. Yağlar genel olarak gram başına 9 kalori içerirken, karbonhidratlar ve proteinlerde gram başına 4 kalori düşüyor.

  İyi yağların başında zeytinyağı gelirken, ceviz, badem gibi kuru yemişlerle, deniz ürünleri ve bitkilerde olan omega-3 yağının da unutulmaması öneriliyor.

  Sağlıklı Beslenmede Seçici Olun

  Seçtiğiniz besinlerin taze ve hazır gıda olmaması da en az içerdikleri kalori kadar önemli. Hazır gıda seçimlerinde etiketlerini inceleyip içerdikleri yağ cinsi, miktarı, katkı maddeleri, kalori miktarı konusunda bilgi edinerek seçiminizi ona göre yapın.

  Hareketsiz Kalmayın

  Aktif yaşam biçiminin kilo almanızı ve verdiğiniz kiloların geri almanızı engelleyeceğini unutmayın. Hareket ettiğinizde, egzersize zaman ayırabildiğinizde, spor yaptığınızda kalori yaktığınızı, kaslarınızı güçlendirdiğinizi de unutmamalısınız.
   
 2. 9 Mart 2009
  Konu Sahibi : BinbirRenk
 3. BinbirRenk

  BinbirRenk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenildi:
  306
  Ödül Puanları:
  153
  Gelişmiş ülkelerde kendi vatandaşlarının yarıdan çoğu sağlıklı beslenerek geri almadan kilosunu koruyor ama bizim gibi ülkelerde her ne hikmetse onların ürettiği haplar yok satıyor. Bizi anlamak mümkün değil:smiley-cool: