Kiloda Dört Büyük Yanlış

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 13 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  13 Ocak 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  Kıştan kalan birkaç kilo fazlayı verme telaşı bu yıl erken başladı. Yaz yaklaştıkça okurlardan gelen "kilo derdimize bir çare" çağrıları, belki de bu nedenle sıklaştı.

  Size çözümlerden önce, yapmamanız gereken dört önemli yanlışı hatırlatmayı düşünüyorum. Fazla kiloluluk veya şişmanlık sorunu olanların yaptıkları birçok yanlış var, ama dört ortak yanlışın çok sık yapıldığı anlaşılıyor. İşte o yanlışlar...


  YANLIŞ 1

  Yağı azaltırsam, daha kolay kilo veririm

  Kilo vermeyi planlayanların çoğu zaman farkına bile varmadan yaptıkları bir yanlış bu. Nedeni "Yağ kaybı için az yağ yemek şart" düşüncesidir. Eğer yiyeceklerinizdeki yağ miktarını azaltırsanız aynı anda karbonhidrat miktarını arttırmak zorunda kalırsınız.

  Yani (yeteri kadar doymadığınızdan) daha çok şeker, patates, beyaz pirinç, unlu yiyecekler ya da makarna yemeye başlarsınız. Bu durumda kalori tasarrufu yapacağım derken daha fazla kalori alırsınız. Bu yiyecekler kan şekeri ve insülin düzeylerini hızla ve çok fazla artırdıklarından aldığınız fazla kaloriler kolayca yağa dönüşür. Kısacası bu çok önemli yanlışın bedeli kanda trigliseridin, şekerin artması, iyi kolesterol HDL’nin azalması ve kalça genişliğinizin biraz daha fazlalaşmasıdır.

  Düşük yağlı diyetleri yapanları ikna eden en önemli önerme "vücutlarında biriken yağın nedeninin yiyeceklerdeki yağ olduğu" yanlışıdır. Gerçekten de yağdan alınan kaloriler, protein ve karbonhidrattan daha fazla olabilir. Ama ne var ki, besinlerden alınan yağların azaltılması kilo kontrolünde işe yaramıyor. Yiyeceklerindeki yağ miktarını, yüzde 40-45’lerden yüzde 30’lara indiren Amerikalılarda şişmanlık sorunu ikiye katlandı. Günlük enerjilerinin neredeyse yüzde 40’ını yağlardan karşılayan zeytinyağı düşkünü Giritlilerin ise böyle bir sorundan haberleri bile yok.


  YANLIŞ 2

  Tatlı-unlu hiçbir şey yememeliyim

  Kilo yönetimini sabote eden yanlışlardan biri de "enerji yoğunluğu" düşük diyet ürünlerinden veya popüler diyet planlarından medet ummaktır. Bu düşünce ve yaklaşım da en az düşük yağlı beslenme yanlışı kadar sık yapılmaktadır. Sadece lahana veya kabak çorbası yiyerek ara öğünlerde yalnızca diyet ürünleri tüketerek ana öğünleri "3S Formülü" (salata, sirke, su) geçiştirerek kilo vermeye çalışanlar kısa bir süre sonra pes etmektedir.

  Bu yaklaşımla kısa vadeli bazı başarılar sağlansa bile yine aynı tehditler kısa sürede kapımızı çalacaktır: Lezzetsizlik, tekdüzelik ve sosyal yaşama uyumsuzluk bu "lezzet mağduru diyetleri" de kısa sürede rafa kaldırmanıza yol açacaktır. Kısacası, tatlı ve unlu karbonhidratları tamamen unutmak da yeteri kadar iyi sonuç vermiyor.


  YANLIŞ 3

  Aç kalırsam kilo veririm

  Kilo verme yolculuğunu sabote eden önemli bir yanlış daha var. Bu, çok önemli bir yanlış olmasına rağmen hep gözden kaçar: Hareketsizlik. Eğer sadece kilo vermeyi değil, aynı zamanda formda biri olmayı ve ulaştığınız kiloyu korumayı düşünüyorsanız, ne yapın yapın hareketlenin! Her insana ayrı bir beslenme planı gerektiği, her insanın diyet yaklaşımının ona özel olarak hazırlanması gerektiği doğrudur. Ama hareket etmenin ve kas yapmanın yağ yakması herkesin ortak noktasıdır.

  Yeteri kadar fiziksel aktivite göstermek, metabolizmanızın ihtiyaç duymadığı fazla kalorileri yakmanızı sağlar (artmış enerjinin yağ olarak depolanmasını önler). Kaslarınız, siz uyarken bile sürekli enerji kullandığı, hele bir de merdiven çıktığınızda yüzme, tenis, bisiklet, kayak gibi egzersizleri yaptığınızda bir "yağ yok edecisi" gibi davrandığı için kilo kontrolünüz kolaylaşıyor.


  YANLIŞ 4

  Şimdi alayım sonrası kolay

  Kilo sorunu olanların ortak bir günahı daha var: Sadece kilo vermeye takıntılı olmak. Kilo sorunlarına çözüm aradığım insanların çoğunun bu yanlışın da çoğu zaman farkına varmadıklarını görüyorum. Birçoğunun kilo almanın kazanılan gereksiz yağlardan kurtulmaktan çok daha kolay olduğundan haberi bile yok!

  Kilo vermek hem zor bir süreçtir, hem de siz kilo alıp verdikçe vücudunuz kilo almaya müsait hale gelir. İşin kötüsü "Aldığım kiloları nasıl olsa veriyorum. Onun için 3-5 kilo almamda mahsur yok" diye düşünenleri bekleyen bir başka tehlike daha var: Gözlemlerimiz tekrarlanan kilo alma-verme süreçlerini sadece kilo almayı kolaylaştırdığını değil, aynı zamanda kilo vermeyi de güçleştirdiğini, hatta imkansız hale getirdiğini gösteriyor.


  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
   
 2. 13 Ocak 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  püsküütçüm saol paylaşımın için çok güzel bir yazı bu bende az yağlı beslenenlerdenim ama birde şu var ne kadar az yağa yönelsende yediklerinden mutlaka yağ alıyorsun örneyin peynir yiyorsun onun içinde light yesende yağ var sebze yemeği yiyorsun az yağlı yapsanda yağ var vicut alıyor ekmek yiyorsun azda olsa yağ var ara öğünlerde tüketilen diyet örneklerindede az da olsa yağ var ha salatayı yağsız yerim ama onda yağ sevmediğim için yağlı yiyemiyorum bütün bunlar bir gün için toplanıp zaten az çok günlük yağ kotasını doldurur kanısındayım sen ne düşünüyorsun?
   
 4. 13 Ocak 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  Aslıcım..
  Yazıda kast edilenden yağı azaltarak kilo verilemeyeceğini anladım ben.. Yani konu burada diyet değil aslında.
  Şöyle bir cümle kuran insanlar vardır:
  "Yemekleri yağsız yapıyorum. Eti haşlama yiyorum. vs.."
  Buna karşı çıkıyor yazı ve ben de..
  Diyet yaptığım dönemde, yağ hiç ilgilenmediğim bir konuydu. Zaten çok uzun zamandır margarin, tereyağ hayatımda yoktu. (nadiren yenen yumurtalı sucuk, pastırma gibi bombalar dışında) Mesela pilavı sıvıyağla beğenmediğim için, margarin yemeyeyim diye pilavı bile hayatımdan zaten çıkartmıştım. Sonra diyet dönemine (aslında burada yanlış sözcük kullanıyorum. Ben hiçbir zaman diyet yapmadım. Sağlıklı beslendim.) gelince zaten var olan alışkanlığımı değiştirmedim.
  Mantığım şu: diyelim ki tavuğu haşladık. Yanında da az yağlı salata yaptık. Yedik. Doyduk zannettik. Aradan bir saat geçti, canavar mızıklanmaya başladı.
  Oysa aynı öğünü, tavuk ızgara (çok az zeytinyağı ile) ve herhangi bir bakliyatla desteklesek imkanı yok bir saat sonra acıkmayız.

  Yazıda anlatılmak istenen bu sanırım.. Yağı azaltıp, doymayıp, başka şeylere yönelirsen kilo veremezsin diyor..

  Bu arada senin beslenme mantığın son derece güzel.. a.s.
   
 6. 15 Ocak 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  saol canım bende aynı senin gibi beslenmeye çalışıyorum amaç herzaman sağlıklı beslenme ben ne zaman diyet yaptıysam hep geriye döndüm ama bu kez çok farklı bu defa çok iyi gittiğimi ve doğru olanı yaptığımı hissediyorum burda paylaşımda bulundukça mesela okuyorum bende senin gibi besleniyorum diyet karşıtı biriyim doğru yolda yürüdüğümü hissediyorum :) bunu görmek gerçekten çok güzel ve başarı hikayelerini okumak insana çok şey kazandırıyor ve en sonunda görüyorum ki hepimiz aynı yolda orta noktada sağlıklı bir beslenme düzeninde birleşiyoruz bu süper bişey :))) biz süperiz dimi yaa
   
 8. 15 Ocak 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.949
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238
  Evet Aslıcım.. Aynı söylediğin gibi.. Ben hayatım boyunca ne zaman diyet yapsam, geçici mutluluklar yaşadım. Verdim, fazlasını geri aldım. Ta ki ne zaman, kendimi, vücudumun besinlere olan tepkisini çözmeye, inandığım kişilerin (Müftüoğlu) sağlıklı beslenme içerikli makalelerini kitabım haline getirdim işte o zaman başarı da adım adım kendini göstermeye başladı..
  Ne kibrit kutusu kadar peynir yedim bu sefer.. Ne yağsız salata.. Saate baktım, açlık hissetmeyi beklemeden ara öğünümü yedim.
  Her gün yediklerimi yazıp, proteini, sebzeyi, meyveyi, karbonhidratı dengeli alıp almadığıma baktım.. ve elbette spor.

  Bitti gitti işte..

  Ne ilaç, ne liste.. Her şey mantık..

  Buradaki dayanışma olmasaydı başarabilir miydim, işte emin olamadığım tek şey bu.. :lepi:
   
 10. 15 Ocak 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 11. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  gerçekten öyle motivasyon ve destek çok önemli burda müthiş bi enerji var ben bunu görüyorum yaşasın kadınlar kulübü :KK66:))